ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 19 жовтня

Історія 2390
У Хмельницькому продовжують будувати новий восьмиповерховий корпус обласної дитячої лікарні, який почали зводити два роки тому
У Хмельницькому продовжують будувати новий восьмиповерховий корпус обласної дитячої лікарні, який почали зводити два роки тому. Фото: з архіву

Події краю, які увійшли в історію.

У 1905 році 19 жовтня у Проскурові мав продовження страйк робітників, що розпочався у напередодні. Вранці вулиця Олександрівська (нині Проскурівська) знову наповнилася людьми. До проскурівських робітників приєдналися селяни з ближніх сіл, у тому числі й з Лезневого, адже за непокору в ув’язненні побували чимало лезневчан. Натовп рухався під червоним прапором у бік тюрми. Демонстранти зажадали від поліцейського справника звільнити з в’язниці арештантів. Протестувальники співали революційних пісень, вигукували революційні, антицарські лозунги. Невдовзі з камер було випущено декількох політичних в’язнів. Натовп зустрів їх переможними вигуками. Але через пів години після урочистого звільнення в’язнів до Проскурова увійшли козацькі війська. У місті оголосили військовий стан. Ще за кілька годин Проскуровом прокотилася хвиля нових арештів. Як свідчать подальші історичні події, розправи з вільнодумцями не залякали робітників та селян. Приміром, весною 1912 року цукровари взяли участь у мітингу протесту проти царсько-поліцейської реакції.

19 жовтня 1917 року збунтувалися солдати 264-го запасного піхотного полку Російської армії, що розташовувався на Славутчині. Військові напали на палац 85-річного Романа-Даміана Сангушка у Славуті. Видання «Волинь» повідомляло, що формальним приводом до нападу на палац послужила вимога росіян видати командира лісової варти, між ними виник конфлікт через самовільну вирубку лісу. У повідомленні видання йшлося: «Коли палац був розгромлений, солдати вивели з палацу князя Сангушка, одягненого у шубу, і повели на вулицю, що прилягала до палацу. На адресу князя лунали вигуки: «Заарештувати його!», «Убити його!» тощо. А коли Сангушко намагався зупинитись, солдати позаду підштовхували його у спину прикладами. «Розступись, стріляти буду!», – пролунало з натовпу, і він розступився, залишивши Сангушка. У цей час вискочив із громади якийсь солдат й наніс Сангушкові удар по голові. Услід за тим солдати почали бити князя багнетами та прикладами куди попало. Закінчивши розправу, потягли Сангушка по землі, а невдовзі залишили лежати мертвим на вулиці біля лікарні». У 2017 році до 100-річчя з дня трагічної загибелі князя у Славуті встановили пам’ятний знак.

19 жовтня 2014 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом. Завдяки старанням активістів фестивалю вуличного мистецтва «Республіка» у місті над Смотричем з'явився ще один масштабний стріт-арт. Тризуб та надпис «UKRAINE» прикрашають дах заводу «Електроприлад».

19 жовтня 1917 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом

19 жовтня 2018 року у Хмельницькому відбулася урочиста церемонія закладання капсули, що ознаменувала початок будівництва нового лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні. Після його завершення область має отримати повнопрофільний дитячий медичний заклад, який надаватиме медичну допомогу високоспеціалізованого третинного рівня наймолодшим пацієнтам області.

Як писав тоді сайт «Є», рішення про будівництво нового корпусу прийняли ще у 2017 році на одній із сесій обласної ради. У березні 2018 року з обласного бюджету виділили 30 мільйонів гривень, ще 10 мільйонів надійшло із Державного фонду регіонального розвитку. Далі мали поетапно передбачати необхідні кошти. Загальна вартість робіт разом із усім обладнанням - майже 340 мільйонів гривень.

У червні цього року сайту «Є» директор комунального підприємства архітектурно-будівельного проєктування Хмельницької обласної ради Володимир Сельський розповідав, із початку будівництва нового корпусу освоєно 112 мільйонів гривень. У 2020 році з обласного бюджету виділили всього 10 мільйонів гривень. Планувалось, що на будівництво медзакладу надійдуть кошти і від Державного фонду регіонального розвитку. Однак фонд цьогоріч фінансує лиш об’єкти, які мають ввести в експлуатацію у 2020 році, а обласна дитяча лікарня, згідно з графіком, має бути завершена у 2021 році.

«Якщо виділять кошти у 2021, то ми готові завершити у тому ж у році. Навіть якби цього року надійшли необхідні гроші, ми б завершили і ввели в експлуатацію ще у 2020. Однак сума дуже велика. По договору на будівельні роботи передбачалось 170 мільйонів гривень, ще 163 мільйони - на меблі та медичне обладнання», - повідомляв Володимир Сельський.

Коментарі:

Проскуровчанин 24.10.2019 21:45

Якщо мова йде про ту найвищу будівлю з камерами, то ця споруда - повоєнної побудови. З пантелику збивають надвіконні "замкИ", притаманні дореволюційним спорудам. Побудований він був якраз _на місці_ будівлі тютюнової фабрики Шварцмана (а не поруч), знищеної під час 2-ї Світової війни, і на місці якої, як свідчить німецький аерофотознімок 1944 року, станом на весну 1944 року була вже пустка, на якій і побудували згодом той самий будинок з камерами для в'язнів СІЗО. Просто Сергій Єсюнін не був частим гостем на форумі "Хмельницький портал", де й обговорювалося у свій час це питання і публікувалися оригінальні зображення. Нажаль, той ресурс на даний час вже недоступний щоб дати посилання.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую