ye-logo.v1.2

23 квітня: історія, події та факти

Історія 1542
У ці дні на Майдані Незалежності у Хмельницькому традиційно зацвітає мигдаль
У ці дні на Майдані Незалежності у Хмельницькому традиційно зацвітає мигдаль. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

23 квітня відзначається Всесвітній день книги й авторського права. Генеральна конференція ЮНЕСКО у 1995 обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури, адже саме цього дня померли Сервантес, Шекспір і де ля Вега, народилися Моріс Дрюон і Володимир Набоков. Сама традиція святкування Дня книги народилася у Каталонії, де на День Святого Георга прийнято дарувати книжку близьким, а у книгарнях — вручати троянду за кожну куплену книжку. Сьогодні Всесвітній день книжки святкують у 190 країнах світу.

У ці дні традиційно на Майдані Незалежності у Хмельницькому традиційно зацвітає мигдаль. Їх хмельничани звикли вважати сакурами. Однак, як розповіла кореспондентам керуюча Хмельницьким ботанічним садом, доцент кафедри екології у ХНУ Людмила Казімірова, сакура та луізіанія належать до однієї родини – розоцвітих, але це різні види.

Тож дерева на центральній площі в Хмельницькому насправді називаються мигдаль трилистий, або по-іншому – слива трилиста (луізіанія).

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 971 рік - Армія візантійського імператора Іоанна Цимісхія розпочала облогу фортеці Доростол (нині — Сілістра, Болгарія), яку обороняв князь Святослав Ігоревич з дружиною. Вона тривала до 22 червня і, повертаючись після поразки на Русь, військо Святослава було атаковане печенігами і він сам був вбитий.
• 1985 рік - У Моcкві розпочався Пленум ЦК КПРС, на котрому був проголошений курс на перебудову — Генсек КПРС Михайло Горбачов заявив програму широких реформ під гаслом «прискорення соціально-економічного розвитку країни» по соціалістичному шляху на основі ефективного використання досягнень науково-технічного прогресу, активізації людського фактора і зміни порядку планування.
• 1985 рік - Компанія Coca-Cola з помпою і масованою рекламою оголосила про зміну використовуваної уже 99 років секретної формули напою. Однак нова Кока була настільки непопулярною, що через кілька місяців компанії довелось вернутись до класичного варіанту напою.
• 1996 рік - В пам'ять померлих в цей день в 1661 році письменників світового масштабу Мігеля Сервантеса і Вільяма Шекспіра ЮНЕСКО оголосила 23 квітня Всесвітнім днем книги.

Цього дня народилися

• 1858 рік - Макс Карл Ернест Людвіг Планк, німецький фізик-теоретик, один з основоположників квантової фізики, лауреат Нобелівської премії (1918).
• 1931 рік - Григорій Михайлович Тютюнник, український письменник-шістдесятник.
• 1923 рік - Василь Земляк (Вацлав Сидорович Земляк), український письменник («Кам'яний брід», «Лебедина зграя», «Зелені млини»), сценарист («Вавілон ХХ»).

Цей день в історії Хмельниччини

23 квітня 1913 року відійшов у вічність поміщик шляхетського роду Євгеній Журовський, який володів маєтками у селі Лісоводи Городоцького району. Цікаві історії про дивного, за мірками того часу, пана розповідали колись лісоводські старожили.

Євгеній Марцелійович Журовський був добродушний і м’якого характеру, а ще відзначався доброчинністю і благодійністю. У пам’яті нащадків цей пан залишився простою і скромною людиною. Він охоче спілкувався із селянами, а при звернені завжди вживав слово «серце».

Будучи римо-католицького віросповідання, він дав багато грошей і будівельних матеріалів на капітальний ремонт православної церкви в селі Вишнівчику і будівництво добротних будинків для церковного причту в Лісоводах. Про їх міцність свідчить хоча б те, що вони простояли біля сотні років і ще в 1950 роках попівський будинок служив сільським клубом.


Палац Журовських в Лісоводах. Фото: zbruc.eu

Після смерті батька Євгеній Журовський перевіз в Лісоводи практично всю картину галерею. Тут вони залишалися до 1917 року і були розграбовані збільшовиченими тиловими солдатами 8-го корпусу 8-ї армії Південно-Західного фронту. Подальша доля їх невідома. Близько 1850 року Євгеній одружився із Цецілією Стемпковською, внучкою відомого головного реґіментаря польських військ на Правобережній Україні. Разом вони народили четверо дітей.

Коли у 1913 році старий пан відійшов у вічність, його поховали в родинній усипальниці на вершині кам’яної Лисої гори.В 1917 році солдати-тиловики 7 армійського корпусу в пошуках дорогоцінностей кинулись грабувати могилу Журовського. Перевернувши все верх дном, вони викинули останки покійного із склепу на поверхню. Потім до грабунку долучилися селяни, забираючи все необхідне додому. Довершили розгром склепу діти, які порозтягували навіть поховальні металеві вінки з могили. Така була вдячність за все добро і гуманність покійного. Від палацу Лису гору із усипальницею-склепом Євгенія Журовського на вершині відділяли невеличка долина, річка Лісоводка, ставок із греблею і на ній водяним млином.

23 квітня у результаті другого поділу Польщі в 1793 році Поділля та Волинь приєднані до Російської імперії. Плоскирів продовжував залишатися у пожиттевому володінні графині Констанції Замойської. Цього дня були утворені Ізяславське і Брацлавськє намісництва (губернії) та Кам’янецька область. У перші роки 19 століття поки на Поділлі та Волині формувалися адміністративні органи влади, на прикордонній території краю зосередилися війська.

У сучасній історії області цього дня відбувалось багато культурних подій, які сьогодні вже історія. У 2013 році в Кам'яеці-Подільському 23 квітня оркестр зібраний з учнів загальноосвітніх, позашкільних та мистецьких навчальних закладів усієї області встановив новий рекорд. 150 юнаків та дівчат, виконавши на духових інструментах два твори, встановили новий рекорд України в номінації "Найбільший дитячий оркестр в державі”.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую