ye-logo.v1.2
17 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 19 січня

Юна МІТРАШКО Історія 692
19 січня 1939 року у радянському концтаборі помер український поет, перекладач та публіцист – Михайло Драй-Хмара
19 січня 1939 року у радянському концтаборі помер український поет, перекладач та публіцист – Михайло Драй-Хмара. Фото: galinfo

Історія міста починається з його вулиць.

Так у Камянець-Подільському одна з вулиць носить імя Михайла Драй-Хмари. Що відомого поета, філолога та перекладача з Черкащини повязує з містом над Смотричем?

Добре володіючи 19-ма іноземними мовами Михайло Драй-Хмара викладав слов’янознавство, історію польської мови та церковнослов’янську мову.

У вересні 1918 року Михайло Драй-Хмара на запрошення Івана Огієнка, приїздить у місто і починає працювати на кафедрі слов’янознавства новоутвореного Кам’янець-Подільського державного українського університету.
Саме в Кам’янці-Подільському Михайло Драй-Хмара сформувався як український поет. Він друкує свої поезії та переклади в альманасі «Буяння», журналі «Нова думка», газеті «Червона правда». Перша збірка поета «Молода весна» мала вийти саме в Кам’янець-Подільському, проте через брак паперу її не видали (побачила світ 1926 році у Києві під іншою назвою). Михайло Опанасович зробив неоціненний внесок в розвиток літератури своїми перекладами. На жаль, багато перекладів Драй-Хмари було знищено в застінках НКВД.

У 1921 р. Кам’янець-Подільський університет було реорганізовано в Інститут народної освіти. Умови праці сталий несприятливими: більшовицькі обшуки серед викладачів і студентів, арешти, конфіскація книг. Згодом кількох викладачів, серед них і Михайла Драй-Хмару, звільнено з роботи.

У 1923 році у місті над Смотричем у Михайла та його дружини Ніни народилася донька Оксана. Тоді він з родиною повертається до більш спокійного Києва, працюючи в Київському медичному інституті на посаді професора українознавства. Та вже у лютму 1933 року за звинуваченням у причетності до контрреволюційної організації у Кам’янець-Подільському університеті, Михайло Опанасович був заарештований. На цей раз обійшлося допитом, і через три місяці його відпустили з тавром буржуазного націоналіста, позбавивши можливості працювати за фахом. Вдруге поета заарештували 4 вересня 1935 року, він отримав п’ять років колимських таборів.

У жовтні 1939 року дружина Михайла Драй-Хмари отримала офіційне повідомлення про те, що 19 січня 1939 року її чоловік помер. У документах про його реабілітацію після перевірки табірної справи у Магаданській області зазначено, що смерть настала “від ослаблення серцевої діяльності”. Втім, один із колишніх політв’язнів у своїх спогадах описав цілком інші обставини загибелі – нібито поет сам став на місце смертника під час одного з чергових розстрілів кожного п’ятого в шерензі, врятувавши цим молоду людину. Місце його поховання залишається невідомим. 

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую