ye-logo.v1.2
15 Листопада, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 14 жовтня

Юна МІТРАШКО Історія 676
Присяга членів Директорії відбулася ще в серпні 1919 року в Кам'янці-Подільському під синьо-жовтими прапорами, хоча на фото жовтий колір виглядає темнішим
Присяга членів Директорії відбулася ще в серпні 1919 року в Кам'янці-Подільському під синьо-жовтими прапорами, хоча на фото жовтий колір виглядає темнішим. Фото: istpravda.com.ua

Від давнини до сьогодення про людей та події.

У 1859 році 14 жовтня імператор Олександр II провів у Кам’янці-Подільському зустріч з військовими. У місто цар приїхав напередодні. Він провів огляд літнього табору військ гарнізону. Тоді там перебував Низовський піхотний полк і гарнізонний батальйон. Прийнявши рапорти командирів полку і батальйону, Олександр II оглянув шеренги солдатів, їх намети. Також, Олександр II зустрівся з представниками православної Єпархії, а потім єврейської громади та в супроводі губернатора він оглянув Кафедральний костьол. О третій годині він запросив на обід губернатора, православного і католицького єпископів, губернського предводителя дворянства та інших чинів високого рангу. А о п'ятій годині дня імператор із своїм почтом виїхав з Кам'янця по житомирському тракту, який починався на околиці Польських Фільварок і пролягав через Нігин, Тинну, Ярмолинці. В Проскурові екіпажі повернули в бік Почаєва, де монастирське духовенство готувалося відправити на його честь молебень.

14 жовтня 1919 року в Кам’янці-Подільському відбулася урочиста присяга уряду та війська на вірність Українській Народній Республіці. Газета „Україна” від 15 жовтня 1919 року писала про перебіг присяги: «14-го жовтня відбулася у Кам’янці урочиста присяга Високої Директорії, Уряду, військ, урядових і громадських установ та різних організацій на вірність УНР. Зранку місто прийняло святковий вигляд. Будинки Високої Директорії, міської управи, губерніального земства, національного клубу, державних та інших громадських установ і приватних осіб були вбрані килимами, ялиною, національними прапорами. Новопланівський міст був уквітчаний кленом. Вулиці весь день були переповнені народом, який брав участь у великому святі». Після присяги був військовий парад, за яким спостерігали присутні на урочистій церемонії військові представники Польщі, Румунії та Чехо-Словаччини.

14 жовтня, 1924 року газета «Радянська Волинь» повідомила про вердикт виїзної сесії Волинського губернського суду у Шепетівській окрузі в справі банди злочинців на чолі з Гуньком і Вишневським. У повідомленні йшлося: «На початку 1923 року ця група тероризувала мирне населення Шепетівки, Купина, Лозичного, Судилкова і Серединець, а також нападала на місцеві кооперативи. Приміром, 7 лютого бандити вчинили напад на сторожа так званої Купинської лісової дачі Киндика, зґвалтували його жінку й забрали майно. А у ніч на 2 березня вони розбили вікно у Судилківському кооперативі й викрали звідти дорогу мануфактуру. Працівники ДПУ та міліції «вирахували» дім, у якому переховувався Гунько з коханкою. А відтак, змогли «накрити» всю банду. Як наслідок, цього ватажка було засуджено до розстрілу. Вишневському суд «дав» 7 років в’язниці. Тюремні строки інших їхніх спільників - від одного до чотирьох років».

14 жовтня 1929 року у Старокостянтинові була організована сільськогосподарська виставка. Ні ній демонстрували свої досягнення комуни, радгоспи, колгоспи, сюди прибули тисячі селян з усіх сіл району. Найбільший ажіотаж був навколо сільгосптехніки – трактори, нові молотарки і жатки, зерноочисні машини, які працювали в місцевих господарствах.

14 жовтня 1991 року у Хмельницькому розпочав діяльність Народний Дім «Просвіти». Головною метою його діяльності є утвердження української національної ідеї, державної української мови та розвиток національної культури. Хмельницька «Просвіта» носить ім'я Тараса Шевченка.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую