ye-logo.v1.2

17 березня: історія, події та факти

Історія 1271
Київський педагогічний музей, де проходили засідання Української Центральної ради
Київський педагогічний музей, де проходили засідання Української Центральної ради. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

В 1917 році 17 березня у Києві утворено Українську Центральну Раду. Це був представницький орган українського народу, а після проголошення УНР – перший парламент.

День перед тим у Києві було скликано представників політичних, громадських, культурних та професійних організацій. Цього ж дня, на засіданні делегатів, оголошено про створення громадського комітету. Новоутворений комітет не мав єдиної думки щодо майбутнього статусу України. Самостійники виступали за негайне проголошення незалежності. Автономісти бачили Україну автономною республікою у складі федеративної Росії. Таким чином, сформувалися два центри національних сил з різними поглядами на державно-політичну організацію. Прагнучи уникнути розколу в національному русі, керівники обох організацій погодилися на створення об'єднаної організації, яка дістала назву Української Центральної Ради.

Наступного дня у приміщенні українського клубу «Родина» з ініціативи Товариства українських поступовців за участю українських політичних партій, українських військовиків, робітників, духовенства, кооператорів, студентства, громадських і культурних організацій проголошено утворення Української Центральної Ради. Головою УЦР заочно обрано Михайла Грушевського. Серед 94 її членів і Олімпіада Пащенко — випускниця Кам’янець-Подільської Маріїнської жіночої гімназії, громадська діячка Поділля, та член Подільського товариства "Просвіта". Вона була одна із засновниць Української Центральної Ради, входила до її першого складу.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1674 - Михайло Ханенко на козацькій раді у Переяславі зрікся булави; Івана Самойловича проголошено гетьманом Лівобережної та Правобережної України.
  • 1823 - у Миколаєві закладений перший російський і український пароплав "Метеор".
  • 1830 - у Варшаві відбувся дебют Фредеріка Шопена.
  • 1901 - в Парижі розпочалась виставка 71-єї роботи голландського живописця Вінсента ван Гога. Екпресивні картини, побудовані на контрастах кольору, уривчастого ритму стали сенсацією у мистецькому світі — 11 років перед тим, мало кому відомий як художник, ван Гог покінчив життя самогубством.
  • 1949 - на 19-й Міжнародній автомобільній виставці у Женеві представлено перший автомобіль «Порше».
  • 1972 - у Києві створили Інститут книги та друкарства.
  • 1992 - Міністерство юстиції України зареєструвало Українське козацтво.

Цього дня народилися

  • 1834 – народився Ґотліб Даймлер, німецький інженер, винахідник, піонер автомобілебудування, конструктор першого мотоцикла, засновник компанії "Daimler Motoren Gesellschaft".
  • 1856 - народився Михайло Врубель, російський художник, що жив і творив у Києві.
  • 1874 - народився Августин Волошин, український громадський і політичний діяч, священик, президент Карпатської України (1939), перед тим - прем'єр-міністр (із 1938). Помер у Лефортівській в'язниці в Москві в 1945 році. З 2002 року – Герой України.
     

Цей день в історії Хмельниччини

У 1867 році цього дня в Кам’янці-Подільському відкрито Маріїнську жіночу гімназію. Спочатку Кам'янець-Подільська Маріїнська жіноча гімназія розміщувалася в міському будинку на Довгій вулиці (у Старому місті). Гімназія мала 7 класів. Знання оцінювали за 12-бальною системою. Вихованкам, які закінчили повний курс навчання, надавали звання домашньої вчительки. Кам'янець-Подільська Маріїнська жіноча гімназія діяла до 1920 року.

17 березня у 1906 року для сприяння Столипінській аграрній реформі створено Подільську губернську землевпорядну комісію. Упродовж 1906-1907 років у Подільській губернії було створено по 12 землевпорядних комісій. У зв'язку з тим, що на селяни відмовлялися вибирати своїх представників до повітових комісій і для прискорення їх створення, Столипін направив у губернію помічників. У підсумку діяльності комісій на Поділлі землевпорядні роботи було проведено для 73 060 господарств. У результаті на Поділлі стало 11 597 одноосібних господарств.

У 1999 році цього дня скульптору і художнику Богдану Мазуру присуджено Малу Державну премію України імені Тараса Шевченка. Український скульптор, син скульптора монументаліста Миколи Мазура, отримав таку відзнаку за пам'ятники Сергієві Параджанову в Києві та "Ангел" у Хмельницькому.

17 березня 2003 року на базі Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету створено Кам'янець-Подільський державний університет. Постановою Кабінету Міністрів України «Про створення Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету» від 28 червня 1997 року за № 628 на базі педагогічного інституту було створено Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет. Враховуючи значення національної освітньої традиції у розбудові держави, розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про утворення Кам'янець-Подільського державного університету» від 17 березня 2003 року на базі Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету створено Кам'янець-Подільський державний університет.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую