ye-logo.v1.2

18 квітня: історія, події та факти

Історія 1268
18 квітня 1917 року в Проскурові було засноване товариство «Просвіта»
18 квітня 1917 року в Проскурові було засноване товариство «Просвіта». Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні - Міжнародний день пам'яток і визначних місць, який відзначається щороку 18 квітня. Спрямований на підвищення обізнаності громадськості з різноманіттям культурної спадщини, її вразливістю та необхідністю ефективних зусиль заради збереження її для подальших поколінь. В Україні цей день має назву «День пам'яток історії та культури».

18 квітня 1917 року в Проскурові було засноване товариство «Просвіта». Місяцем раніше «Просвіта» відродилась у Кам’янці-Подільському. Тоді вона складалась здебільшого з молоді. Матеріали періодичних видань та інформація з архівів свідчать про діяльність «Просвіт» у містечках Смотрич, Ярмолинці, Дунаївці, Тинна, Гнівань, Жванчик, Вовковинці, Верхівка. Саме ці організації стали головним центром Шевченківського руху на Поділлі.
Відкриття «Просвіт» в окремих селах прирівнювалося до свята і відбувалося урочисто. Осередки в різних регіонах Поділля намагались підняти національну свідомість українського народу. Вони нерідко ставали ініціаторами збору коштів на облаштування пам’ятників Тарасові Шевченку та до Національного фонду.

Організація діє й нині. Просвітяни Хмельниччини зосереджують свою увагу на поширенні знань з народознавства, української мови, поверненні зі забуття репресованих і замовчуваних імен. Зокрема, у Хмельницькому Народний дім товариства «Просвіта» розташований на вулиці Пилипчука, 49.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1187 - перша згадка України, — в Київському літописі у зв'язку із смертю переяславського князя Володимира Глібовича.
• 1506 рік - У Римі розпочато будівництво Собору Святого Петра, який зводився понад 120 років і на сьогодні є найбільшою християнською церквою у світі.
• 1955 рік - У госпіталі міста Прінстон (штат Нью-Джерсі) у віці 76-и років помер видатний німецький фізик-теоретик лауреат Нобелівської премії (1921) Альберт Ейнштейн, автор спеціальної (1905) і загальної (1915) теорій відностності, що лягли в основу нової моделі світу.
• 1990 рік - Намагаючись вчинити тиск на Литву і запобігти її виходу із СРСР, радянські власті припинили поставки по трубним магістралям в республіку нафти, а на наступний день і газу.

Цього дня народилися

• 1903 рік - Надія Калістратівна Титаренко, українська актриса, заслужена артистка України; працювала у Першому театрі УРР ім. Шевченка, театрі «Березіль», Харківському театрі.

Цей день в історії Хмельниччини

18 квітня 1919 року Кам’янцем-Подільським заволоділи червоноармійці. Про це у своїй статті «Залога Кам’янця-Подільського у грудня 1918 – травні 1919 рр.» пише історик Вадим Стецюк.

Згідно з його роботою, на бік більшовиків перейшла значна частина міського гарнізону УНР, а також на їх бік майже у повному складі перейшли дислоковані у місті прикордонні частини.

Додатковим свідченням про ситуацію в Окремому Кордонному корпусі у березні-квітні 1919-го є судовий вирок, прийнятий у липні того ж року надзвичайним військовим судом при губернському коменданті. Згідно з ним, до смертної кари було засуджено 30-літнього Станіслава Францевича Голенговського та 29-літнього Олександра Олексовича Ковальова. Причиною такого суворого вироку став саме їх перехід до «завідомо ворожого війська російських більшовиків».

Проте на початку червня 1919 року армія УНР звільнила Кам’янець-Подільський від більшовиків. Після цього розпочалась нова сторінка в історії гарнізону міста.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую