Гаряча тема:
- Війна
Вакцинація від коронавірусу з 12-и років: як зробити щеплення дитині
Про необхідні документи, можливі побічні ефекти та кількість вакцинованих.
Міністерство охорони здоров’я України наприкінці липня дозволило вакцинувати від коронавірусу дітей з 12-річного віку. Для цього можна використовувати лише американський препарат Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Оскільки з того часу минув майже місяць і щеплення від COVID-19 отримали понад дві тисячі неповнолітніх українців, сайт «Є» вирішив дізнатися особливості їх вакцинації. Зокрема, у Хмельницькій області.
Розпочнемо зі статистики. За інформацією ресурсу Рада національної безпеки і оборони, станом на ранок 19 серпня загалом в Україні першу ін’єкцію від корнавірусу отримали 2 тисячі 337 людей віком до 18-и років. З-поміж них 850 неповнолітніх отримали дві дози. Наразі лідером є Рівненська область, де 304 неповнолітнім зробили хоча б одне щеплення. Дещо відстають Київщина (289 щеплень) і Полтавщина (201 щеплення). Натомість в Одеській області не вакцинували жодного неповнолітнього, а у Луганській, Тернопільській і Чернігівській — по одному.
У Хмельницькій області перше щеплення від коронавірусу отримало 44 людей, яким не виповнилося 18 років. Трьом з них навіть зробили другу ін’єкцію. Подробиці сайту «Є» розповіла головна спеціалістка департаменту охорони здоров’я Хмельницької облдержадміністрації Світлана Лукаш.
Станом на ранок 19 серпня у Хмельницькій області від коронавірусу щепили 44 неповнолітніх. Фото: знімок з ресурсу РНБО
За її словами, наразі щеплення неповнолітнім здебільшого роблять у Хмельницькому. Однак також були поодинокі випадки у Шепетівському та Кам’янець-Подільському районах. Переважно це діти віком 16-17 років. Серед них: курсанти першого курсу Національної академії Держприкордонслужби імені Богдана Хмельницького, спортсмени, які їдуть на міжнародні змагання, та діти, які їдуть навчатися в інші країни.
Вакцинують не всіх: хто з неповнолітніх може отримати щеплення
Хоча Міністерство охорони здоров’я України дозволило вакцинувати дітей з 12-и років, щеплення від коронавірусу можуть отримати не всі. Ін’єкції Comirnaty (Pfizer-BioNTech) водять лише в окремих випадках. Найперше йдеться про підлітків, які мають високий ризик вадкого перебігу COVID-19, але вони не мають протипоказань до цієї вакцини.
Також щеплюють неповнолітніх, яким для виїзду в інші країни потрібні документи, які підтверджують проходження повного курсу вакцинації. Передбачено, що метою такої поїздки закордон може бути: об’єднання сім’ї, навчання, участь у міжнародних спортивних змаганнях або інших заходах. Крім того, другу ін’єкцію робитимуть тим, хто отримав першу, перебуваючи за кордоном.
Як дитині зробити щеплення: які документи потрібно мати
За інформацією Центру громадського здоров’я, для проведення вакцинації батьки 12-15-річних дітей або самі підлітки віком 16-17 років спершу повинні звернутися до сімейного лікаря. Той може видати один з документів:
- медичний висновок про наявність у дитини супутньої патології та відсутність протипоказань Comirnaty (Pfizer-BioNTech) з рекомендацією провести щеплення;
- довідку в довільній формі з рекомендацією провести щеплення після розгляду документів, які дають підстави для вакцинації (наприклад, підтвердження про виїзд за кордон на навчання чи міжнародні заходи).
Отримавши таку довідку від лікаря, далі потрібно зателефонувати у найближчий центр масової вакцинації або пункт щеплення та записатися на ін’єкцію Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Туди зі собою потрібно взяти документи, видані лікарем.
«Щоб записати на вакцинацію від коронавірусу дитину з 12-и років, ми рекомендуємо батькам написати заяву на ім’я керівника закладу, де робитимуть щеплення. Наприклад, місцевої амбулаторії, — додає Світлана Лукаш департаменту охорони здоров'я Хмельницької облдержадміністрації. — До заяви з проханням вакцинувати дитину потрібно додати копію документа, який підтверджує, наприклад, її відрядження за кордон».
Чому неповнолітніх вакцинують лише Pfizer: чи є побічні ефекти
Усі вакцин від коронавірусу, схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (далі ВООЗ), є безпечними для більшості людей віком від 18 років. Винятком є пацієнти, які мають гострі алергічні реакції. Про це йдеться в офіційних роз’ясненнях ВООЗ.
Згідно з ними, діти та підлітки легше переносять коронавірус, ніж дорослі. Відтак вони не потрапляють у групи ризику. До того ж необхідно ґрунтовніше дослідити вакцин від COVID-19, щоб розробити рекомендації щодо їх введення неповнолітніми. Нині експертна група ВООЗ визнала поки один препарат, придатний для використання з 12-річного віку. Ним є американський Comirnaty (Pfizer-BioNTech).
Наразі дозволено висновувати дітей з 12-річного віку лише препаратом Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Фото: з архіву редакції
Тому наприкінці червня цього року Європейське агентство з лікарських засобів дозволило робити щеплення Comirnaty (Pfizer-BioNTech) дітям, які досягли 12 років. А через місяць аналогічне рішення прийняло Міністерство охорони здоров’я України.
«Найпоширенішими побічними ефектами для дітей з 12-и до 18 років є біль у місці ін’єкції, втома, головний біль, м’язові та суглобові болі, озноб і лихоманка. Зазвичай вони мають легкий або помірний характер і минають впродовж кількох днів після щеплення. Встановлено, що для цієї викової групи переваги Comirnaty перевищують ризики. Особливо це стосується дітей, стан здоров’я яких може спровокувати важкий перебіг коронавірусу», — зазначено на офіційному сайті Європейського агентства.
Нагадаємо, з липня в Україні триває так званий п’ятий етап вакцинації від COVID-19. Відтак щеплення роблять не лише окремим категоріям населення, а усім дорослим. Наразі на території Хмельницької області перше щеплення від коронавірусу переважно роблять вакциною Comirnaty (Pfizer-BioNTech). Натомість інший американський препарат Moderna, перша партія якого завершилася, залишили для ревакцинації людей, які отримали ним перше щеплення.
Наразі в області працює сім центрів масової вакцинації, 80 пунктів щеплення та 82 мобільні бригади. Наприклад, у Хмельницькому центр масової вакцинації розміщений на вулиці Володимирській, 92. Крім того, невдовзі мобільні центри розгорнуть у Шепетівці, Ізяславі та торгових центрах мережі «Епіцентр К».
До теми: Свідоцтво про вакцинацію: як його отримати та кому воно необхідне
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: