ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда намагається впливати на українців: підбірка тижня

Суспільство 1294
Підбірка дезінформацій цього тижня
Підбірка дезінформацій цього тижня. Фото: mkip.gov.ua

Росіяни активно спекулюють на темі мобілізації.

Традиційні теми російської пропаганди домінували в соціальних мережах й цього тижня.

Наприклад, росіяни знов концентрувалися на релігійному розколі та темі Києва-Печерської Лаври.

Російські пропагандистські медіа поширюють інформацію, що нібито українська влада закриє для доступ до мощів святих, пише “Детектор медіа”.

Мовляв, оскільки українська влада атеїстична, вона закриє доступ до мощів у Києво-Печерській лаврі. У своїх повідомленнях пропагандисти посилаються на відео голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу митрополита Ніжинського та Прилуцького Климента, яке з’явилося в телеграм-каналі УПЦ МП. Климент заявив, що 20 березня від керівництва Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» на адресу монастиря надійшов лист із повідомленням, що відтепер доступ до Ближніх та Далеких печер музеєм буде припинено через роботу комісії, яка визначатиме рівень безпеки культурних цінностей. Священик назвав такий підхід української влади «атеїстичним».

Однак це — маніпуляція.

Насправді йдеться не про закриття доступу до печер назавжди. Йдеться і справді про перевірку печер Києво-Печерської лаври та їхнє тимчасове закриття для парафіян. Такі дії повністю відповідають закону та не є «атеїстичним підходом».

Наразі на території заповідника «Києво-Печерська лавра» працює комісія з перевірки наявності, умов зберігання та стану збереження культурних цінностей. Чоловічий монастир міститься на території Національного заповідника на основі договору оренди про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю. Строк цього договору спливає 29 березня 2023 року. «Перевірка державної комісії має завершитись 15 травня цього року, і печери Лаври знову будуть відкриті для парафіян», — йдеться у повідомленні фактчекерів.

За кілька днів доступ до печер відновили.

Проте за допомогою таких фейків російська пропаганда продовжує інформаційну кампанію, що нібито в Україні розпалюють ворожнечу на релігійному підгрунті.

Раніше сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширили фейкове оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Пізніше у підбірці була розповідь про те, що пропагандисти поширюють повідомлення буцімто український суд виніс постанову про знесення Десятинної церкви.

Фейк про мобілізацію жінок-біологів

Низка російських ЗМІ, а також користувачі в соцмережах поширюють інформацію про те, що в Україні нібито почалася посилена мобілізація жінок, насамперед із хімічною та біологічною освітою. Російські «експерти» заявляють, що Україна у такий спосіб готується до застосування біологічної чи хімічної зброї, пише видання Stop Fake.


Російський фейк

Наратив про застосування Україною біологічної зброї на полі бою неодноразово просувався кремлем, але такі фейки ніколи не знаходили підтверджень.

У Міністерстві оборони України спростували твердження про здійснення обов’язкової мобілізації жінок і особливо інформацію про те, що проводиться будь-яка цілеспрямована мобілізація жінок-біологів та жінок-медиків.

Заступник міністра оборони України Ганна Маляр наголосила, що жодної мобілізації жінок у країні не проводиться. «Немає мобілізації жінок. Зараз є зміни стосовно системи обліку. До 2026 року навіть українки, які мають медичну спеціальність — єдину, за якою вони можуть підлягати мобілізації — не повинні обов’язково ставати на облік. Інші професії – лише в добровільному порядку», – пояснила Маляр.

У жовтні 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік. Документ також підписав президент Володимир Зеленський. Згідно із законом жінки, придатні до військової служби за станом здоров’я та віком і які отримали професійну, професійну вищу або вищу освіту та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. Решта можуть стати на облік добровільно.

Фейкова інфографіка

Але історія про медиків та біологів - це не єдиний фейк про мобілізацію цього тижня.


Фейкова інфографіка

Видання “Вокс чек” розповіло про фейкову інфографіку з нібито цифрами щодо мобілізації, яку поширили пропагандисти.

На ній нібито вказана кількість осіб, мобілізованих від початку 2023 року в певних регіонах України. При цьому у повідомленнях пропагандистів вказано, що цю інфографіку вони взяли з українського телебачення.

За цими даними, найбільша кількість мобілізованих є саме у Одеській області. Далі йде Харківська, Миколаївська, Полтавська, Івано-Франківська та Львівська області. Текст під інфографікою стверджує, що нібито таким чином українська влада знищує російськомовних. Однак це — фейк.

Українські ЗМІ не публікували такої інформації, у відкритих джерелах немає даних про загальну кількість мобілізованих.

На інфографіці вказаний перелік областей, де одна область написана з помилкою. Замість «Миколаївська» можна помітити «МІколаївська». Інформацію про мобілізацію в регіонах вказано лише в декількох областях. До прикладу, не вказано про ситуацію в Київський, Закарпатській, Черкаській та інших областях, хоча мобілізація продовжується по всій території України.

Фактчекерам не вдалося знайти українські ЗМІ, які б поширювали подібну інфографіку. Це вказує, що, найімовірніше, ця інформація є вигаданою. Як повідомив 6 березня 2023 року Міністр оборони України Олексій Рєзніков, мобілізація продовжується. Утім, у відкритих джерелах не публікують загальну статистику з точною кількістю мобілізованих у кожному регіоні. Інколи представники ЗСУ повідомляють у ЗМІ про кількість виданих повісток та людей, які прибули до військкомату. Також немає точних даних щодо розподілу мобілізованих по областях. Утім, ще в липні 2022 року начальник управління персоналу штабу Сухопутних військ ЗСУ стверджував, що в західних областях більші мобілізаційні плани, оскільки наразі там проживає більше громадян.

Повідомлення про смерть у буклеті

Пропагандисти рф поширюють фейкове відео, в якому українець нібито отримав сповіщення про смерть сина на рекламному буклеті, відмічає Центр протидії дезінформації


ЦПД спростував фейк

Даний фейк можна перевірити в декілька способів.

Так, печатку Міноборони з кодом «12345678» взято з рекламного шаблону виробника печаток та штампів. За вказаною у фейковому листі адресою знаходиться багатоповерхівка, проте номер квартири отримувача відсутній.

Перевіряючи фейковий промокод «нащиті2873», наприклад на сайті «Megogo», який вказали пропагандисти, будь-який користувач отримає відповідь, що символи повинні бути тільки латинські й такого промокоду не існує.

ЦПД нагадує, що примітивні фейки ворога розраховані на людей, які не будуть перевіряти достовірність інформації, і обурені цинізмом почнуть розповсюджувати дану дезінформацію.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую