ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Тренінги для австрійської поліції та фейкові обкладинки журналів: як працює російська пропаганда за кордоном

Суспільство 791
Російська пропаганда досі активно працює за кордоном
Російська пропаганда досі активно працює за кордоном. Фото: ілюстративне dilo.net.ua

Серед інструментів пропаганди - поширення фейкових сторінок відомих видань.

Російські пропагандисти настільки активні за кордоном, що їм навіть вдається проводити тренінги для поліції. Крім того, в активі кремлівської пропаганди є купа “сплячих сайтів”, які вони активізують, коли їм потрібно поширити новий фейк.

Російська пропаганда використовує “сплячі сайти”

Російська пропаганда регулярно з'являється на сотнях сайтів, які видають себе за агенції новин. Окрім того, до дезінформації залучаються й російські дипломати.

За майже шість місяців повномасштабної війни в Україні кількість вебсайтів, які розповсюджують російську дезінформацію, різко зросла. Також фейкову інформацію про вторгнення просувають російські дипломати. Такі кроки кремль зробив на тлі блокування сторінок російських ЗМІ в соціальних мережах. Про це йдеться в матеріалі Associated Press, опублікованому 9 серпня.

Нью-йоркська фірма NewsGuard, яка досліджує поширення дезінформації в інтернеті, виявила 250 вебсайтів, які активно розповсюджують російську дезінформацію про війну. Останніми місяцями з'явилися десятки таких ресурсів.

"Твердження на цих сайтах включають і такі, що українська армія влаштувала кілька смертоносних атак, щоб заручитися глобальною підтримкою, що президент України Володимир Зеленський імітує публічні виступи або що українські біженці вчиняють злочини в Німеччині та Польщі", — пише видання.

Низка російських сайтів видає себе за незалежні аналітичні центри або агентства новин. Близько половини з них — англійською мовою, решта французькою, німецькою та італійською. Багато вебресурсів були створені задовго до повномасштабного вторгнення та не були пов'язані з кремлем, проте тепер вони поширюють його тези.

Крім цього, відомо, що влада рф може стояти за створенням так званих "сплячих сайтів" — вебсторінок, створених для дезінформаційної кампанії, які не були активними та повільно набирали аудиторію за допомогою контенту, який не має стосунку до питань війни та політики. Через деякий час такі сайти переключалися на поширення пропаганди.

Дослідники зазначили, що росії успішно вдається обходити заборони, накладені YouTube, TikTok і Meta. Платформи зобов'язалися заблокувати акаунти Sputnik і RT на території Європейського Союзу, проте матеріали цих агентств незабаром почали публікуватися на інших сторінках, заборону на яких не наклали.

"Замість того, щоб впроваджувати ефективні системи модерації контенту, вони грають у "вбий крота" з дезінформаційним апаратом кремля", — сказав Фелікс Картте, старший радник профільної організації Reset. Наведені факти говорять про те, що рф мала запасний план на випадок, якщо влада країн Заходу або технологічні компанії спробують заблокувати RT і Sputnik, пише видання.

Фейкова фотографія польського видання

Сайт “Є” раніше писав, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за публікації відомих іноземних джерел. Так, подібні публікації роблять за допомогою монтажу.

Один з останніх прикладів - це поширення підробленої першої сторінки журналу dziennikwschodni.pl від 19 липня. Фейк повідомляв, що нібито “Зеленський хоче приєднати Україну до Польщі”.

Як повідомляють польські журналісти, пропагандисти графічно змінили реальну обкладинку журналу. Того дня справжній заголовок першої сторінки «Dziennik Wschodni» був: «Одним - тисяча, іншим - нічого. Як нагороджує маршал». У статті йшлося про нагороди, надані своїм чиновникам Ярославом Ставярським, керівником Люблінського воєводства. Ніякого президента України на обкладинці не було.

Одна з цих сторінок є фейком, який поширює пропаганда

Фейк спочатку поширили в російській соцмережі, після чого його активно почали репостити у інші канали. Так, у Facebook фейкову сторінку видання вже репостили з коментарем: “Володимир Зеленський поверне Україну Польщі через його польське коріння. – польські ЗМІ”.

Тобто, спочатку зробили графічний фейк, потім його поширили на власному пропагандистському ресурсі. Пізніше вже починають репостити у інших соціальних мережах, які мають більший вплив за кордоном, а також використовувати проросійські сайти або спеціально створені ресурси для поширення фейків.

Лекції російських пропагандистів для австрійської поліції

“Детектор медіа” опублікував матеріал про поширення російської пропаганди в Австрії. Виявилося, що кремлівські пропагандисти організували захід для австрійської поліції, на якому поширювали антиукраїнські тези.

Наприкінці червня 2022 року поліція Відня організувала семінар, присвячений Україні, який провели російські пропагандисти. Про захід стало широко відомо, коли самі росіяни похизувалися своїми успіхами у просуванні псевдоісторичної маячні в середовищі офіцерів австрійської поліції й навіть виставили відео, яке це доводило.
Коли в австрійських медіа здійнявся скандал, а представники австрійського депутатського корпусу надіслали відповідні офіційні запити щодо того, що це було і чиїм коштом проводилося, російська організація видалила своє відео, однак його вдалося вчасно заархівувати.

Семінар для австрійської поліції провели російські пропагандисти

Організатором заходу була «Координаційна рада організацій російських співвітчизників в Австрії» (КСОРС), яка й опублікувала деякі матеріали з цього семінару на своїй фейсбук-сторінці. Однак згодом адміністратори сторінки відредагували власні ж дописи. Втім в історії редагувань можна побачити, що було написано із самого початку. На відео, опублікованому на фейсбук-сторінці, можна було почути тези, якими виправдовують війну проти України. Крім віденського славіста Алоїза Волдана, запрошеного безпосередньо поліцією, на семінарі виступали щонайменше три експерти, запрошені «Координаційною радою організації російських співвітчизників».

3 серпня в офіційному твітер-акаунті головне управління поліції Відня опублікувало пояснення, в якому стало на захист участі російських пропагандистів у семінарі. Поліція пояснила, що впродовж років проводить навчальні семінари під назвою «Безпека і поліція» з метою, серед іншого, передачі базових знань про війни та причини міграції. Ці знання призначені для того, щоби поліцейські краще проводили контакти із зацікавленими людьми. У минулому такі заходи проводилися щодо Іраку, Сирії та Афганістану.

Одним зі встановлених співорганізаторів заходу є Дмітрій Єрохін, керівник КСОРС в Австрії та організатор маршів «Бєссмєртний полк». Він уже ставав фігурантом публікацій про зіткнення з українською спільнотою в Австрії. КСОРС є частиною величезного механізму просування російської пропаганди за кордоном. Всесвітня координаційна рада російських співвітчизників (ВКРРС) є виконавчим органом Світового конгресу російських співвітчизників, яка частково фінансується Фондом підтримки та захисту прав співвітчизників. У свою чергу Фонд є проєктом «Института русского зарубежья», який частково фінансується бюджетом Рросії та фондом «Русский мир».

Окрім інших установ, в Австрії працює ще й «Російський центр науки і культури», яким керує Дмитро Олександрович Соколов, колишній співробітник адміністрації президента росії. Іншими словами, просуванням російської пропаганди у Відні, ключовому європейському центрі для багатьох міжнародних організацій (таких як ОБСЄ та МАГАТЕ), займається ціла армія, добре оплачувана й розгалужена.

Ексдепутатка луганської міськради поширює проросійські фейки за кордоном

Також вдалося встановити одну зі спікерок, яка говорила про історичні аспекти «неіснування України». Це колишня депутатка Луганської міської ради Олена Федченко (в дівоцтві Шевчук) 2 листопада 1961 року народження, яка народилася в Каменську-Шахтинському (Ростовської області), яка розповідала про нібито смерті дітей на Донбасі, але ілюструє це двома постановочними фотографіями. StopFake ще у травні 2014 року писав, що фотографія дівчини, яка сидить поряд із тілом своєї матері, була зроблена на зйомках фільму «Брестская крепость».

Таким чином, російська пропагандистка Олена Федченко, показуючи австрійським поліцейським фейкові фото, нівелює страшну трагедію України, яка втратила сотні дитячих життів на Донбасі, в Маріуполі, у Вінниці і в Одесі. Усі ці смерті спричинила росія, яку Олена Федченко так завзято захищає перед австрійськими поліцейськими.

Залишається тільки сподіватися, що інформація про ці дешеві маніпуляції дійде до керівництва австрійської поліції, яке більше ніколи не буде співпрацювати з російськими пропагандистами, підтримуючи тим самим агресивну війну росії, розв’язану проти всієї Європи, і проти Австрії в тому числі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую