ye-logo.v1.2
10 Квітня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 9 травня

Історія 1844
Кожен другий мешканець Поділля не повернувся з фронту, чимало загинуло в боях, розстріляли чи закатували у концтаборах, насильно вивезли до Німеччини
Кожен другий мешканець Поділля не повернувся з фронту, чимало загинуло в боях, розстріляли чи закатували у концтаборах, насильно вивезли до Німеччини. Фото: з архіву, 9 травня 2018 рік

Про події краю, які стали історією.

9 травня 1918 року міська дума Кам’янця-Подільського висловила своє ставлення до нової влади гетьмана Павла Скоропадського (його досі вважають однією з найбільш суперечливих постатей в історії України). За пропозицією української фракції та соціалістичного блоку, до якої увійшли як російські, так і єврейські соціалістичні партії, була прийнята резолюція, у якій містився протест проти приходу до влади гетьмана. Таку ж позицію зайняли й представники єврейських соціалістичних кіл та російські радикали. Дещо лояльніше була налаштована польська громада. Це пояснюється тим, що серед поляків Правобережжя соціалістичні ідеї не були популярні, а Римо-Католицька Церква і польські поміщики підтримали прихід до влади гетьмана.

У радянські часи та період незалежності 9 травня Україна відзначає, як День перемоги у Другій світовій війні. Цього дня зазвичай відбувалися різні урочисті заходи, відкривали меморіали та проводились масштабні паради. Тому не дивно що саме таких подій в історії краю цього дня багато. Коротко про хронологію цих подій далі.

У 1947 році в Кам’янці-Подільському відкрито пам’ятник танкістам 4-ої танкової армії генерал-лейтенанта Дмитра Лелюшенка та танкістам 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу генерал-майора Євтихія Бєлова.

У 1983 році в Хмельницькому на перехресті Старокостянтинівського шосе та проспекту Миру відкрито Меморіал Вічної Слави. На цьому місці наприкінці березня 1944 року точилися бої за Проскурів. В братських могилах області захоронено 45 тисяч воїнів, які полягли в боях за її визволення. Меморіальний комплекс складається з трьох солдатів та партизана. Вони високо підняли гвинтівки і автомати, салютуючи дню Перемоги. Позаду фігур бійців – тридцятиметровий обеліск, попереду – чаша вічного вогню.

Цього дня у 1992 році на території Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища відкрито меморіал у пам’ять випускників училища, які загинули в Афганістані.
В 1995 році на перехресті вулиць Козацька та Соборності у Славуті відкрито меморіал. Його звели на честь загиблих в боях на фронтах і у ворожому тилу 718-ти жителів міста Славути.

У 2005 році в Кам’янці-Подільському в сквері Танкістів урочисто відкрито меморіальний комплекс кам’янчанам, що загинули в роки Великої Вітчизняної війни.

В 2011 році на 9 травня у Хмельницькому організували військовий салют, парад та святкову ходу з ветеранами, чиновниками, представниками різних політичних сил. Колонна пройшлася від майдану Незалежності до Військового кладовища. Там відбувся урочистий мітинг.

2013 року у Хмельницькому 9 травня відзначали «як могли»: традиційна хода, пафосні промови, сивочолі ветерани, квіти-діти і… політика. Урочистості розпочалися на центральній площі Хмельницького – Майдані Незалежності, звідки колоною, до Військового кладовища пройшлися перші особи області та міста

2014 року відзначення 69-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні у Хмельницькому пройшло більш ніж скромно. Від параду і салюту відмовилися та, навіть, фестиваль шашлику скасуввали — усе для того, щоб уникнути провокацій.

У 2015 році хмельницькі ветерани Червоної армії та повстанці Національно-визвольного руху об'єднались, щоб вшанувати пам’ять загиблих, які поклали життя за щасливе майбутнє українського народу. Урочистості з нагоди Дня Перемоги відбувалися одразу на Військовому кладовищі, біля Вічного вогню та Меморіалу Слави.

У 2016 році одразу в декількох місцях, які свого часу з’явилися в Хмельницькому з нагоди Дня перемоги в Другий світовій війні, одночасно відбулися покладання квітів. І, на відміну від 70-річниці, відзначення 71-ої пройшло доволі тихо... навіть без вступних слів чиновників.

А от у 2017 році в Славуті 9 травня пройшло під червоними прапорами та з радянською символікою. Вони поклали квіти до двох пам'ятників. Ніяких публічних виступів з їх сторони не було.

Минулого року хмельничани поклали квіти до трьох меморіалів - біля Вічного вогню, на Військовому кладовищі та на Меморіалі Слави. Покладання відбували одночасно на цих локаціях без пафосу та промов.

Впродовж Другої світової війни загинуло 65 мільйонів людей по всьому світу, серед них близько 10 мільйонів – це українці. Кожен другий мешканець Поділля не повернувся з фронту, чимало загинуло в боях, розстріляли чи закатували у концтаборах, насильно вивезли до Німеччини.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Віддалена робота

  Так  Ні, дякую