ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 9 травня

Історія 3974
Кам
Кам'янець-Подільський за часів влади Павла Скоропадського. Зокрема, за правління гетьмана в місті 22 жовтня 2018 було урочисто відкрили новий університет. Фото: k-p.net.ua

Про події з минулого Хмельниччини.

У 1836 році на Поділлі діяло 1 тисяча 512 православних храмів. 9 травня того ж року Синод звернувся до імператора з доповіддю, в якій вказувалося на необхідність встановлення вікаріату в Подільській єпархії (вікаріат — це реальна або умовна церковно-адміністративна одиниця у низці християнських церков — авт.). Таким чином Микола І затвердив рішення Синоду про створення Вінницького вікаріату. А вже у 1861 році Вінницький вікаріат було скасовано. Натомість у 1866 році було створено Балтський вікаріат. Резиденцією Балтських єпископів став Свято-Троїцький монастир у Кам’янці-Подільському. Про це у своїй науковій статті «Відродження православної віри на Поділлі у XVIII – ХІХ ст.» написав Владислав Божок.

9 травня 1918 року міська дума Кам’янця-Подільського висловила своє ставлення до нової влади гетьмана Павла Скоропадського. За пропозицією української фракції та соціалістичного блоку, до якої увійшли російські та єврейські соціалістичні партії, була прийнята резолюція, у якій містився протест проти приходу до влади гетьмана. Таку ж позицію зайняли й представники єврейських соціалістичних кіл та російські радикали. Дещо лояльніше була налаштована польська громада. Це пояснюється тим, що серед поляків Правобережжя соціалістичні ідеї не були популярні, а Римо-Католицька Церква і польські поміщики підтримали прихід до влади гетьмана.

9 травня Україна відзначає як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Цього дня зазвичай відбувалися різноманітні урочистості, відкривали меморіали та проводились паради. Тому не дивно що саме таких подій в історії краю 9 травня багато. Коротко про хронологію цих подій.

У 1947 році у Кам’янці-Подільському відкрито пам’ятник танкістам 4-ої танкової армії генерал-лейтенанта Дмитра Лелюшенка та танкістам 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу генерал-майора Євтихія Бєлова.

У 1983 році в Хмельницькому на перехресті Старокостянтинівського шосе та проспекту Миру відкрито Меморіал Вічної Слави. На цьому місці наприкінці березня 1944 року точилися бої за Проскурів. В братських могилах області поховано 45 тисяч воїнів, які полягли в боях за її визволення. Меморіальний комплекс складається з трьох солдатів та партизана. Вони високо підняли гвинтівки і автомати, салютуючи Дню перемоги. Позаду фігур бійців – тридцятиметровий обеліск, попереду – чаша вічного вогню.

Цього дня у 1992 році на території Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища відкрито меморіал у пам’ять випускників училища, які загинули в Афганістані.

В 1995 році на перехресті вулиць Козацька та Соборності у Славуті відкрито меморіал. Його звели на честь загиблих в боях на фронтах і у ворожому тилу 718 жителів міста Славути.

У 2005 році в Кам’янці-Подільському в сквері Танкістів урочисто відкрито меморіальний комплекс кам’янчанам, які загинули в роки Другої світової війни.

В 2011 році на 9 травня у Хмельницькому організували військовий салют, парад та святкову ходу з ветеранами та чиновниками. Колонна пройшлася від майдану Незалежності до Військового кладовища. Там відбувся урочистий мітинг.

2013 року у Хмельницькому 9 травня відзначали «як могли»: традиційна хода, пафосні промови, сивочолі ветерани, квіти-діти і… політика. Урочистості розпочалися на центральній площі Хмельницького, звідки колоною до Військового кладовища пройшлися перші особи області та міста

2014 року відзначення 69-ї річниці Перемоги над нацизмом у Хмельницькому пройшло більш, ніж скромно. Від параду і салюту відмовилися, щоб уникнути можливих провокацій.

У 2015 році хмельницькі ветерани Червоної армії та повстанці Національно-визвольного руху об'єднались, щоб вшанувати пам’ять загиблих, які поклали життя за щасливе майбутнє українського народу. Урочистості з нагоди Дня перемоги відбувалися одразу на Військовому кладовищі, біля Вічного вогню та Меморіалу Слави.

У 2016 році одразу в декількох місцях, які свого часу з’явилися в Хмельницькому з нагоди Дня перемоги в Другий світовій війні, одночасно відбулися покладання квітів. На відміну від 70-річниці, відзначення 71-ї пройшло доволі тихо... навіть без вступних слів чиновників.

А от у 2017 році в Славуті 9 травня пройшло під червоними прапорами та з радянською символікою. Вони поклали квіти до двох пам'ятників. Ніяких публічних виступів з їх сторони не було.

У 2018 році та й минулого року хмельничани вже традиційно без пафосу та промов чиновників одночасно поклали квіти до трьох меморіалів: Вічного вогню, на Військовому кладовищі та на Меморіалі слави.

Впродовж Другої світової війни загинуло 65 мільйонів людей по всьому світу, серед них близько 10 мільйонів українці. Кожен другий мешканець Поділля не повернувся з фронту — люди гинули в боях, були розстріляні чи закатовані у концтаборах, примусово вивезені у Німеччину.

Торік покладання квітнів на військовому кладовищі обійшлося без пафосу та промов. Фото: з архіву редакції.

Торік покладання квітнів на військовому кладовищі обійшлося без пафосу та промов. Фото: з архіву редакції.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую