ye-logo.v1.2

Російські фейки про ситуацію на атомній станції, дезінформація від шахраїв про виплати та реальна інформація від рятівників: підбірка тижня

Суспільство 1192
Не треба забувати про інформаційну гігієну
Не треба забувати про інформаційну гігієну. Фото: detector.media

Кремлівська пропаганда вигадує фейки з старих новин

Цього тижня в Україні активність російської пропаганди була направлена на поширення фейків про ситуацію навколо Запорізької АЕС та візиту комісії МАГАТЕ

“Енергоатом” зробив повідомлення щодо поширення різноманітних фейків російськими пропагандистами навколо ситуації з Запорізькою АЕС.

НАЕК "Енергатом" закликає критично ставитися до будь-якої інформації щодо роботи місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС, яку поширює російська сторона.

Як передає Укрінформ, про це Енергоатом заявляє у Телеграмі.


Енергоатом спростував російські фейки

"Росіяни у пропагандистських ЗМІ вчергове брешуть про перебування місії МАГАТЕ на ЗАЕС. Колаборант володимир рогов, який невідомо чим займається на тимчасово окупованих територіях Запорізької області, проте іменує себе "членом главного совета военно-гражданской администрации Запорожской области", видав чергову порцію фейків про перебування експертів МАГАТЕ на Запорізькій АЕС", - підкреслюють в компанії.

Зокрема він про нібито відсутність у персоналу станції претензій до озброєних російських військових.

“Однак це цинічна брехня. Адже будь-які претензії та незгода українських атомників закінчуються катуваннями і тортурами з боку російських окупантів. Це підтверджується численними розповідями працівників ЗАЕС незалежним журналістам про звірства загарбників за найменші натяки на проукраїнську позицію”, - йдеться у повідомленні державної компанії.

Також окупанти заявляють, що начебто "забезпечили" безпеку місії. Але у 2Еенергоатомі наголосили, що окупаційні війська рф постійно обстрілювали її маршрут.

“Через мінометний обстріл станції росіянами 1 вересня 2022 року на ЗАЕС спрацював аварійний захист і відключився працюючий 5-й енергоблок", - наголошують в Енергоатомі.

"Найбрехливіше твердження окупантів – заява про те, що місія Міжнародного агентства з атомної енергії побувала там, де "хотіла". Це при тому, що її представників не допустили навіть до кризового центру ЗАЕС, де зараз перебувають російські військові, яких не повинні були бачити представники МАГАТЕ", - заявляють в компанії.
Як підкреслили в “Енергоатомі”, частина техніки на станції все ж потрапила в кадр, і загарбники "вигадали виправдання: мовляв, це "техніка військ хімічного захисту". Хоча правила пожежної безпеки забороняють захаращувати простір, тим паче військовою технікою, тим паче на атомній станції! Адже на такому об'єкті просто надважливо, щоб пожежні машини мали безперешкодний проїзд в разі необхідності.

“Та окупанти, як завжди, спроможні лише брехати. А забезпечувати безпеку станції, як і раніше, здатен лише український персонал – атомники ЗАЕС. Навіть попри вже понад піврічну відсутність нормальних умов праці", - йдеться у заяві.

Як повідомлялося, місія Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на чолі з її главою Рафаелем Гроссі прибула до України та 1 вересня відвідала захоплену росією Запорізьку АЕС.

На ЗАЕС залишилися п'ятеро представників місії МАГАТЕ.

ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими, відтоді на майданчику станції загарбники розміщують військову техніку та боєприпаси, а також обстрілюють прилеглу територію.

ООН, США та Україна закликали рф до виведення військової техніки та особового складу з ядерного об’єкта.

Вже фактично місяць росіяни активно поширюють фейки навколо ситуації з ЗАЕС. Крім того, цього тижня у російських ЗМІ та соціальних мережах поширюють фейк про нібито обстріли Хмельницької АЕС українськими військовими.

Використання старих нових для фейків

“Центр протидії дезінформації”, що російська пропаганда створює дезінформацію, переписуючи старі новини західних медіа.


Використання старих нових для нових фейків

Так кремлівські змі поширили коментар відомого своєю підтримкою путіна військового аналітика США Скотта Ріттера, який активно співпрацює з RT, про те, що начебто розвідка не надає президенту США Джо Байдену достовірних даних щодо ситуації в Україні.

В повідомленні йдеться, що, на думку Ріттера, Байден, якого ввели в оману, не розуміє, що американська допомога не допоможе Україні у війні проти росії

Насправді це викривлене переповідання новини, яку ще 30 березня повідомили кілька видань (NBC, National Post) з посиланням на дані американської розвідки. Йшлося про те, що оточення путіна навмисно дезінформує його щодо стану справ на фронті, оскільки бояться говорити про поразки військ рф у війни проти України.

“Приписуючи потрібні рф твердження окремим іноземним спікерам, росія намагається створити ілюзію відсутності підтримки України в США. Але, за даними останнього опитування Ipsos, 53% американців висловились за підтримку України до перемоги”, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Нещодавно “Сайт “Є” писав про те, що російські медіа переробили старий фейк що нібито дідом президента Польщі Анджея Дуди був воїн УПА Михайло Дуда на новий лад. І тепер пропагандисти транслюють фейк, що нібито дід Олафа Шольца був нацистом.

Але фейки поширює не лише російська пропаганда, а й шахраї.

Фейк про допомогу від Червоного Хреста

Так, Червоний Хрест України на офіційних своїх ресурсах спростовує інформацію, яку активно поширюють в соціальних мережах про нібито грошову допомогу, яку видає організація.


Червоний Хрест України спростовує фейк від шахраїв

“Друзі, продовжуються поширюватися мережею фейки про нібито 90-тисячну грошову допомогу від Червоного Хреста України та ООН. Це шахраї! Також вони закликають нібито ці гроші жертвувати на потребу ЗСУ.

Будьте уважними, перевіряйте інформацію на офіційних джерелах Червоного Хреста України, наприклад на сайті redcross.org.ua. Не передавайте особисті дані та номери банківських карток шахраям.

У разі виявлення фейкової інформації, повідомте нас, надіславши посилання фейкового джерела та лист на пошту - [email protected]”, - йдеться у повідомленні організації.

Реальне тестування за допомогою мобільних операторів

Державна служба надзвичайних ситуацій на своєму офіційному сайті повідомила, що в багатьох областях України, в тому числі на території Хмельницької області. з 7 вересня 2022 року.


Не фейк. ДСНС оголосило про тестування

Варто зазначити, що раніше часто в соціальних мережах писали фейки, щодо тестування систем оповіщення. Але в цьому випадку - це офіційна інформація. 

Розпочнеться тестування нової системи оперативного інформування населення про надзвичайні ситуації за допомогою операторів мобільного зв’язку Київстар, Vodafone та lifecell.

Нова система оперативного інформування працюватиме завдяки технології Cell Broadcast, яка має значні переваги над SMS-інформуванням: швидше отримання сповіщень, гнучкість у виборі локацій для інформування, наявність звукового сигналу навіть якщо звук на смартфоні абонента вимкнено.

Звуковий сигнал про надходження повідомлення буде навіть у тому випадку, якщо звук на телефоні вимкнений, щоб на сповіщення обов’язково звернули увагу та реагували відповідно до інструкцій та порад щодо дій у різних загрозах.
Попри всі вказані переваги, технологія Cell Broadcast має деякі обмеження з боку абонентського обладнання (телефонів) – старі моделі телефонів (до 2019 року випуску) з великою ймовірністю не зможуть приймати оповіщення Сell Broadcast». У майбутньому планується розширювати перелік моделей смартфонів, які зможуть отримувати такі повідомлення.

На першому етапі, з 7 вересня, відбуваються розсилки лише тестових повідомлень і для перевірки роботи системи. Вони не пов’язані із виникненням реальної надзвичайної ситуації і не вимагають дій зі сторони громадян.
Гучний сигнал разом із вібрацією буде тривати 15-20 секунд або до моменту вимкнення сповіщення людиною.
Для того, щоб отримати сповіщення потрібно перевірити чи активна ваша SIM-карта, та чи є мережа мобільного оператора. Якщо увімкнено режим «У літаку», то вимкніть його, щоб отримувати сповіщення.

Рекомендуємо перевірити, що отримання сповіщень увімкнено у налаштуваннях смартфона. В залежності від виробника, налаштування отримання екстрених оповіщень можуть бути у розділі «Сповіщення» (Samsung, iPhone, OnePlus), «Звук та вібрація» (Huawei), «Безпека та паролі» (Xiaomi).

Отриманням деяких сповіщень можна керувати, вмикати та вимикати. В залежності від виробника пристрою, налаштування можуть бути у розділі «Сповіщення» (Samsung, iPhone, OnePlus), «Звук та вібрація» (Huawei), «Безпека та паролі» (Xiaomi). Вони можуть називатися «Екстрені оповістки» для iPhone, «Надзвичайні загрози» та «Серйозні загрози» для телефонів з ОС Android.

ДСНС переконливо не рекомендує громадянам відключати отримання сповіщень про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації, про повітряну тривогу, адже від своєчасного отримання цієї інформації може залежати життя людей.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую