ye-logo.v1.2

Перші польоти на літаку та світовий рекорд Сергія Бубки – 13 липня в історії

Історія 1545
Політ Емануеля Малинського над Антонінами, 1911 рік
Політ Емануеля Малинського над Антонінами, 1911 рік. Фото: надане Сергієм Єсюніним виданню denzadnem.com.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цей день в історії пов’язаний з першими польотами на літаку графа Емануеля Малинського. Саме йому приписують і перші польоти на літаку над нинішньою Хмельницькою областю на початку минулого століття. А розпочав граф пробні польоти 13 липня 1911 року над родовим маєтком Журне (нині село Зірне Рівненської області — авт.), де він облаштував злітну смугу і збудував ангар. Про це пише хмельницький історик і краєзнавець Сергій Єсюнін у статті «Перший літак над Поділлям: польоти у небі Проскурова у 1911 році».

За його словами, Емануель Малинський вперше злетів на літаку як пасажир графа де Ламберта. Це сталося у жовтні 1909 року. Вражений таким досвідом Малинський наприкінці того ж року почав у навчання у французькій льотній школі «Farmana», яку успішно закінчив 29 серпня 1910 року. Отримавши диплом і сертифікат, граф став одним з перших польських пілотів. Втім, на цьому його захоплення авіацією не завершилося.

Навесні 1911 року він купив літак «Farman IV» та перевіз його у Журне, а також взяв зі собою у маєток трьох французьких техніків. Саме з 13 липня 1911 року граф розпочав щоденні польоти. А наприкінці серпня 1911 року Емануель Малинський граф почав готуватись до багатоденного перельоту Волинню та Поділлям, який стартував 9 вересня. Спершу, 10 вересня, граф навідався у Славуту та Шепетівку, опісля побував в Антонінах, Проскурові й Волочиську. Наприклад, над Проскуровом літак з’явився о сьомій ранку 15 вересня. На місцевому іподромі зібралися тисячі проскурівчан, які хотіли побачити перший літак у небі над їх містом.

Цей день в історії Хмельниччини

За інформацією видання «Шепетівський вісник», 13 липня 1898 року газета «Киевлянин» почала публікувати дописи Івана Полякова про великих землевласників Волинської губернії, до складу якої раніше входили, наприклад, нинішні Шепетівка та Славута. Згідно з матеріалами дописувача, станом на 1897 року на Волині було 12 тисяч 872 землевласники, з яких 1 тисяча 301 — володіли маєтками. У публікації Івана Полякова також йдеться про ліси Йосипа Альфреда Потоцького, площа під якими на Шепетівщині, у межах так званої Шепетівської лісової дачі, перевищувала 7 тисяч «дореволюційних» десятин, що нині складає 7 тисяч 90 гектар. Для порівняння, в маєтності славутського сусіда Потоцького, Сангушка, ліси росли на понад 5 тисячах гектарах землі.

Цього дня 2011 року у Кам’янці-Подільському змагались 28 бригад екстреної медичної допомоги з України, Литви та Польщі. На змаганнях оцінювали швидкість приїзду, встановлення правильного діагнозу та оперативне надання медичної допомоги. Перемогу здобула бригада швидкої допомоги районної лікарні міста Заліщики Тернопільської області.

А в 2020 році в обласному центрі, працювали над облаштуванням алеї дерев’яних фігур у парку Чекмана. Дев’ять скульптур, які створили різьбярі під час фестивалю «Respublica FEST 2019», розмістили поруч з атракціонами, між набережною та центральною алеєю.

Дерев'яні скульптури створили під час фестивалю «Respublica FEST» у 2019 році. Фото: з архіву

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1908 рік - Під егідою Міжнародного олімпійського комітету у Лондоні відбулась церемонія відкриття IV Літніх Олімпійських ігор; ця церемонія стала першою, на якій відбувся парад країн-учасниць. В Іграх взяли усасть 2008 спортсменів з 22-х країн, серед яких дебют здійснили Фінляндія та Османська імперія. Було розіграно 110 комплектів у 24-х видах спорту.
• 1930 рік - Матчем Мексика — Франція на стадіоні «Посітос» в Монтевідео (Уругвай) відкрився перший Чемпіонату світу з футболу, який пройшов за участі тринадцяти команд з Америки і Європи. Переможцем турніру стала збірна Уругваю, яка у фіналі обіграла команду Аргентини.
• 1985 рік - На змаганнях у Парижі Сергій Бубка встановив свій п'ятий світовий рекорд і першим у світі подолав у стрибках з жердиною висоту 6 метрів.

Цього дня народилися

• 1938 рік - Мирослав Михайлович Скорик, український композитор і музикознавець; герой України, народний артист України, лауреат премії ім. Т. Г. Шевченка. Внучатий племінник Соломії Крушельницької.
• 1942 рік - Гаррісон Форд, американський актор (Індіана Джонс, Зоряні війни, Американське графіті, Втікач, Сабріна, Неприборкуваний, Власність диявола, Шість днів, сім ночей, Випадкові серця).
• 1944 рік - Ерно Рубік, угорський скульптор, винахідник головоломки «кубик Рубіка».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую