ye-logo.v1.2

День сім’ї, освячення найстарішого храму та Ван Гог за 82 мільйони – 15 травня в історії

Історія 2466
15 травня - Міжнародний день сім
15 травня - Міжнародний день сім'ї. Свято відзначають щорічно з 1994 року. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

15 травня - Міжнародний день сім’ї.1 Його мета - звернути увагу суспільства на важливість сім’ї та проблеми, які часто виникають в сім’ях. Свято відзначають щорічно з 1994 року.

Святкування Дня сім’ї було затверджено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20 вересня 1993 року. ООН розглядає сім’ю як основу суспільства: якщо не поважати права однієї сім’ї, під загрозою опиниться все суспільство.

Щорічно Міжнародний день сім’ї проходить під певною тематикою. У цьому році свято буде присвячене впливу нових технологій на добробут сімей. Його тема: «Сім’я і нові технології». Щороку в цей день проводяться різні дискусії, конференції, фестивалі, присвячені питанням сім’ї.

Цей день в історії Хмельниччини

15 травня 1837 року у Проскурові (нині Хмельницький) був освячений храм Різдва Богородиці. На сьогодні храм зберіг свій первісний вигляд та є найстарішою з існуючих споруд обласного центру. Відомо, що ще у 1670-х роках саме на цьому місці стояла невеличка дерев'яна церква, у 18 столітті вона була декілька разів перебудована, але продовжувала залишатись дерев'яною. У 1822 році Проскурів постраждав від величезної пожежі, під час якої церква була знищена вогнем. Відродження храму почалося у 1835 році, саме тоді був складений спеціальний проект, згідно з яким невеличка і дерев’яна церква мала стати собором.

Храм Різдва Богородиці освячений 15 травня 1837 року. Фото: з архіву історії міста

З 15 травня 1931 року розпочалися систематичні вистави Хмельницького обласного театру. Хоч називався театр драматичним, проте у своєму складі він мав оркестр з 18 осіб, хор, балетну групу. Свій перший театральний сезон колектив розпочав 1 травня 1931 року з п’єси білоруського драматурга Г. Кобеця «Гута» (режисер Г. Самарський, художник М. Тітов). Репертуар театру: «Овеча криниця» Лопе де Вега, «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Маруся Богуславка» М. Старицького й «Доки сонце зійде, роса очі виїсть» М. Кропивницького засвідчили орієнтацію установи на високохудожню драматургію.

У 2015 році цього дня у Хмельницькому на свій перший рейс вийшов «Мистецький тролейбус». Пасажирів розважали лідер гурту «Мотор'ролли» Сергій Присяжний та хмельницькі молоді поети. Також у тролейбусі розмістили невелику фотовиставку.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1618 рік - Німецький астроном Йоганн Кеплер сформулювавав свій третій закон руху планет, який разом з попередніми двома давав можливість розрахувати еліптичну орбіту планет Сонячної системи, їх швидкість та період обертання.
• 1848 рік - У Східній Галичині, що знаходилась під владою Австрії, скасовано кріпацтво.
• 1928 рік - В Лос-Анжелесі відбулась комерційна прем'єра анімаційного фільму «Міккі Маус в божевільному літаку» студії Волта Діснея, в якому вперше на екранах з'явився персонаж під іменем Міккі Маус. Він був безголосим і мало схожим на відомий сьогодні образ. Стрічка не знайшла дистрибютора і першим фільмом, завдяки якому Міккі вийшов на широкий екран, став фільм «Пароплав Віллі», випущений того ж року.
• 1940 рік - У містечку Бернардіно, штат Каліфорнія, Моріс та Річард Макдональди відкрили ресторан «McDonald's Bar-B-Q». Через кілька років бізнес братів був придбаний їх партнером Роєм Кроком, який перетворив мережу «McDonald's» на всесвітньо відому корпорацію.
• 1990 рік - На аукціоні Крісті картина художника ван Гога «Портрет доктора Гаше» була продана за рекордну суму в 82,5 мільйона доларів. Попередній рекорд також належав картині ван Гога - у 1987 році «Іриси» були продані за 53,9 мільйона.
• 1990 рік - Академік Ігор Юхновський очолив першу опозиційну фракцію в Верховній Раді Української РСР – «Народну раду». Загалом про свою опозиційність у парламенті оголосили 125 депутатів.
• 2016 рік - Українська співачка Джамала з власною піснею «1944» здобула перемогу на Пісенному конкурсі «Євробачення 2016», що відбувся у Стокгольмі.

Цього дня народилися

• 1845 рік - Ілля Мечников, науковець, один з основоположників порівняльної патології, еволюційної ембріології, імунології і мікробіології. Лауреат Нобелівської премії у галузі фізіології та медицини.
• 1859 рік - П'єр Кюрі, французький фізик, один з творців учення про радіоактивність, разом з дружиною Марією Склодовською-Кюрі відкрив елементи полоній і радій; Нобелівський лауреат.
• 1873 рік - Павло Петрович Скоропадський, український громадський, державний діяч, Гетьман Української Держави (1918 рік). За короткий період часу Павло Скоропадський, в руках якого була зосереджена вся верховна влада, зумів провести реформу адміністративно-територіального устрою, перевибори до місцевих органів самоврядування, провів кардинальну господарчу реформу. За гетьманату було запроваджено нову грошову одиницю (гривню), засновано низку українських банків, відремонтовано більшу частину залізничного полотна, реорганізовано і зміцнено флот, сформованно 60-тисячну регулярну армію, відкрито понад 150 українських гімназій, створено держуніверситети в Києві і Кам'янці-Подільському, засновано Державний архів, Національну галерею мистецтв, Український історичний музей, Український театр опери і балету, Українську національну бібліотеку, Українську Академію Наук.
• 1891 рік - Михайло Афанасійович Булгаков, письменник (Майстер і Маргарита, Дні Турбіних , Собаче серце).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую