ye-logo.v1.2

8 січня: історія, події та факти

Історія 446
Маятник Фуко у бібліотеці «Київського політехнічного інституту»
Маятник Фуко у бібліотеці «Київського політехнічного інституту». Фото: LibraryKpi/uk.wikipedia.org

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня за юліанським календарем відзначають Післясвято Різдва Христового. Однак на 8 січня також припадає відзначення Дня обертання Землі. Ця дата обрана невипадково, адже саме цього дня у 1851 році в Парижі французький фізик Жан Фуко наочно продемонстрував, що наша планета все-таки обертається навколо своєї осі.

Для цього фізик на 67-метровому дроті підвісив до стелі Пантеону латунну кулю з вістрям. Маятник закріпили так, щоб у нього була змога коливатися у всіх напрямках з певною періодичністю. А на підлозі під кулею науковець насипав пісок, щоб маятник міг робити на ньому позначки.

Період коливання маятника становив 16,4 секунди. Кожне коливання відхилялося від попереднього на три міліметри, роблячи позначку на піску. Таким чином Жан Фуко довів: якби поверхня Землі не оберталася, маятник не показував зміни площини коливань.

Пізніше цей пристрій назвали на честь його винахідника. Щоб побачити Маятник Фуко в дії нині не обов’язково їхати у Францію. Такі маятники можна знайти, наприклад, відвідавши Музей пізнання світогляду та освоєння космосу в Переяславі Київської області, Харківський планетарій чи деякі університети Києві, Львова, Харкова, Ужгорода.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1656 рік — у голландському місті Гарлем вийшов перший номер газети «Гарлемський вісник», яка видається й досі. Таким чином це найстаріше з періодичних видань, які продовжують друкувати у наш час.

1918 рік — виступаючи перед членами Конгресу, президент США Вудро Вільсон запропонував мирну програму з 14 пунктів, яка мала сприяти закінченню Першої світової війни.

2020 рік — вранці неподалік столиці Ірану було збито пасажирський літак, який належав авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України». Як наслідок, загинуло 176 людей. З-поміж них було одинадцять громадян України: двоє пасажирів та дев’ятеро членів екіпажу. Через кілька днів, 11 січня, влада Ірану визнала, що український літак було помилково збитий іранськими військовими ракетою класу «земля-повітря».

Наприкінці минулого року іранська робоча група з розслідування причин трагедії завершила роботу та передала Україні звіт, який нині потрібно опрацювати нашій стороні.

Цього дня народилися

1859 рік — Степан Смаль-Стоцький, український мовознавець, літературознавець і педагог, якого вважають одним з перших теоретиків українського віршування. Також він очолював Бойову управу Січових стрільців. У 1919 році Степан Смаль-Стоцький став послом Західної Української Народної Республіки у Празі, першим головою Української Могилянсько-Мазепинської Академії наук.

1879 рік — Степан Васильченко, український письменник і педагог. Його перу належать твори «Мужицька арихметика», «Окопний щоденник», «Чарівниця», «Минають дні», «В бур’янах».

1935 рік — Елвіс Преслі, визначний американський співак і актор, найуспішніший виконавець популярної музики минулого століття, якого також називають «королем рок-н-ролу».

1935 рік — Василь Симоненко, визначний український поет, журналіст і учасник дисидентського руху шістдесятників.

1942 рік — Стівен Гокінг, видатний британський фізик-теоретик, відомий своїми дослідженнями у сфері астрофізики, зокрема теорії чорних дір. Крім того, він відомий як популяризатор науки. Наприклад, Стівен Гокінг є автором книг «Короткі відповіді на великі питання», «Коротка історія часу», «Теорія всього»…

1947 рік — Девід Бові, британський рок-музикант, продюсер, композитор, художник та актор.

Цей день в історії Хмельниччини

8 січня 1944 року війська 60-ї армії визволили Полонне від нацистської окупації. Першими у місто увійшли бійці 322-ї стрілецької дивізії 15-го стрілецького армійського корпусу.

Відступаючи, ворог повністю знищив центральну частину міста. Зазнали великих руйнувань фарфоровий завод, млин, залізнична станція, пограбовано приміські колгоспи. Гітлерівці спалили 1 тисячу 747 житлових будинків, зруйнували всі школи та клуби. За неповними даними окупанти розстріляли, повісили та замордували понад 8 тисяч жителів Полонного і району. Серед жертв було багато жінок і дітей.

Торік цього дня у різних куточках Хмельниччини було заплановано провести різноманітні заходи, присвячені різдвяним святкування. Наприклад, в обласному центрі мали провести традиційний парад вертепів. Проте довелося відмовитися від святкувань. Причиною стала ранкова авіакатастрофа в Ірані за участю українського літака.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую