ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 29 березня

Історія 4051
Окрім літературної та наукової діяльності, Іван Огієнко увійшов у історію як талановитий державник, реформатор і патріот України
Окрім літературної та наукової діяльності, Іван Огієнко увійшов у історію як талановитий державник, реформатор і патріот України. Фото: iprosvita.com

Секретні документи Ватикану, Симон Петлюра у Шепетівці та епідемія холери на Поділлі.

29 березня 1972 року у Вінніпезі, що в Канаді, помер Іван Огієнко – український вчений, мовознавець, лексикограф, митрополит Української Автокефальної Церкви, Глава Української Греко-Православної Церкви у Канаді і митрополит Вінніпегу.

Іван Огієнко, або ж митрополит Іларіон, був фундатором і першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету (нині — Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Це був перший в Україні університет європейського зразка, який відкрили у 1918 році. Це також перший ВНЗ в Україні, створений законною українською владою, а не країною-окупантом. У 1919 році Уряд УНР у Києві призначає Івана Огієнка міністром освіти і віросповідань, ким він працює до 1924 року.

Більшу половину свого життя Іван Огієнко змушений провести в еміграції. У 1920 році він емігрував до Польщі. Із 1944 року йому довелося жити в Словаччині, Польщі, Австрії, Швейцарії, а з 1947 – в Канаді. Саме в Канаді Іван Огієнко довершив справу свого життя – підготовку й друк повного перекладу Біблії українською мовою.

У 1944 році 29 березня 237 стрілецька дивізія 380-ї армії 1-го Українського фронту від нацистів визволила Чугор, Чабанівку, Рункошів, Грушку, Кривчани, Гораївку та Стару Ушицю. За час окупації зі Старої Ушиці гітлерівці вивезли понад тисячу голів худоби. Збитки, заподіяні селу, становили 11 мільйонів карбованців.

Цього ж дня 1944 року під час контратак гітлерівців на Кам’янець-Подільський загинув командир 29-ї гвардійської моторизованої стрілецької Унечської бригади, полковник Михайло Смирнов. Частини й підрозділи його бригади рішучим наступом у боях за Волочиськ, Фрідріховку, місто Кам’янець-Подільський зламали й дезорганізували оборону противника. У результаті наступальних дій бригадою було звільнено 84 населені пункти.
 

Нарада команди 11 дивізії січових стрільців на чолі з Євгеном Коновальцем, Шепетівка 1919 рік. Фото: shepetivka.com.ua

У цей день, 29 березня, 1919 року командир дієвої армії Української народної республіки Симон Петлюра «дав» телеграму з Шепетівки про взяття його військами міста Бердичева й продовження наступу на Київ. У боях за Бердичів 24 – 29 березня 1919 року Січові Стрільці втратили майже третину особового складу і половину офіцерів. Відступивши з-під Бердичева, вони упродовж квітня обороняли Шепетівку, як стратегічний залізничний вузол. У другій половині квітня 1919 року в районі Шепетівки розгорнулися жорстокі бої. Частини 1-ї та 2-ї Українських радянських дивізій 7 травня захопили містечко. Загалом в час визвольних змагань 1917-1920 років щонайменше 18 разів влада у Шепетівці переходила з рук в руки.

У 1831 році Волинь та Поділля охоплює епідемія холери, яка почалась в липні 1830 року. У селі Нетішині 29 березня було зафіксовано перших хворих. Точних даних про захворювання та смертність нема, але відомо, наприклад, що в невеликому селі Подосах на Бердичівщині, від холери щоденно вмирало до 8 осіб. Поширенню холери сприяла російсько-турецька війна, коли військо почало повертатися з бойових дій. Холера свого апогею досягла в Україні 1831 року.

Цього дня у 1983 році Кам’янець-Подільський відвідав Павло Загребельний український письменник та на той час депутат Верховної Ради СРСР. Він зустрівся зі студентами та викладачами педагогічного інституту.

У 2012 році 29 березня у Ватикані розсекретили документи які стосуються історії Кам’янця-Подільського. Ватикан оприлюднив архівні матеріали про російського царя та московського патріарха. Серед матеріалів експозиції на огляд було виставлено лист російського царя Олексія Михайловича Папі Клименту X стосовно захоплення турками Кам'янця-Подільського. У тексті зазначається, що мусульмани загрожували не лише Києву, але й усій Європі. Далі – прохання використовувати "авторитет духовний" і створити "святу лігу" європейських государів проти турецького султана.

Минулого року 29 березня у Кам’янці-Подільському відкрили перший в Україні сектор легкої атлетики із міжнародною сертифікацією. Легкоатлетичне ядро (сектор) облаштували на спортивному комплексі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. За словами Президента федерації легкої атлетики області Олександра Прокопова, на базі цього стадіону можна проводити міжнародні змагання з легкої атлетики найвищого рівня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую