ye-logo.v1.2

Чому розсіяний склероз - хвороба молодих та як він себе проявляє

Здоров'я 3600
Найчастіше симптоми розсіяного склерозу розвиваються у 20-40 років. Жінки хворіють вдвічі-втричі частіше, ніж чоловіки
Найчастіше симптоми розсіяного склерозу розвиваються у 20-40 років. Жінки хворіють вдвічі-втричі частіше, ніж чоловіки. Фото: ілюстративне pixabay.com

Це хвороба, що вражає головний та спинний мозок, зорові нерви й призводить до серйозних фізичних змін і інвалідності.

За статистикою, у світі на розсіяний склероз хворіє понад 2,5 мільйона людей. Хорошою новиною є те, що все частіше хворобу діагностують на ранній стадії, коли спеціальне лікування допомагає зупинити розвиток захворювання, запобігає розвитку нападів, покращує якість життя хворого. Детальніше про хворобу та її лікування ми попросили розповісти завідувача неврологічного відділення обласної лікарні, кандидата медичних наук Олександра Костюка.

- Розсіяний склероз — це аутоімунне захворювання, - пояснює Олександр Володимирович. - Якщо говорити по-простому, то це - алергія на власну нервову систему, зокрема на мієлін - білкову оболонку, яка оточує нервові волокна. Ця оболонка відіграє вирішальну роль в роботі центральної нервової системи - забезпечує швидку й ефективну передачу електричних імпульсів. При розсіяному склерозі автоімунна атака на мієлінову оболонку спричиняє різні неврологічні розлади, насамперед втрату моторної функції. Найчастіше симптоми розсіяного склерозу розвиваються у 20-40 років. Жінки хворіють вдвічі-втричі частіше, ніж чоловіки.

- Чому розвивається розсіяний склероз?

- Причини розвитку розсіяного склерозу поки невідомі. Вважається, що це відбувається внаслідок тих чи інших нейроінфекцій, коли вірус збиває імунну систему “з пантелику”, і вона починає бачити білкову оболонку нервів як чужерідну. Внаслідок цього виробляються антитіла, які цю оболонку починають “поїдати”, на її місці розвивається сполучна тканина, і імпульс вже не надходить до головного мозку. При розсіяному склерозі відбувається одночасне ураження одразу декількох відділів нервової системи, що й призводить до появи найрізноманітніших неврологічних симптомів.

- Як проявляється хвороба?

- Симптоми залежать від місця розташування пошкоджень нервової системи і можуть проявлятися слабкістю тієї чи іншої половини тіла у вигляді оніміння, слабкості у м'язах, втраті координації, проблем із зором та мовленням. Ділянки ураження можна виявити за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) та комп'ютерної томографії (КТ) з контрастним підсиленням.

- Як лікують недугу і чи можна зупинити її розвиток?

- Сьогодні захворювання не є таким фатальним, як це було ще кілька десятків років тому. Розсіяний склероз став захворюванням, яке можна тримати під контролем. Медики навчилися знімати загострення хвороби, зупиняти його розвиток на самому початку. Хвороба протікає нападами. Майже всі способи лікування спрямовані на відновлення після нападу і запобігання нового. А хвороба прогресує з кожним нападом. Якщо запобігти їх появі, можна досягти стійкої ремісії.

- Хвороба виникає раптово?

- Ні, розсіяний склероз розвивається поступово. Часто перші ознаки — це порушення зору, яке проявляється тим, що одне око бачить добре, а інше погано (розмите зображення, “мушки” перед очима, спотворення кольорів, відчуття того, що щось потрапило в око). Часто такі пацієнти лікуються в окуліста, і буває, що симптоми минають. Але у частини людей вони через деякий час з'являються знову. А це — вже причина запідозрити розсіяний склероз, якнайшвидше звернутися до лікаря й розпочати лікування.

Читайте також: На Хмельниччині визначили чотири медзаклади, в яких лікуватимуть хворих на Covid-19

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую