ye-logo.v1.2

Довженко в Проскурові та перший запуск повітряної кулі - 19 вересня в історії

Історія 743
Цього дня у 1938 році в Проскурові працювала знімальна група на чолі з відомим кінорежисером Олександром Довженком
Цього дня у 1938 році в Проскурові працювала знімальна група на чолі з відомим кінорежисером Олександром Довженком. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 1938 році в Проскурові працювала знімальна група на чолі з відомим кінорежисером Олександром Довженком. Знімальна група працювала у місті два тижні і знімала епізоди фільму «Щорс», який вийшов на екрани 1 травня 1939 року.

Основними локаціями для зйомок стала територія сучасних вулиць Подільської та Соборної, там знімали сцени єврейського погрому, що, як відомо, відбувся в Проскурові у 1919 році. У Хмельницькому вшанували пам'ять про режисера назвавши на його честь вулицю. Розташована вона у мікрорайоні Ракове, а заснована у 1966 році.

Цей день в історії Хмельниччини

19 вересня у 1920 році українські війська востаннє зайняли Кам’янець-Подільський. У місто знову перемістився уряд Української Народної Республіки. Проте під владою УНР місто залишалось не довго. Вже у листопаді 1920 року в Кам’янці-Подільському надовго встановлено радянську владу. 16 листопада до міста увійшли частини 41-ї стрілецької дивізії та кінна розвідка дивізії, а ввечері основні сили з’єднання.

У 1990 році цього дня ухвалою Хмельницького обласного виконавчого комітету вилучено з облікових даних село Теремці Кам’янець-Подільського району. Його спіткала доля інших придністровських затоплених сіл, знятих з обліку раніше: 27 жовтня 1981 року (Бакота, Конилівка, Кривчани, Студениця) та 21 березня 1984 року (Барвінкове, Лука-Врубловецька, Чугор). Село Теремці знаходилося на території де річка Рудки впадала в Дністер, неподалік від Бакоти. В 1981 році було затоплене водами Дністровського водосховища.

19 вересня 2000 року рішенням Нетішинської міської ради у місті з'явився краєзнавчий музей. Фактично музей започаткувався у 1994 році, коли в місті енергетиків було зареєстровано як позашкільну виховну установу краєзнавчий центр-музей. Саме його працівники розпочали пошукову, збиральницьку, науково-дослідницьку роботу задля створення в майбутньому повноцінного міського музейного закладу. Тоді музей ще не мав власної експозиційної площі. Музей урочисто було відкрито 27 вересня 2001 року.

Торік 19 вересня полонений моряк Сергій Цибізов повернувся до Шепетівки. Після довгих 9 місяців, які він провів за гратами у московському СІЗО «Лефортово», Сергій приїхав до рідного міста. Моряка прийшли зустрічати друзі, близькі та представники міської ради.

Нагадаємо, Сергій Цибізов – один з 24-х військовополонених-моряків, захоплених в Керченській протоці. До Військово-Морських сил України пішов служити за контрактом, який підписав за пів року до полону - навесні 2018-го. Нікополь став його третім кораблем…

Також 19 вересня 2019 року сайт «Є» писав, що відомий голлівудський актор Міккі Рурк заявив, що хоче, аби його поховали на Хмельниччині. За словами актора, він дуже шанує слов’ян. І  хоче, щоб після смерті його поховали в селі Загірці Хмельницької області. Адже саме там до цього дня живе бабуся його помічника Дмитра Корнійчука, який вже встиг стати для нього справжнім приятелем.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1676 рік - Не маючи змоги захистити Чигирин, Петро Дорошенко був змушений зректись гетьманства і здати місто військам Івана Самойловича і Григорія Ромодановського. Він був вивезений у Москву, де присягнув на вірність царю Олексію Михайловичу, і через кілька років був призначений воєводою у Вятці.
• 1783 рік - У Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є здійснили запуск повітряної кулі, наповненої гарячим димом. В гондолі знаходились вівця, півень і качка.
• 1991 рік - Німецький турист Гельмут Сімон знайшов у танучому льодовику в Тірольських Альпах поблизу автро-італійського кордону мумію людини, котра жила близько 5 тисяч років тому в епоху неоліту. Завдяки хорошому стану залишків мумії, Ецті, поіменованого так за назвою гірської гряди, де його було знайдено, мав зріст 160 сантиметрів, важив близько 50 кілограмів і був на момент смері віком 25-35 років. На тілі Ецті було виявлено численні "точкові" татуювання, 80% котрих точно співпадали із відомими сьогодні акупунктурними точками.

Цього дня народилися

• 1911 рік - Вільям Джеральд Голдінг, англійський письменник (Повелитель мух, Шпиль), лауреат Нобелівської премії (1983).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую