ye-logo.v1.2

Знищення Запорізької Січі, світові рекорди — 25 травня в історії

Історія 2059
У ХІХ столітті Карвасари прилягали до Кам
У ХІХ столітті Карвасари прилягали до Кам'янець-Подільської фортеці. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Нині Карвасари — це одна з вулиць Кам’янця-Подільського. Вона пролягає вздовж правого берега річки Смотрич на південь від Замкового мосту. Раніше тут було однойменне село, навіть, містечко. Проте у 1920-х роках усе змінилося. Так, для місцевої газети «Подолянин» краєзнавець Олег Будзей писав, що 25 травня 1923-го Карвасари віднесли до Кубачівської сільради Довжоцького району, а через три роки вони остаточно втратили самостійність і стали частиною Кам'янця-Подільського.

Про походження цієї назви Юхим Сіцінський писав, що, припускається, Карвасари були у XVI столітті місцем складування для східних купців, які тимчасово прибували до Кам’янця і яким не дозволялося в’їжджати до міста. На місці нинішнього поселення було збудовано амбар для зберігання товарів або так званий «караван-сарай», звідки і походить нинішня назва містечка.

До речі, нині на Карвасарах біля місця впадіння річечки Дібрухи в Смотрич стоїть дерев’яна Хрестовоздвиженська церква збудована у 1799-1801 роках.

На Карвасарах розташована Хрестовоздвиженська церква, збудована у 1799-1801 роках. Фото: uk.wikipedia.org

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня 1916 року офіційно відкрили рух пасажирських поїздів на дільниці Шепетівка – Коростень. Саме 25 травня зі Шепетівки прибув перший потяг у напрямку на Коростень. Проте технічно напрямок відкрили ще у середині серпня 1915-го. Одними з перших пасажирів стали німці-колоністи, яких примусово почали вивозити у глиб Росії до Саратовської і Воронезької губерній. Одночасно з продовження залізничної лінії від Шепетівки до Коростеня були проведені роботи з прокладання шляху Шепетівка – Ізяслав – Ланівці та Ярмолинці – Гусятин. Ці магістралі запустили у 1916 році. Прокладання залізничних колій на Поділлі та Південно-Східній Волині вплинуло на швидкий розвиток економіки міст, з’єднаних мережею залізниць.

25 травня 1917 року до Кам’янця-Подільського екстреним потягом приїхав військовий і морський міністр Олександр Керенський. Його супроводжували французький міністр озброєнь, соціаліст Альберт Тома та есер Борис Савінков. Керенський виступив на з'їзді Південно-Західного фронту. Наступного дня він разом із генералом Брусиловим вирушив на передову.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1709 – за наказом Петра I зруйновано Запорізьку (Чортомлицьку) Січ.
  • 1829 – у Лондоні підбулася прем'єра Першої симфонії Фелікса Мендельсона. Він її написав п'ять років перед тим, коли йому було 15 років. Вона була остаточно допрацьована і була тепло прийнята публікою.
  • 1935 – американський легкоатлет Джессі Оуенс протягом одного дня встановив три світових рекорди. Два з них він здійснив у спринті і один в стрибках у довжину. Останнє досягнення вдалось перевищити лише через 25 років.
  • 1953 – у штаті Техас почав мовлення перший у світі освітній телеканал.
  • 1997 – шрі-ланкієць Джоакім встановив світовий рекорд, простоявши на одній нозі 76 годин 40 хвилин.
  • 2001 – американський вчитель Ерік Вейхенмаєр, який осліп від невиліковної хвороби у віці 13 років, першим із незрячих світу піднявся на найвищу гору планети Еверест.
  • 2014 – в Україні на дострокових президентських виборах, проведених у зв'язку з усуненням Верховною Радою Віктора Януковича з поста Президента, вже у першому турі переміг Петро Порошенко. За офіційними даними він набрав 54,70% серед тих, хто взяв участь у голосуванні.

Цього дня народилися

  • 1889 — народився Ігор Іванович Сікорський, американський авіаконструктор українського походження. Збудував близько 15 типів літаків, першим створив турбінні вертольоти і вертольоти-амфібії. Конструктор першого вдалого американського гелікоптера.
  • 1905 — народився Олександр Корнійчук, український письменник-драматург ("Загибель ескадри", "Платон Кречет").
  • 1926 — народився Майлз Девіс, американський джазовий музикант (трубач), один з перших поєднував джаз і рок (стиль "ф'южн").

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую