ye-logo.v1.2

16 січня: історія, події та факти

Історія 1829
Цього дня у 1954 році місто Проскурів перейменували у Хмельницький
Цього дня у 1954 році місто Проскурів перейменували у Хмельницький. Фото: автора

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Щоб вистояти в боротьбі з Річчю Посполитою і Османською імперією, 16 січня 1654 року Богдан Хмельницький підписав з Москвою Переяславські домовленості, які гарантували Україні, в першу чергу, військову допомогу з боку Росії. Як зазначають в Музеї становлення української нації, укладаючи договір, гетьман не передбачив стратегічної поразки від «обіймів» Москви, яка почала вважати українські землі «своїми», насаджуючи своїх воєвод і свої порядки, призначаючи своїх гетьманів. В підсумку після смерті Богдана Хмельницького на українських землях почалася «Руїна». 10 гетьманів після його смерті безуспішно намагалися позбутися влади Москви.

Однак, саме на честь річниці так званого «воз’єднання» наш Проскурів перейменували у Хмельницький. Сталося це 16 січня 1954 року. Того ж дня Кам'янець-Подільська область стала Хмельницькою.

Краєзнавець Сергій Єсюнін у своїх публікаціях пише, що є згадки про те, коли затверджували пропозицію про перейменування міст, вирішили, що необхідно дати нову назву одній з областей та її обласному центру. Розмова велась про три «кандидатури»: Черкаси, Тернопіль та Проскурів — усі вони мали однакові шанси бути перейменованими на Хмельницький. Під час обговорення хтось із керівництва звернув увагу на те, що є Кам’янець-Подільська область, а обласний центр має назву Проскурів… На тому й зійшлися. Тож так майже 67 років тому місто отримало сучасну назву – Хмельницький.

А ще цього дня 1954 року у Хмельницькому було завершено спорудження Будинку Рад. Фото: з архіву

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1707 рік – парламент Шотландії ратифікував Акт про союз, що відкрило шлях для створення Великої Британії.
  • 1918 рік – Українська Центральна Рада ухвалила закон про створення української добровольчої армії.
  • 1919 рік – у Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, музичним відділом Міністерства освіти УНР створена Українська республіканська капела.
  • 1919 рік – почалася друга фаза українсько-радянської війни: Директорія УНР оголосила війну більшовицькій Росії.
  • 1920 рік – у США запроваджено «сухий закон».
  • 1945 рік – Адольф Гітлер спустився в підземний бункер, що розміщувався на глибині 18 метрів під його канцелярією, і залишався в ньому протягом наступних 105 днів аж до дня свого самогубства.
  • 1991 рік – Білий дім офіційно оголосив про початок операції «Буря в пустелі», метою якої було звільнити Кувейт від іракської окупації.
  • 2014 рік – в Україні прийняті «закони про диктатуру» («Диктаторські закони 16 січня»). Ці закони були ухвалені з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури та, попри гостру критику, підписаних Президентом наступного дня 17 січня. Вони приймалися підняттям рук, без використання системи «Рада» та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після того, як депутати за них проголосували. Ці законодавчі акти, на думку більшості експертів, обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту і мали на меті криміналізувати опозицію та громадянське суспільство.

Цього дня народилися:

Йоханнес Ребманн — німецький місіонер та дослідник, перший з європейців висадився на узбережжя Індійського океану Африки. Саме він перший з європейців знайшов гору Кіліманджаро. Новина про відкриття Ребманна була опублікована в журналі «Church Missionary Intelligencer» у травні 1849 року, але протягом дванадцяти років вважалася звичайною фантазією. Географічне товариство Лондона постановило, що снігу не могло бути у таких широтах, тому доповідь Ребманна пояснили галюцинаціями хворого на малярію місіонера. І тільки у 1861 році дослідники розпочали вимірювання Кіліманджаро. Експедиції в Танзанії між 1861 та 1865 роками підтвердили доповідь Ребманна.

Цей день в історії Хмельниччини

Сьогодні місто Красилів відзначає 577 річницю з першої датованої згадки про місто. Вперше місто згадується у документі від 16 січня 1444 року, за яким литовський князь Свидригайло надавав своєму слузі Михайлу Олехновичу «за його вірну службу» у володіння села Кременецького повіту, у тому числі й Красилів. Хоча серед дослідників називається ще одна дата — 1437 рік. Йдеться про іншу жалувану грамоту того ж князя, надану Михайлу Олехновичу. 

16 січня 1944 року – партизани та воїни 226-ї стрілецької дивізії звільнили місто Славута та однойменну залізничну станцію від нацистів. Того ж дня до Славути увійшли частини 226-го та 23-го стрілецьких корпусів.

За офіційними даними Надзвичайної державної комісії по розслідуванню та встановленню злодіянь німецько-фашистських загарбників, у Славуті діяв концтабір «Грослазарет». При звільненні міста 16 січня 1944 року в концтаборі залишалося 600 хворих та поранених полонених. Вони були доведенні до такого стану, що 7 чоловік з них померли по дорозі до радянських госпіталів. В перші ж дні находження в госпіталі з-поміж прибулих зі Славутського табору померло 47 чоловік.

У 1921 році 16 січня було оголошено перший набір студентів до Кам’янець-Подільського інституту народної освіти. Політкомісар вищих шкіл міста опублікував звернення до парткомів, ревкомів, виконкомів, профспілок Поділля із закликом направити на навчання до інституту партійних «товаришів» і незаможних селян. На жаль, даних про прийняття до закладу у перший рік їхнього існування обмаль.

Не обійшлося без втрат цього дня на Хмельниччині. 16 січня 2015 року на Сході України загинув під Дебальцевим загинув 28-річний солдат Міжнародного центру миротворчості та безпеки Віталій Каракула з Деражні. Поховали бійця у його рідному місті.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую