ye-logo.v1.2

17 квітня: історія, події та факти

Історія 1156
На Хмельниччині 17 квітня 1385 року видана підтверджувальну грамоту краківським купцям на право вільно торгувати з містами Поділля
На Хмельниччині 17 квітня 1385 року видана підтверджувальну грамоту краківським купцям на право вільно торгувати з містами Поділля. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

17 квітня - День пожежної охорони. Враховуючи вагомий внесок працівників пожежної охорони України у справу боротьби з вогняною стихією, захисту життя і здоров’я людей, майна від пожеж, на підтримку ініціативи громадських об’єднань та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Указом Президента України від 11-го жовтня 2013-го року встановлено професійне свято - «День пожежної охорони», яке відзначається щорічно 17-го квітня.

А ще 17 квітня 1385 року видана підтверджувальну грамоту краківським купцям на право вільно торгувати з містами Поділля. В історичних документах збереглася інформація про деяких кам’янецьких купців, які торгували з Краковом та Львовом. Наприклад, у 1383 році у магістратських львівських книгах згадується «Henryk Rumer z Kamienca», який займався торгівлею разом з Миколою Фрейденталем. Виявляється, що в письмових джерелах 1387 та 1388 років зазначені купці виступали й покупцями львівської нерухомості.
Крім того, У науковій статті «Зовнішньоторговельні зв’язки Кам’янця-Подільського першої половини XIX століття» Тетяна Ігнатьєва пише, що зручне географічне розташування Кам’янця-Подільського стало головним чинником розвитку його зовнішньої торгівлі. Закордонні товари потрапляли у місто зазвичай через Ісаковецьку та Гусятинську митниці. Фактично митниця до Ісаковець була переведена із Жванця у 1797 році. Причиною стало зручне розташування населеного пункту на перехресті доріг з Галичини та Бессарабії.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1492 рік - Христофор Колумб підписав контракт із Іспанією, зобов'язавсь відкрити новий шлях в Індію.
• 1610 рік - На кораблі «Діскавері» з Лондона у свою четверту і останню експедицію в пошуках північно-західного шляху до Азії відправився англійський мандрівник Генрі Гудзон. Він проплив між Гренландією та Лабрадором і досягнув затоки, котра сьогодні носить його ім'я. Але за три місяці, занадто віддалившись від океану, корабель Гудзона був затиснутий льодами і екіпажу прийшлось висадитись на берег на зимівлю.
• 1790 рік - У Філадельфії на 85-у році життя помер Бенджамін Франклін, єдиний американець, який підписав усі чотири основоположні для становлення США документи. На його похорони зібралось дві третини міста, не було лише нікого з видатних соратників, і останнє слово біля могили батька-засновника країни на місцевому цвинтарі виголосив його давній прижиттєвий опонент.
• 1991 рік - Верховна рада Української РСР прийняла закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» і стала першою республікою СРСР, яка почала відновлювати права репресованих.

Цього дня народилися

• 1882 рік - В'ячеслав Казимирович Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, один з ідеологів українського гетьманського націоналізму.
• 1954 рік - Олександр Іванович Кузьмук, український державний діяч, генерал, міністр оборони України (1996-2001 рр.).

Цей день в історії Хмельниччини

17 квітня 1801 року була відкрита Ісаковецька карантинна контора, у журналах засідань якої збереглися інформація про жваву торгівлю кам’янецьких купців з Хотинським райя (райя або райят — території безпосередньо підпорядковані адміністрації Османської імперії — авт.). Наприклад, 21 жовтня 1802 року з турецького міста Галац через карантин кам’янецькому купцеві А. Нагабідовичу було привезено дві підводи різноманітного товару. Зокрема, шість діжок тютюну, дві — солодких сиропів і варення, один ящик черешневих чубуків, два мішки пшона «сарацинського». А 25 жовтня цей купець отримав чотири ящики лимонів, один мішок каштанів, один шкіряний мішок оливок, одну діжку соленої ікри.

Під час російської революції 1905-1907 років царська влада пішла на деякі поступки польській спільності. Зокрема, й на території поділля. Про це пише у своїй науковій статті «Українсько-польські культурно-релігійні взаємовпливи на Поділлі в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.» Валерій Нестеренко.

За його інформацією, у цей час почали діяти польські культурницькі організації, навчальні приватні заклади, куди приймали не лише поляків, а й українців. Новим законом про віротерпимість від 17 квітня 1905 року було дозволено перехід людей з православ’я у католицизм. Таким чином вже у 1906 році понад півтори тисячі православних жителів Подільської губернії перейшли до католицького віросповідання

Видання «Шепетівський вісник» з посиланням на дослідника Івана Хома зазначає, що впродовж 17-18 квітня 1919 року під час бою під Шепетівкою на бік Армії УНР перейшла більша частина особового складу більшовицького 14-го Миргородського стрілецького полку. Водночас було розбито 5-й радянський стрілецький полк. Залишки обох полків відступили від Шепетівки приблизно на 35-40 кілометрів у район Полонного-Мирополя.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую