ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 14 жовтня

Історія 2241
Присяга членів Директорії відбулася ще в жовтні 1919 року в Кам
Присяга членів Директорії відбулася ще в жовтні 1919 року в Кам'янці-Подільському під синьо-жовтими прапорами, хоча на фото жовтий колір виглядає темнішим. Фото: istpravda.com.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1859 році 14 жовтня імператор Олександр II провів у Кам’янці-Подільському зустріч з військовими. У місто він приїхав напередодні. Правитель провів огляд літнього табору військ гарнізону. Тоді там перебував Низовський піхотний полк і гарнізонний батальйон. Також Олександр II зустрівся з представниками православної Єпархії, а потім єврейської громади та в супроводі губернатора він оглянув Кафедральний костьол. О третій годині він запросив на обід губернатора, православного і католицького єпископів, губернського предводителя дворянства та інших чинів високого рангу. А о п'ятій годині дня імператор із своїм почтом виїхав з Кам'янця по житомирському тракту, який починався на околиці Польських Фільварок і пролягав через Нігин, Тинну, Ярмолинці. В Проскурові екіпажі повернули в бік Почаєва.

14 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському відбулася урочиста присяга уряду та війська на вірність Українській Народній Республіці. Газета „Україна” від 15 жовтня 1919 року писала про перебіг присяги: «14-го жовтня відбулася у Кам’янці урочиста присяга Високої Директорії, Уряду, військ, урядових і громадських установ та різних організацій на вірність УНР. Зранку місто прийняло святковий вигляд. Будинки Високої Директорії, міської управи, губерніального земства, національного клубу, державних та інших громадських установ і приватних осіб були вбрані килимами, ялиною, національними прапорами. Новопланівський міст був уквітчаний кленом. Вулиці весь день були переповнені народом, який брав участь у великому святі». Після присяги був військовий парад, за яким спостерігали присутні на урочистій церемонії військові представники Польщі, Румунії та Чехо-Словаччини.

14 жовтня, 1924 року газета «Радянська Волинь» повідомила про вердикт виїзної сесії Волинського губернського суду у Шепетівській окрузі в справі банди злочинців на чолі з Гуньком і Вишневським. У повідомленні йшлося: «На початку 1923 року ця група тероризувала мирне населення Шепетівки, Купина, Лозичного, Судилкова і Серединець, а також нападала на місцеві кооперативи. Приміром, 7 лютого бандити вчинили напад на сторожа так званої Купинської лісової дачі Киндика, зґвалтували його жінку й забрали майно. А у ніч на 2 березня вони розбили вікно у Судилківському кооперативі й викрали звідти дорогу мануфактуру. Працівники ДПУ та міліції «вирахували» дім, у якому переховувався Гунько з коханкою. А відтак, змогли «накрити» всю банду. Як наслідок, цього ватажка було засуджено до розстрілу. Вишневському суд «дав» 7 років в’язниці. Тюремні строки інших їхніх спільників - від одного до чотирьох років».

14 жовтня 1929 року у Старокостянтинові була організована сільськогосподарська виставка. Ні ній демонстрували свої досягнення комуни, радгоспи, колгоспи, сюди прибули тисячі селян з усіх сіл району. Найбільший ажіотаж був навколо сільгосптехніки – трактори, нові молотарки і жатки, зерноочисні машини, які працювали в місцевих господарствах.

14 жовтня 1991 року у Хмельницькому розпочав діяльність Народний Дім «Просвіти». Головною метою його діяльності є утвердження української національної ідеї, державної української мови та розвиток національної культури. Хмельницька «Просвіта» носить ім'я Тараса Шевченка.

Розпочалися урочистості плац-парадом курсантів академії прикордонної служби. Фото: з архіву

Торік 14 жовтня хмельничани відзначали День захисника України. У Хмельницькому святкові заходи розпочалися на майданчику перед кінотеатором Шевченка, де прикордонники показали містянам парадний розрахунок під музичну композицію. Одразу після цього урочистості продовжилися на сцені, розташованій поруч кінотеатру. Молитву за Україну та її військових прочитали священнослужителі Ради капеланів християнських церков. Під час урочистої частини святкувань хмельницьким військовослужбовцям вручили почесні відзнаки «Воля та мужність». Ще двом хмельничанам за свідому громадську позицію та патріотизм вручили медаль «За Гідність та патріотизм». Відзнакою нагородили Стрілецького Сергія Павловича та Пруц Тетяну Валеріївну. Орден «Єдність та воля» отримала Ведишина Анна Аркадіївна.

Стартували учасники велопробігу із центру селища Нова Ушиця. Фото: Зі сторінки Новоушицької ОТГ у Фейсбуці

Також минулого року цього дня відбувся перший в історії Нової Ушиці масовий велопробіг на честь захисників України. Майже півсотні учасників проїхали маршрутом із Нової Ушиці, до сіл Отроків та Песець і знову повернулися до місця старту. Хтось здолав весь шлях відстаню у понад 30 кілометрів, а хтось долучався і закінчував свій маршрут у місцях зупинок. Наймолодшому учаснику велотуру було 11 років, а найстаршому вже за 60. 

Велопробіг поєднали із пізнавальною частиною – місця зупинок учасників визначили не просто так, адже і в Отрокові, і в Песці велосипедистам провели екскурсії. В Отрокові велосипедистам організували частування місцевими стравами, а також місцевий екскурсовод провів екскурсію у маєтку графа Мархоцького.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую