ye-logo.v1.2

Перші дні окупації Проскурова: про що розповідають світлини, викуплені на інтернет-аукціоні в Німеччині

Історія 11865
На фото, зробленому у липні 1941 року, руїни будинку Берлянта. Його радянська влада знищила під час відступу з міста
На фото, зробленому у липні 1941 року, руїни будинку Берлянта. Його радянська влада знищила під час відступу з міста. Фото: з архіву Юрія Кузьмака

Вони були оприлюднені на інтернет-ресурсах і викликали велику зацікавленість у поціновувачів історії міста.

Ці світлини перших днів окупації Проскурова у липні 1941 року знайомі дослідникам історії міста вже близько десяти років. На них – знайомі вулиці і вже знищені будівлі. Вони були оприлюднені на інтернет-ресурсах і викликали велику зацікавленість у поціновувачів історії міста. Адже світлин міста того часу збереглося не так вже й багато.

Оригінали цих світлин свого часу викупив на інтернет-аукціоні та оприлюднив сканкопії в інтернет-мережі Юрій Кузьмак. Пан Юрій – родом з України, уже тривалий мешкає в Берліні. Саме там, в Німеччині, і були придбані ним ці фотографії.

Як розповів кореспондентам сайту «Є» пан Юрій, коли щось трапляється на таких аукціонах, пов’язане з нашим регіоном, то він намагається викупити ці артефакти. Деякі речі й справді дуже цікаві, каже він. Як і ці світлини, на яких можна побачити вулиці Проскурова.

«Ці фото – оригінали, - розповідає він. – Я їх купив давно. Вже навіть не пригадаю, скільки це коштувало. Фотосвітлини мають підписи на звороті із зазначеними датами та містом, де вони були зроблені. Вони підписані, швидше за все, власником альбому. Як правило, такі старі солдатські альбоми знаходять на так званих «блошиних ринках», а вже потім перепродуються на аукціонах. Щоправда, продають, на жаль, не цілими альбомами, а окремими фотосвітлинами».

На фото - вулиця Кам'янецька, двоповерховий будинок, що видніється, нині має номер 66. Фото: з архіву Юрія Кузьмака

Так було і з цими фотографіями, каже він. Тому часто втрачається нитка, тієї розповіді, яку вибудовував солдат фотосвітлинами у своєму альбомі. Але якщо фото підписані, то їх, на щастя, можна ідентифікувати. Маючи такі німецькі фото з різних місць, можна чітко прослідковувати, як відбувався наступ, каже Юрій Кузьмак.

Власне на світлинах - перша половина липня 1941 року. Напис свідчить, що вони зроблені у проміжку між 12 та 17 липня. Проскурів вже окупований. Дослідник історії Хмельницького Ігор Западенко розповідає, що ці фотографії розповідають багато про місто того часу.

Площа перед кінотеатром імені Чкалова (нині – кінотеатр Шевченка). Фото: з архіву Юрія Кузьмака

«Саме такий період міської історії як 1920-1940 роки має дуже мало фотоматеріалів, - зазначає Ігор Западенко. – Але як не парадоксально, Проскурів 1940-х років зафіксований, хоч і фрагментарно, представниками окупаційної сторони. Це природно. Бо уявити собі радянського військового з фотоапаратом, якщо це не був офіційний фронтовий кореспондент, просто неможливо. А от німецькі солдати могли це собі дозволити. Тож ми бачимо, що періодично на інтернет-аукціонах з’являються такі фотоальбоми, які містять особисті фотографії німецьких військовослужбовців».

На світлині -  подвір'я будинку по вулиці Гагаріна, 1. На задньому плані видно краї будинків Грушевського 97 та 97/1. Фото: з архіву Юрія Кузьмака

На одному з таких фото - руїни будинку Берлянта, який був розташований на місці, де нині сквер зі скульптурою «Янгола скорботи». Історики зазначають, що це був один з найкрасивіших будинків міста. І власне, одне з тих фото є підтвердженням того, що в перші дні окупації, коли радянські війська залишили Проскурів, будинок вже перебував у руїнах.

«На початок 1940-років тут був цілий вузол силових організацій, - розповідає Ігор Западенко. – Під час відступу радянські війська та влада покидали місто дуже спішно. Як згадували старожили, спочатку звідси архів та майно вивозили».

Решту, що не встигли вивезти, вирішили знищити разом з будівлею.

«На цих фото ми бачимо будинок вже з обваленими стінами, - каже Ігор Западенко. - Так він ще стояв деякий час. Уже на аерофото люфтваффе (повітряні сили Третього Рейху – авт..) 1944 року, де також досить детально зафіксований Проскурів, видно, що на тому місці сквер. Тобто руїна вже була розібрана».

Руїни будинку Берлянта, який був розташований на місці, де нині сквер зі скульптурою «Янгола скорботи» (перехрестя вулиці Проскурівської та вулиці Свободи). Фото: з архіву Юрія Кузьмака

За словами Ігоря Западенка, на оприлюднених фото вдалося ідентифікувати, що всі зафотографовані місця, - це таки Проскурів.

«Єдине фото з цієї збірки, яке було загадкою десятка років, це світлина з німецьким офіцером. Вона не вписувалася у Проскурів. Чимало дискусій точилися довкола неї. Нині зійшлися на думці, що це може бути Умань. Навіть якщо підпис свідчить, що це Проскурів, нічого дивного, що людина, яка їх робила, в чужій країні могла помилитися», - каже Ігор Западенко.

Єдине фото з цієї збірки, яке не «вписувалося» у Проскурів. Дослідники історії зійшлися на думці, що це може бути Умань. Фото: з архіву Юрія Кузьмака

Читайте також: Повертають з небуття: як шукають невідомі поховання бійців Другої світової війни

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую