ye-logo.v1.2

Черговий фейк про польську окупацію Хмельниччини та підроблений наказ ЗСУ: підбірка тижня

Суспільство 3805
Пропагандисти перекручують факти і створюють фейки
Пропагандисти перекручують факти і створюють фейки. Фото: ілюстративне detector.media

Російські пропагандисти намагаються дискредитовувати ЗСУ за допомгою фейкових назаків.

Майже щомісяця російська пропаганда під новим виглядом поширює старий фейк, що нібито Польща хоче окупувати частину України, зокрема Хмельницьку область.

Фейк про польську окупацію Хмельницької області

І ось нова дезінформація після приїзду в Україну польських інвесторів.

Низка російських медіа знову поширює дезінформаційний наратив про те, що Польща нібито почала «виходити на східні кордони 1772 року», а саме: розпочала «м'яку окупацію» західних і центральних областей України. Доказ, який приводять, візит в Україну Ядвіги Емілевич, держсекретарки Міністерства розвитку та регіональної політики, уповноваженої Польщі у справах польсько-українського співробітництва у сфері розвитку, повідомляє видання “Стоп Фейк”.


Росіяни перекрутили візит інвесторів під свої наративи

«Хоча згаданий проєкт – справді пілотний, присутність у складі супроводу пані Емілевич представника польського держбанку BGK та партнерство Спілки підприємців і роботодавців Польщі демонструють, що це лише перша ластівка польської економічної (і не лише) експансії на Україні», – пише один із пропагандистських сайтів.

Російська пропаганда «обіцяє», що Україну розберуть на частини західні країни. За допомогою такої дезінформації Кремль намагається посилити розбіжності між Україною та партнерами, посіяти недовіру серед українців та зміцнити фейкові наративи серед своєї аудиторії.

Насправді в Україну приїхала з візитом польська делегація на чолі з Ядвігою Емілевич. Однією з основних цілей приїзду стала участь у семінарі «Польсько-українська співпраця і перспективи відновлення України». Це проект, який залучає польський бізнес до процесу відновлення України.

Польський сервіс відновлення України – проєкт, спрямований на підтримку процесу відновлення та модернізації України на основі економічного розвитку – шляхом залучення польських компаній в Україну та підтримки польсько-українського економічного співробітництва.

Йдеться про встановлення контактів з органами місцевого самоврядування та місцевої адміністрації, а також із бізнесом; створення бази даних інвестиційних потреб.

Пілотний проєкт включає вісім західних і центральних областей: Львівську, Волинську, Рівненську, Тернопільську, Івано-Франківську, Житомирську, Хмельницьку та Вінницьку.

«Сьогодні Польща – своєрідний хаб військової та гуманітарної допомоги для України, ми сподіваємося, що таким чином це відбуватиметься і в сенсі відновлення України. Йдеться не лише про польські фірми. Це можуть бути компанії та з інших країн, але вони проїжджатимуть через Польщу, і для цього потрібна додаткова інфраструктура: дороги та залізниці. Завдяки нашим зусиллям Європейська комісія передбачила витрати на будівництво залізниці з європейською шириною колії, яка з'єднує Варшаву зі Львовом і Києвом», – наголосила Ядвіга Емілевич під час візиту до України.

Емілевич також додала, що на сьогодні в Україні, переважно в західному регіоні, вже працюють понад 600 польських фірм.

Отже, йдеться про низку спільних проектів, залучення бізнесу з обох сторін, і все це заради відновлення України. Проте це не завадило російській пропаганді подати співпрацю і партнерство між країнами як підготовку до окупації низки українських областей.

Раніше сайт “Є” писав, що приводом для подібної дезінформації стало будівництво лінії електропередачі від Хмельницької атомної електростанції до польської підстанції Жешув.

Створення фейків на основі сайті з відгуками

Освітній портал “Нота Єнота” поділився ще однією історією, як пропагандисти запускають фейки.



Мова йде про метод появи фейку з посиланням на третіх осіб (або ж «постраждалих»).

За словами фактчекерів, спочатку боти з українськими нікнеймами залишають відгуки-фейки на сайтах. Потім цю інформацію з посиланням або скріншотами цих відгуків підхоплють проросійські телеграм-канали або пропагандистські медіа.

Тобто дезінформація робиться не напряму, а нібито із «доказами». А тоді уже це підхоплюють більші пропагандисти для підкріплення наративів з посиланням нібито на факти.

А тепер до конкретної ситуації.

На сайтах з відгуками у червні опублікували кілька відгуків українською мовою про українських мобільних операторів. Мовляв, «прийшла повістка через те, що мобільний оператор злив мої персональні дані», «зливає персональні дані військкомату по телефону» і тд.

І ось тут цікава історія, бо в росії усі номери прив'язані до паспорта. А в Україні - ні. Ви можете купити стартовий пакет в будь-який момент будь-якого з мобільних операторів і нікому про це не звітуєте. Є можливість прив'язати номер до паспорту і таким чином ідентифікути себе, але у відсотковому співвідношенні так робить дуже незначна кількість людей.

«Мобільний оператор може надати інформацію про події за номером тільки правоохоронним органам і тільки за рішенням суду. Навіть в рамках розслідування має бути ухвала слідчого судді.

Більшість (>95%) номерів в Україні неперсоніфіковані. Це пріпейд. Це означає, що у оператора немає паспортних даних таких абонентів», - пояснили у пресслужбі Vodafone.

Пам'ятайте, що відгуки на сайтах залишають як справжні люди, так і російські боти, які саме через відгуки і коментарі вкидають фейкову інформацію, а потім її підхоплюють пропагандисти як факт.

Фейковий наказ ЗСУ

Центр протидії дезінформації повідомляє, що пропагандистські телеграм-канали поширюють фейк, що нібито командир однієї з бригад ЗСУ ввів заборону на сексуальні дії для осіб нетрадиційної сексуальної орієнтації.
Як доказ — пропагандисти поширюють так званий наказ заборони

“Документ” нібито було погоджено міністром оборони Олексієм Резніковим та головою Національного агентства України з питань держслужби Наталією Алюшиною.

“Насправді такого документа не існує. Його фейковість Центру протидії дезінформації підтвердила голова НАДС Алюшина. Також у «наказі» виявлена велика кількість помилок, які вказують на його підробку. Мета цієї пропаганди — дискредитувати Збройні сили України”, - повідомляють у ЦПД.

Фейк: Українців, що втікли від мобілізації, буде шукати Інтерпол

Російські ЗМІ й користувачі соціальних мереж почали поширювати неправдиву інформацію про те, що поліція нібито передаватиме відомості до Інтерполу про громадян України, які «утекли від мобілізації» до країн Європейського Союзу.

Як встановило видання “Стоп Фейк”, таким чином російські пропагандисти перекрутили заяву начальника слідчого управління Національної поліції Харківської області Сергія Болвінова у Facebook.

Болвінов дійсно написав 14 липня повідомлення на своїй сторінці у Facebook про те, що правоохоронці почали співпрацювати з Інтерполом з питань, що стосуються українських громадян. Але причиною такої співпраці є не ухилення від мобілізації, а кримінальні злочини. За словами Болвінова, таким чином українські правоохоронці хочуть притягти до відповідальності підозрюваних у колабораціонізмі, які втекли з України.


«Спокійне життя в країнах ЄС для наших колаборантів добігає кінця – розпочали співпрацю з Інтерполом. Першими в Україні випробовуємо схему, як не дати зрадникам і пособникам окупантів «осісти» і сховатися в цивілізованому світі… Тому вирішили дістати їх і там (в ЄС – прим. ред.). Кожного, хто був причетним до співпраці з росіянами під час окупації, вносимо до бази й подаємо заявку до Інтерполу. Повідомляємо іноземних колег про те, що ці люди – не жертви війни чи політичні біженці, яких намагаються там із себе вдавати, а підозрювані у кримінальних злочинах в Україні», – написав він.

Тобто Інтерпол буде шукати колаборантів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую