ye-logo.v1.2

10 квітня: історія, події та факти

Історія 1264
10 квітня 2003 року в Кам
10 квітня 2003 року в Кам'янці-Подільському згоріло архівосховище в колишньому Францисканському костелі, що у Старому місті. Фото: hronika-kp.livejournal.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 18 років тому в Кам’янці-Подільському згоріло архівосховище в колишньому Францисканському костелі, що у Старому місті. Пожежу того дня гасили сім годин у доволі складних умовах: сильний вітер, конструкція самої будівлі, відсутністю у міської пожежної частини спеціалізованої техніки, на яку довелося чекати з Хмельницького. Внаслідок цього вогнем і водою пошкоджено всі без винятку історичні документи, які перебували в архівосховищі. Значну частину архівних фондів втрачено безповоротно. Згодом цю подію назвали «гуманітарною катастрофою». Цікаво, що тоді за день до пожежі Державний комітет архівів України видав наказ про зупинення діяльності Кам’янець-Подільського міського державного архіву як такого, що не забезпечує умов збереженості документів.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1849 - американець Уолтер Хант запатентував безпечну шпильку.
  • 1864 - у Львові почав працювати перший професійний український театр "Руська бесіда" на чолі з Омеляном Бачинським.
  • 1912 - англійський лайнер «Титанік» вийшов із порту Саутгемптон у своє перше й останнє плавання.
  • 1913 - київська міська управа уклала угоду з німецькою фірмою Бенна Гоггенау про рух автобусів у Києві. Згідно з цією угодою, в місті повинно було функціонувати п'ять автобусів.
  • 1925 - в Нью-Йорку вийшов друком роман Френсіса Скотта Фіцджеральда «Великий Гетсбі».

Цього дня народилися

  • 1838 – народився Френк Стівен Болдуїн, американський винахідник. У 1874 році винайшов арифмометр.
  • 1847 – народився Джозеф Пулітцер, американський журналіст, видавець, родом з Угорщини; по своїй смерті залишив 2 мільйони доларів для заснування при Колумбійському університеті школи журналістики і заснування щорічної премії для кращих журналістів.
  • 1898 - народився Мстислав (Скрипник), визначний український громадський і церковний діяч, патріарх Української автокефальної православної церкви.
  • 1917 – народився Роберт Бернс Вудворд, американський хімік, Нобелівський лауреат 1965 року. Першим синтезував складні біологічно активні речовини — хінін, хлорофіл, кортизон, тетрациклін, вітамін B12, розшифрував будову пеніциліну і стрептоміцину.

Цей день в історії Хмельниччини

10 квітня 1960 року Кам’янець-Подільський відвідав Пилип Поплавський. Постать цієї людини в той час була на піку популярності. Чому? Він із трьома товаришами на самохідній баржі, зірваній штормом зі швартування, 49 днів дрейфував у Тихому океані, майже без води та їжі.

Врятували їх моряки американського авіаносця «Кірсердж», які помітили напівзатоплену баржу, на якій лежали люди. Фотографія врятованих з ним була надрукована в ті дні в багатьох газетах країни, розміщена на афішних стендах в містах. У Кам’янці-Подільському Пилип Поплавський того дня розказав подробиці тієї події кам'янчанам, зустріч відбулася на площі (нині Вірменський ринок).

Цього дня у 1967 році відбулась Друга Подільська історико-краєзнавча конференція. Започатковані конференції у час так званої хрущовської відлиги. Їх проведення обумовлені припиненням репресій і пом’якшенням політичного тиску на духовну сферу після смерті Йосипа Сталіна й розвінчання культу його особи. Перша Подільська історико-краєзнавча конференція, організована Кам'янець-Подільським державним педагогічним інститутом та Хмельницьким історико-краєзнавчим товариством у 1965 році. Конференції сприяли активізації краєзнавчого руху на Поділлі, поглиблюючи головну працю подільських дослідників – історію міст і сіл Вінницької та Хмельницької областей.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую