ye-logo.v1.2

Фейки про епідемію холери та маніпуляції про скасування пільг: підбірка тижня

Суспільство 1204
Росіяни знов дістали фейк про епідемію холери
Росіяни знов дістали фейк про епідемію холери. Фото: espreso.tv

Рік тому російські пропагандисти також поширювали фейки про холеру.

На фоні підриву Каховської ГЕС російський агресор почав поширювати дезінформацію про наявність холерної палички у воді різних міст України.

Фейк про епідемію холери

У Міністерстві охорони здоров’я України та Хмельницькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб спростували цей фейк.

“Соцмережами ширяться повідомлення про страшну епідемію холери. Будь ласка, не поширюйте неперевірену інформацію – так ви підіграєте ворогу. Слідкуйте за інформацією, яку публікують виключно офіційні джерела”, - йдеться на сторінці центру.

Спеціалісти зазначають, що ризики поширення хвороб існують у підтоплених районах, але на цей час ніяких епідемій немає.

Так, на затоплених внаслідок теракту росіян на Каховській ГЕС територіях можуть виникнути різні хвороби, насамперед – пов’язані з обмеженим доступом до чистої води: гепатит А, сальмонельози, шигельози, гострі кишкові інфекції (у т.ч. холера), ботулізм тощо. Також під час війни або стихійних лих завжди підвищується ризик виникнення спалаху холери, оскільки люди змушені жити без належних санітарних умов. В поточній ситуації спричинити холеру може змішування каналізаційних вод із питною водою та підземними водами, відтак – і забруднення колодязів.

В МОЗ зазначили, що з огляду на всі ризики, у постраждалих від підтоплення та прилеглих до них районах здійснюється посилений епідеміологічний нагляд. Також збільшено запас всіх необхідних ліків.


Також головний державний санітарний лікар Ігор Кузін заявив, що Україна готова швидко реагувати в разі виникнення спалахів холери. Поки що їх не зафіксовано. За його словами, є достатня кількість лікарських та діагностичних засобів, щоб діагностувати гострі кишкові інфекції, в тому числі холеру.

Минулого року російська пропаганда також активно поширювала інформацію щодо епідемії холери. Тоді міське комунальне підприємство “Хмельницькводоканал” відмічало, що якість питної води у Хмельницькому регулярно контролюється за показниками епідеміологічної безпеки та санітарно-хімічними показниками.

Варто зазначити, що холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні фруктів і овочів в умовах сонячного освітлення упродовж восьми годин, при низьких температурах та у морській воді — двох тижнів і більше, у кишківнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців.

Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного випромінювання та є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Фейкові сторінки очільників ОВА

Центр протидії дезінформації виявив масштабну ворожу кампанію зі створення фейкових сторінок голів обласних військових адміністрацій та наповнення їх фейковою інформацією.


Так, під приціл пропагандистів потрапили: Київська, Львівська, Волинська, Дніпропетровська, Луганська, Івано-Франківська та Закарпатська обласні військові адміністрації.

За інформацією ЦПД, мета цієї кампанії – дискредитувати владу в регіонах України.

Центр протидії дезінформації закликає відповідально споживати інформацію та у разі виявлення фейкової сторінки – блокувати її.

Маніпуляції про МВФ

Фактчекери “Детектор медіа” та “Стоп Фейк” розбирались з тезою, що нібито Міжнародний валютний фонд вимагає від України скасування соцвиплат для українців. Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику.

У повідомленнях ідеться, що Міжнародний валютний фонд нібито вимагає від України повністю скасувати субсидії для частини українців і залишити тільки «мінімальну допомогу». Автори дописують до повідомлень, що про соціальні виплати українцям варто забути, адже Зеленський «здає Україну» й не піклується про своїх людей. Вони посилаються на резолюцію МВФ щодо програми «розширеного фінансування для України».

Фактчекери заявляють, що це маніпуляція. У березні 2023 року Рада директорів МВФ затвердила нову чотирирічну програму розширеного фінансування для України у розмірі 15,6 мільярда доларів. У програмі вказані пункти для виконання в Україні, щоби посилити контроль за розподілом коштів і зменшити кількість імовірних випадків корупції.

Серед таких пунктів є, наприклад, реорганізація Бюро економічної безпеки України. Власне МВФ надав підтримку Україні за умови, що український уряд виконає взяті на себе зобов’язання щодо реформ та заходів державного управління.

Однак про жодне скасування субсидій чи соціальних виплат не йдеться. Пропагандисти спотворили контекст основних положень реалізації проєкту. Фактчекери також пояснюють, що Програма МВФ передбачає поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію для забезпечення сталості енергетичного сектора.

Тимчасом економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк наголошує, що це необхідний крок в умовах війни.

Поширюючи дезінформацію про скасування субсидій, пропагандисти хочуть підживити наратив, що Україна буцімто непридатна для життя через відсутність електроенергії або через високі ціни на комунальні послуги. У такий спосіб вони хочуть посіяти паніку серед українців, щоб дестабілізувати настрої та викликати відчуття, що «нічого не зміниться».

Міноборони про російські фейки

Росія може розповсюджувати дезінформаційні та провокаційні повідомлення, щоб змусити Україну спростовувати їх та видавати якомога більше даних про себе. Про це пише заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Вона зауважила, що сучасні війни проходять у двох вимірах - реальному та інформаційному. При цьому в останньому бої не менш запеклі. У них теж є певні задачі, правила та закони.

Так, будь-яка сторона збройного конфлікту хоче показати втрати противника і засекречує свої втрати під час активної фази бойових дій. Вона також пояснила, чому це робиться: чим більше відкрито інформації про противника, тим простіше прорахувати його спроможності та плани.

"Крім розвідки, а в росіян вона зараз дуже ускладнена на нашій території, є ще способи витягування потрібної інформації через вкидування в інфопростір провокацій", - зазначила заступниця міністра.

Таким чином можна змусити іншу сторону видати якомога більше даних про себе. Зокрема, через спонукання до виправдання та спростувань. Для цього й закидуються дуже завищені цифри в очікуванні, що ми, обурюючись, почнемо спростовувати і видамо якусь інформацію чи непрямі орієнтири на них. З цією ж метою й закидується дезінформація про зникнення головнокомандувача чи інших командувачів - в очікуванні коментарів та спростувань з демонстрацією на фото та відео локацій - де ж вони насправді.

"Тому, треба розуміти, що ми інформацією теж воюємо, як і ворог", - додала Маляр.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую