ye-logo.v1.2
17 Листопада, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 19 жовтня

Юна МІТРАШКО Історія 706 1
Що про події 19 жовтня на Хмельниччині розповідають історичні джерела
Що про події 19 жовтня на Хмельниччині розповідають історичні джерела. Фото: автора

Події краю, які увійшли в історію.

У 1905 році 19 жовтня у Проскурові мав продовження страйк робітників, що розпочався у напередодні. Вранці вулиця Олександрівська (нині Проскурівська) знову наповнилася людьми. До проскурівських робітників приєдналися селяни з ближніх сіл, у тому числі й з Лезневого, адже за непокору в ув’язненні побували чимало лезневчан. Натовп рухався під червоним прапором у бік тюрми. Демонстранти зажадали від поліцейського справника звільнити з в’язниці арештантів. Протестувальники співали революційних пісень, вигукували революційні, антицарські лозунги. Невдовзі з камер було випущено декількох політичних в’язнів. Натовп зустрів їх переможними вигуками. Але через пів години після урочистого звільнення в’язнів до Проскурова увійшли козацькі війська. У місті оголосили військовий стан. Ще за кілька годин Проскуровом прокотилася хвиля нових арештів. Як свідчать подальші історичні події, розправи з вільнодумцями не залякали робітників та селян. Приміром, весною 1912 року цукровари взяли участь у мітингу протесту проти царсько-поліцейської реакції.

19 жовтня, 1917 року збунтувалися солдати 264-го запасного піхотного полку Російської армії, що розташовувався на Славутчині. Військові напали на палац 85-річного Романа-Даміана Сангушка у Славуті. Видання «Волинь» повідомляло, що формальним приводом до нападу на палац послужила вимога росіян видати командира лісової варти, між ними виник конфлікт через самовільну вирубку лісу. У повідомленні видання йшлося: «Коли палац був розгромлений, солдати вивели з палацу князя Сангушка, одягненого у шубу, і повели на вулицю, що прилягала до палацу. На адресу князя лунали вигуки: «Заарештувати його!», «Убити його!» тощо. А коли Сангушко намагався зупинитись, солдати позаду підштовхували його у спину прикладами. «Розступись, стріляти буду!», – пролунало з натовпу, і він розступився, залишивши Сангушка. У цей час вискочив із громади якийсь солдат й наніс Сангушкові удар по голові. Услід за тим солдати почали бити князя багнетами та прикладами куди попало. Закінчивши розправу, потягли Сангушка по землі, а невдовзі залишили лежати мертвим на вулиці біля лікарні». У 2017 році до 100-річчя з дня трагічної загибелі князя у Славуті встановили пам’ятний знак.

19 жовтня 1917 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом. Завдяки старанням активістів фестивалю вуличного мистецтва «Республіка» у місті над Смотричем з'явився ще один масштабний стріт-арт. Тризуб та надпис «UKRAINE» прикрашають дах заводу «Електроприлад».

19 жовтня 1917 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

Проскуровчанин 24.10.2019 21:45

Якщо мова йде про ту найвищу будівлю з камерами, то ця споруда - повоєнної побудови. З пантелику збивають надвіконні "замкИ", притаманні дореволюційним спорудам. Побудований він був якраз _на місці_ будівлі тютюнової фабрики Шварцмана (а не поруч), знищеної під час 2-ї Світової війни, і на місці якої, як свідчить німецький аерофотознімок 1944 року, станом на весну 1944 року була вже пустка, на якій і побудували згодом той самий будинок з камерами для в'язнів СІЗО. Просто Сергій Єсюнін не був частим гостем на форумі "Хмельницький портал", де й обговорювалося у свій час це питання і публікувалися оригінальні зображення. Нажаль, той ресурс на даний час вже недоступний щоб дати посилання.

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую