ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною віртуально: храми, палаци, старовинні млини…

Туризм 10016
Донедавна вітряк ще молов борошно, а нині тут музей
Донедавна вітряк ще молов борошно, а нині тут музей. Фото: автора

Підбірка цікавинок краю, які варто побачити.

Карантин через поширення коронавірусу вніс свої корективи в життя багатьох. Усім радять сидіти вдома. Особливо складно всидіти на місці тим, хто веде активний спосіб життя і звик подорожувати. Сайт «Є» підготував для вас добірку з цікавих місць Хмельниччини, про які писали раніше. З нами сюди можна помандрувати віртуально, не виходячи з дому. Ми розповімо про старовинні фрески в церкві князя Острозького, що в Старокостянтинові, монастир у Сатанові з його підземною церквою та фрескою Страшного суду з реальними персонажами... Про Антоніни і збережену столітню архітектуру, про Меджибіж, розкопки і реставрацію палацу...

Замкова церква в Старокостянтинові: українське бароко, елементи готики та нерозгадані фрески

Церква Святої Трійці, що в Старокостянтинові, зведена впритул до замку, була закладена засновником міста Костянтином Острозьким у XVI столітті. Донині вона збереглася практично у первозданному вигляді: кам’яна, невеличка, у незвичному романсько-готичному стилі, з унікальними рослинно-орнаментальними розписами. Частково відкриті у 90-х роках минулого століття фрески поки до кінця не вивчені, а розписи потребують реставрації.

Нині храм – діючий, і є пам’яткою, занесеною до Державного реєстру національного культурного надбання, тож громада сподівається, що колись тут таки відновлять реставраційні роботи, і унікальними фресками зможе милуватися кожен. Більше про замкову церкву можете почитати за посиланням: Замкова церква в Старокостянтинові: українське бароко, елементи готики та нерозгадані фрески.

Меджибіж: реставрація, дослідження та цікаві знахідки

Цієї зими ми побували на об’єктах Державного історико-культурного заповідника «Межибіж», де мали змогу поспостерігати за процесом реставраційних робіт, які розпочалися декілька років тому. Як зазначав директор заповідника Олег Погорілець, на реставрації палацу Сенявських-Чарторийських (XVI-XIX століття) вже повністю закінчили курс протиаварійних та консерваційних робіт і готують об’єкт до музеєфікації. А також розпочали роботи на надзвичайно цікавих об’єктах як в архітектурному, так і в історичному контекстах - вежі, барбакані, і бастіон, який є окрасою фортеці. Кажуть, ці об’єкти найбільш давні на території фортеці – від укріплень часів Київської Русі – до замку Литовського періоду та становлення фортеці у XV-XVI столітті. Тут надзвичайно багато перебудов і саме ці об’єкти найменш дослідженні. Більше про реставрацію читайте за посиланням: У Меджибожі під час реставрації натрапили на сенсаційну знахідку.

Унікальний вітряк або Як на Славутчині підкорили вітер

На Славутчині в селі Клепачі на музей перетворили дерев’яного вітряка. Йому уже понад півтора століття. Донедавна він ще молов борошно. На Хмельниччині такі вітряки – величезна рідкість, бо є усього два. І обидва у Славутському районі: тут, в Клепачах, та в Гуті. Збудований, як кажуть, на семи вітрах. Місце, зізнаються в селі, предки вибрали дуже вдало: на справжнісінькому вітрогоні. Бо кілька метрів вбік – і вітру нема, а тут відчувається і в тиху погоду. Без перебільшення, цей вітряк для клепачан –оберіг села. Його своєчасно врятували від знищення та перетворили на музей. Більше про вітряк в Клепачах читайте за посиланням: Дивовижне - поруч: як на Славутчині підкорили вітер.

Свято-Троїцький монастир у Сатанові: підземна церква, камінь, що зцілює, та унікальна фреска «Страшного суду»

Свято-Троїцький монастир у Сатанові – одне з тих місць цього селища, яке досі береже чимало легенд та переказів. Місце древнє, намолене, із сильною енергетикою віків. Кам’яна брама, келії з дзвіницею, старовинна церква, чернечі печери… Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із тих туристичних та духовних об’єктів, які мають чим здивувати подорожуючих…

Монастир датується ХVI століттям. Відомо, що кам’яний храм був зведений на місці дерев’яної церкви, закладеної тут ще у ХІV столітті. А взагалі монастир свого часу мав статус лаври та, як годиться, брав свій початок з підземної церкви. Саме тут у Троїцькій церкві, можна побачити унікальну фреску «Страшний суд». Такої, нема більше ані в Україні, ані в усьому світі. Рай та пекло. Два ангели – білий та чорний. Згорток з добрими справами та з гріхами. І реальні персонажі у пеклі. Більше про монастир можна почитати за посиланням: Свято-Троїцький монастир у Сатанові: підземна церква, камінь, що зцілює, та унікальна фреска «Страшного суду».

Свого часу Свято-Троїцький монастир був відомим духовно-просвітницьким центром, а нині – одним із туристичних об'єктів Сатанова.

Антоніни – готика просто неба

Невеличке селище Антоніни на Красилівщині можна назвати саме так – музей просто неба. Казкові будинки, що нагадують замки в мініатюрі чи декорації для старовинного фільму, зведені в єдиному ансамблі, в готичному стилі, і зустрічають подорожніх вже при в’їзді. Збудовані більше ста років тому, вони чудово збереглися донині. На котрому не зупиниш погляд – справжній витвір мистецтва.

Унікальними Антоніни стали за правління шляхетного роду Потоцьких. Найбільшого розквіту селище зазнало за господарювання останнього власника – Юзефа Миколая Потоцького – на початку ХХ століття. Антоніни були його літньою резиденцією – однією з найвеличніших в окрузі. Саме Юзеф Потоцький перетворив звичайне досі селище на розкішний маєток: добудував палац, звів десятки господарських приміщень, насадив сквер. Подивитися на архітектурне розмаїття Антонін та дізнатися цікаву історію можна за посиланням: Подорожуємо Хмельниччиною. Антоніни – готика просто неба.

 

Казкові будинки, що нагадують замки в мініатюрі чи декорації для старовинного фільму, зведені в єдиному ансамблі, - це Антоніни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую