ye-logo.v1.2

У Ботанічному саду хмельницького університету зацвіли тюльпанові дерева (ФОТО+ВІДЕО)

Суспільство 4757

На одному з них цього року квіти з’явилися вперше.

У Ботанічному саду Хмельницького національного університету зацвіли тюльпанові дерева. Одне з них, молодше, цього року розквітло вперше. Інше квітує вже кілька років поспіль. Про те, як вони з’явилися в колекції університету, особливості цвітіння та походження цих рослин розповіла доцент кафедри екології Хмельницького національного університету, керуюча Ботанічним садом Людмила Казімірова.

Від початку весни Ботанічний сад Хмельницького національного університету є локацією безперервного цвітіння. Раніше сайт «Є» розповідав про те, як квітували колекція магнолій та сакура, а зараз тут розцвіли ще одні екзоти – тюльпанові дерева.

«Чи не щодня, а щотижня це однозначно, з’являється цвітіння тієї чи іншої групи рослин. І сьогодні, у середині червня, ми спостерігаємо цвітіння тюльпанового дерева. Хоча в інтернет-мережі, в соцмережах уже можна було побачити світлини та інформацію про те, що ці дерева три, а то й більше тижнів, вже квітують і на Заході нашої країни, і на Сході, але треба пам’ятати, що кліматичні умови Хмельницького є дещо прохолоднішими, тому цвітуть наші тюльпанові дерева саме зараз», - розповідає Людмила Казімірова.

Перше тюльпанове дерево в Ботанічному саду Хмельницького національного університету посадили у 2004 році.

Вона пригадує, як садили одне з тюльпанових дерев у 2004 році. Каже, коли з’явилися тут цінні раритети дендрофлори, душа «співала», бо розуміла, що колекційному фонду університету, і безпосередньо Ботанічному саду - бути.

«У 2004 році тюльпанове дерево - одну з перших колекційних рослин – посадила головний бухгалтер нашого університету Наталія Корнік. Вона велика шанувальниця рослин і має власну чималу колекцію. Саме це тюльпанове дерево було привезене з Голицького розсадника Тернопільського державного педагогічного університету. Це було вже велике дерево, 7-8-річного віку, яке віднедавна квітує щороку. Чому ми цінуємо тюльпанові дерева? Не тільки тому, що вони мають таку цікаву назву. Адже коли говорити про враження від нього, насамперед кидається в очі листя. Воно досить велике і оригінальної ліроподібної форми, такої не має жодне інше дерево. І восени це одна з небагатьох рослин нашої колекції, яка забарвлюється в яскраві жовтогарячі та червонясті барви та стає надзвичайно гарною яскравою плямою на ділянках нашого ботанічного саду», - розповідає пані Людмила.

Квіти дерева схожі на тюльпани, неочікуваного зеленувато-жовтого кольору з оранжевими тичинками.

Найдавніше дерево з квітами зеленуватого відтінку

За її словами, в колекції Ботанічного саду Хмельницького національного університету є два таких дерева. І якщо восени вони приваблюють яскравими кольорами, то зараз – квітами. Вони справді схожі на тюльпани, неочікуваного зеленувато-жовтого кольору з оранжевими тичинками.

«Якщо врахувати, що останні тенденції ландшафтного дизайну і флористики полягають в бажанні колекціонерів отримати у свої колекції рослини із зеленим забарвленням пелюсток квітів, то це точно найдавніше дерево в таких кольорах. Адже родина магнолієвих, до якої належить тюльпанове дерево, і справді найдавніша родина квіткових рослин. Саме від неї беруть початок всі інші квіткові або, як по-іншому ми їх називаємо, покритонасінні рослини всієї флори планети, які на сьогодні займають панівне становище на нашій Землі», - каже Людмила Казімірова.

Одне з тюльпанових дерев цього року зацвіло вперше.

Якщо говорити безпосередньо про тюльпанове дерево, яке зараз квітує в Ботанічному саду університету, то це це liriodendron tulipifera, батьківщиною якого є Північна Америка.

«Там, в лісах, ці рослини утворюють навіть певні зарості. Вони ростуть досить високі – до шістдесяти метрів. В наших умовах культивування такі рослини, як правило, більше тридцяти метрів не досягають», - каже пані Людмила.

Найстаріше тюльпанове дерево України зростало в… Антонінах

Зазначає, що тюльпанове дерево за свою оригінальність цінувалося здавна. Його завжди садили як у всіх ботанічних садах, дендропарках, так і в старовинних парках маєтків.

Родина магнолієвих, до якої належить тюльпанове дерево, найдавніша родина квіткових рослин.

«В архівних документах є інформація про те, що в Антонінському старовинному парку на Красилівщині у дореволюційні часи зростало найстаріше дерево України. Свідки залишили спогади про те, що обхват його стовбура сягав понад три метри. Воно було дійсно унікальним. На жаль, до наших часів не збереглося. Але на початку 2000-х ми подарували тюльпанове дерево Антонінській ОТГ, і нині воно там зростає», - розповідає пані Людмила.

За її словами, у старовинних парках на Хмельниччині, залишки яких ще збереглися, також є екземпляри, яким понад сотня років.

Тюльпанові дерева колись були окрасою старовинних парків.

«Збереглися тюльпанові дерева у двох локаціях. Обидва – неподалік Хмельницького в Райковецькому та Скаржинецькому парках. Ці дерева мають приблизно однаковий вік 120-130 років. Вони дещо відрізняються, оскільки райковецьке має розлогу крону, росте на просторі, а скаржинецьке тюльпанове дерево замкнуте з боків іншими деревами, тому має досить високий, голий стовбур і квітів на ньому побачити майже неможливо. Є ще одне дерево, яке зростає в Кам’янці-Подільському на території приватної садиби. Йому також близько 120 років. Дерево, якому 80 років, є на території Ботанічного саду Кам’янець-Подільського державного аграрно-технічного університету. Воно найстаріше з тих, які безпосередньо культивовані в Ботанічних садах нашого регіону», - розповідає Людмила Казімірова.

Батьківщиною тюльпанового дерева, яке зараз квітує в Ботанічному саду університету, є Північна Америка.

І зазначає, що є тюльпанове дерево і у Хмельницькому, в дендропарку Поділля, посаджене в 60-х роках минулого століття, коли закладалася сільськогосподарська виставка.

«Там була зібрана величезна унікальна колекція, яка нараховувала чотири сотні таксонів деревних рослин. На жаль, через недбалий догляд, воно, як і Скаржинецьке дерево, в заростях витягнулося, тому квітів побачити практично», - каже Людмила Казімірова.

Читайте також: На Хмельниччині зацвіло одне з найстаріших тюльпанових дерев України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую