ye-logo.v1.2

Як взимку запобігти переохолодженню та обмороженню — поради МОЗ

Здоров'я 2747
Проблема переохолодження особливо стає актуальною в умовах війни
Проблема переохолодження особливо стає актуальною в умовах війни. Фото: ілюстративне pixabay.com

Крім низької температури, переохолодження може спровокувати вживання спиртного.

Взимку зростає небезпека отримати переохолодження. Нині в умовах знищення окупантами цивільної та критичної інфраструктури ця проблема актуальна як ніколи. Важливо не ігнорувати такі травми, адже вони потребують тривалого лікування. Тож у Міністерстві охорони здоров’я розповіли, як запобігти переохолодженню та обмороженню.

Гострий вплив низьких температур можна розділити на два типи. Перший — замерзання або ж загальне переохолодження тіла. Спершу в людини з’являється лихоманка, слабкість, втома, сонливість, легке тремтіння м’язів і так звана гусяча шкіра. Якщо низька температура продовжує діяти, тремтіння досягає максимуму, сонливість переростає у розлад свідомості й виникає поверхнева гіпотермія, тобто зниження температури тіла. Надалі це може спричинити зупинку серця.

Інший тип — це обмороження, тобто локальна дія низьких температур на певні ділянки тіла. Воно має чотири ступні:

  1. відчуття оніміння, поколювання, обпечення — уражена шкіра стає блідою, після зігрівання набрякає та червоніє; таке ушкодження зазвичай повністю відновлюється через кілька днів без наслідків;
  2. поява пухирців із прозорим вмістом — після зігрівання шкіри з’являється інтенсивний свербіж і різкий біль в уражених місцях; на відновлення шкіри може знадобитися два тижні;
  3. змертвіння всіх шарів шкіри — пухирі при цьому наповнені кров’яним вмістом; загоєння триває довго, понад місяць, і як правило, супроводжується утворенням рубців;
  4.  некроз шкіри та м’язів — це найважчий стан, лікування та реабілітація якого може тривати довго.

Крім, низьких температур переохолодження можуть спровокувати й інші чинники. Найперше йдеться про високу висока вологість повітря. За такої умови навіть тривале перебування при температурі +5..+8 градусів може спричинити холодову травму. Серед інших чинників: вітер, хронічні захворювання чи надмірна втома, вживання спритного, носіння тісного, незручного взуття чи легкого одягу.

Як уникнути переохолодження

Найперше слід обмежити час перебування надворі у холодну, сиру або вітряну погоду. Необхідно одягатися у кілька шарів вільного теплого одягу. Повітря, що потрапляє між його шарами, діє як ізоляція від холоду. Варто носити вітрозахисний і водонепроникний верхній одяг, щоби захиститися від вітру, снігу та дощу. Треба обирати спідню білизну, яка відводить вологу від шкіри. Краще відмовитися від бавовняної, адже вона поглинає вологу.

Також слід якомога швидше змінювати мокрий одяг. Носити капелюх або пов’язку, яка повністю закриває вуха, рукавиці, а не рукавички, шкарпетки та устілки, які добре сидять, відводять вологу та забезпечують ізоляцію.

Якщо ви помітили ознаки обмороження, то якомога швидше знайдіть тепле укриття. У будь-якому разі відмовтеся від вживання спиртного, якщо плануєте бути на вулиці в холодну погоду. Алкогольні напої змушують організм швидко втрачати тепло. Їжте добре збалансовану їжу й пам’ятати про водний баланс. Це допоможе вам зігрітися навіть перед тим, як вийти на мороз. Не перебувати довго в одній позі чи нерухомо. Фізичні вправи можуть допомогти вам зігрітися.

Перша медична допомога при холодовій травмі

У випадку надання першої медичної допомоги постраждалому з холодовою травмою чітко дотримуйтесь порядку надання допомоги, затвердженого МОЗ:

1) перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого — лише тоді можна перейти до наступного кроку;

2) припиніть дію низької температури на постраждалого;

3) заспокойте постраждалого та поясніть свої подальші дії;

4) викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера.

5) якщо у постраждалого помітні ознаки загального переохолодження:

  • усуньте дію несприятливих факторів зовнішнього середовища, перемістіть людину в тепле приміщення;
  • зніміть із неї холодний, вологий одяг;
  • якщо постраждалий при тямі, дайте йому безалкогольні теплі напої;
  • якщо в постраждалого ознаки відмороження:
  • усуньте дію несприятливих факторів зовнішнього середовища, перемістіть людину в тепле приміщення;
  • обережно, без зусиль зніміть із постраждалого холодний, вологий одяг/взуття;
  • накладіть на уражені ділянки тіла чисті, стерильні, сухі марлеві пов’язки без здійснення додаткового тиску на шкіру;
  • за необхідності знерухомте уражені кінцівки;
  • якщо постраждалий при тямі, дайте безалкогольні теплі напої;
  • не масажуйте й не розтирайте уражені ділянки, не застосовуйте місцево джерела тепла;
  • не пошкоджуйте наявні на місці обмороження міхурі;

7) накрийте постраждалого термопокривалом/покривалом;

8) забезпечте постійний нагляд за ним до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;

9) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги;

10) за можливості зберіть у постраждалого чи навколишніх максимально можливу інформацію щодо обставин отримання травми. Всю отриману інформацію передайте фахівцям бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру.

Читайте також: Як пережити зиму в умовах відключення електрики та опалення

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую