ye-logo.v1.2

18 березня: історія, події та факти

Історія 1711
Такий вигляд мали 1000 карбованців, які видавалися в Кам
Такий вигляд мали 1000 карбованців, які видавалися в Кам'янці-Подільському. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 1919-1920 роках Кам’янець-Подільський (або, як тоді казали, Кам’янець на Поділлі) був майже два роки, тимчасовою столицею Української Народної Республіки. В цей період тут налагодили власне друкування українських грошей. І саме 18 березня 1920 року було ухвалено рішення, відповідно до якого 100 карбованців почали друкувати на папері з водяним знаком «зірки», а 100 карбованців, що виготовлялися на цьому папері, вирішили друкувати на папері з водяним знаком «гриби». Ця заміна паперу була зумовлена відмовою Німеччини поставляти папір із водяними знаками «хвилі», що призначався для виробництва купюр номіналом 1000 карбованців.

До речі, 100 карбованіців (малював Г. Нарбут) були двох видів. Один друкувався на папері з водяними знаками «зірки», другий — на папері з «грибами». На аверсі на алонжі (біле поле) була тиснена печатка із зображенням Богдана Хмельницького, через що в народі ці гроші прозвали «Богданівками». На реверсі: в центрі — «козак з мушкетом», ліворуч у картуші книги, праворуч — циркуль, шестерня. Вгорі над ними текст: «Сто карбованців».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1662 - у Парижі почала діяти перша у світі служба громадського транспорту - восьмимісна карета на кінській тязі, або ж омнібус ("для всіх").
  • 1917 - у Києві відкрилася перша українська гімназія.
  • 1919 - переїзд членів Директорії із Проскурова до Рівного та Станіславова, уряду УНР - до Рівного і Кам'янця-Подільського.
  • 1930 - Михайло Булгаков знищив першу редакцію роману "Майстер і Маргарита". Закінчить твір він у 1940 році.
  • 1931 - у США випустили в продаж першу електробритву, вона коштувала 25 доларів.
  • 1946 - у Вашингтоні почав роботу Світовий банк.
  • 1965 - космонавт Олексій Леонов протягом 23 хвилин перебував за бортом корабля "Восток-2", здійснивши перший в історії вихід людини у відкритий космос.
  • 1993 - у Києві Вища атестаційна комісія України вручила перші українські дипломи докторів і кандидатів наук.

Цього дня народилися

  • 1858 - народився Рудольф Дизель, німецький інженер, винахідник двигуна внутрішнього згоряння
  • 1929 - народився Федір Муравченко, український інженер-конструктор авіадвигунів, генконструктор запорізького МКБ "Прогрес". Герой України з 2002 року.

Цей день в історії Хмельниччини

18 березня 1952 року в місті Аугсбург (Баварія, Німеччини) помер Ісак Прохорович Мазепа — український політичний і державний діяч, керівник уряду Української Народної Республіки періоду Директорії (від серпня 1919 до травня 1920 року). Народився 16 серпня 1884 року у селі Костобобр Новгород-Сіверського повіту Чернігівської губернії (нині Костобобрів Семенівського району Чернігівської області). У Кам’янці-Подільському, коли це місто було тимчасовою столицею Української Народної Республіки, Ісак Мазепа суміщав дві високі посади — голови уряду та міністра внутрішніх справ.

18 березня 1995 року в мікрорайоні Озерна була введена в дію перша квазіелектронна АТС типу «Квант», місткістю 1000 телефонних номерів. Наступним кроком в розбудові зв'язку на Хмельниччині, зважаючи на попит населення, було будівництво АТС в районах області. Зокрема в 1995 році змонтована і введена в дію нова АТС на 1000 номерів у Нетішині, в 1996 році в Кам'янці-Подільському встановлена станція типу "Істок", розрахована на 3000 телефонних номерів. Цього ж року була змонтована АТС місткістю на 500 номерів в Старокостянтинові.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую