ye-logo.v1.2

21 лютого: історія, події та факти

Історія 847
21 лютого 2014 року хмельничани повалили пам'ятник Леніну, який стояв у парку Чекмана
21 лютого 2014 року хмельничани повалили пам'ятник Леніну, який стояв у парку Чекмана. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Після трьох місяців протестів і кривавого протистояння зі силовиками 21 лютого 2014 року тодішній президент Віктор Янукович підписав угоду з лідерами опозиції. Вона стосувалася врегулювання кризи в Україні. Фактично цей крок означав капітуляцію Януковича перед протестувальниками.

Ця угода передбачала, що впродовж 48 годин з часу її підписання в Україні буде відновлена Конституція редакції 2004 року, яка обмежує президентські повноваження. Також у ній були прописані питання формування нового коаліційного уряду, проведення конституційної реформи та позачергових президентських виборів.

Проте після кривавих подій 20 лютого, коли у Києві силовики розстрілювали беззбройних протестувальників, люди не сприйняли цієї угоди. Вони вимагали, щоб Віктор Янукович достроково пішов у відставку.

Цього ж дня у Києві жорстоко побили учасника Революції Гідності з Білогірського району 42-річного Олександра Подригуна. Від отриманих тяжких травм чоловік помер у лікарні 23 лютого. Детальніше про жителів Хмельниччини, які загинули під час Революції Гідності, — у матеріалі «Небесна Сотня: Герої Хмельниччини, які загинули під час Революції Гідності».

А на Хмельниччині 21 лютого 2014 року продовжувався «ленінопад». Наприклад, в обласному центрі цього дня повалили одразу три пам’ятники вождю більшовицької революції. А саме: у парку імені Михайла Чекмана, біля заводу «Новатор» і у мікрорайоні Ружична. З часом пам’ятник, який стояв у парку, зник, хоча його передавали на баланс комунальників. Правоохоронці досі не змогли встановити винуватців крадіжки майна громади. 

До речі, 21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови, встановлений на сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році. Крім того, 21 лютого — це Всесвітній день екскурсовода.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1804 рік — Англійський винахідник Річард Тревітік продемонстрував першу у світі поїздку паротяга. Цей локомотив з п’ятьма вагонами, у яких розмістили 10 тонн залізної руди та 70 пасажирів, за чотири години зміг подолати 15,69 кілометра. Однак паротяг виявився доволі важчим, через що ламалися рейки, якими він їхав. Таким чином тоді не вдалося втілити у життя ідею запустити масове використання залізничного транспорту: до цього не була готова інфраструктура, а його виготовлення — було затратним процесом. До цієї ідеї повернулися через вісім років.

1916 рік — У Франції розпочалася Верденська операція або ж «Верденська м’ясорубка». Ця битва вважається однією з найбільш кровопролитних і безглуздих військових операцій у період Першої світової війни. Вона тривала до 18 грудня. За це час ні німці, ні французи з британцями не вдалося зсунутися зі своїх позицій, тому жодні зі сторін не отримала ніякої переваги. Однак загальні втрати армій сягнули маже мільйона людей. Також під час цієї наступальної операції вперше були застосовані легкі кулемети, рушничні гранатомети, вогнемети і хімічні снаряди.

1992 рік — Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію про введення на територію Югославії миротворчого корпусу, щоб забезпечити дотриманням перемир’я та захист цивільного населення.

Цього дня народилися

1850 рік — Вікентій Хвойка, український археолог чеського походження, який став першовідкривачем трипільської та черняхівської археологічних культур.

1871 рік — Осип Микитка, український військовий діяч, генерал-майор Української Галицької Армії.

1875 рік — Жанна Кальман, французька супердовгожителька. Вона прожила 122 роки й 164 дні, померши 4 серпня 1997 року. Воно й донині вважається документально підтвердженою найстаршою людиною.

1921 рік — Володимир Малик (Сиченко), український письменник. Його перу належать романи «Посол Урус-шайтана», «Шовковий шнурок» та «Князь Кий».

1962 рік — Чак Поланік (Палагнюк), американський письменник українського походження. Є автором таких романів як «Бійцівський клуб», «Задуха», «Примари», «Чарівна ти»…

Цей день в історії Хмельниччини

21 лютого 1919 року в Проскурів прибув Головний отаман Армії УНР Симон Петлюра. Його терміновий приїзд був пов’язаний з єврейським погромом, який стався 15-16 лютого. Прибувши в місто, він видав наказ роззброїти гайдамаків-погромників, заарештувати їх очільника отамана Івана Семесенка та створити спеціальну комісію для розслідування трагічної події.

За переказами проскурівчан, того дня Симон Петлюра виступав у колишньому міському театрі, який нині у Хмельницькому є міським будинком культури. До речі, на його фасаді у 2019 році було встановлено пам’ятну дошку Головному отаману Армії УНР.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую