ye-logo.v1.2

2 лютого: історія, події та факти

Історія 1113
2 лютого 1925 року Кам
2 лютого 1925 року Кам'янець-Подільський кооперативний технікум був реорганізований. На фото педагогічний колектив технікуму, 1939 рік. Фото: xktei.km.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Щороку 2 лютого відзначають День Бабака. Цього дня тривалість прийдешньої весни та її майбутню погоду визначають за поведінкою спеціально «призначеного» бабака. Хоча це одна з найпопулярніших традицій США, коріння звичаїв визначення погоди за поведінкою тварин притаманне культурам багатьох народів світу. 

Суть традиції полягає у спостереженні за поведінкою бабака. Якщо він бачить свою тінь, то лізе спати назад до нори — отже, буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні і не вертається до нори — отже, йде рання весна.

Віщування бабка набули широкої слави у світі завдяки романтичній комедії «День бабака» 1993 року. Цей фільм сприяв популяризації Дня бабака в тих країнах, де ця традиція раніше не була відома, зокрема і в Україні.

Попри випадковість прогнозів бабаків-метеорологів, популярність цього свята з кожним роком продовжує зростати. В Україні «діяли» два бабаки-«метеорологи» — слобожанський Тимко (живе на біостанції Харківського національного університету імені Каразина в селі Гайдари на Харківщинаі) і галицький Мишко (з 2009 року живе у Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі). В 2012 році Тимко пішов на «пенсію» за віком та його підмінив Тимко II, а галицького Мишка в 2016 році змінила бабачиха Маруся. 

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1911 рік – американські лікарі заявили про відкриття способу щеплення від правця.
  • 1932 рік – арешт американського гангстера Аль-Капоне: знаменитий злочинець потрапив до в'язницю в Атланті, штат Джорджія, обвинувачений у несплаті податків. Інших злочинів американська поліція довести не змогла.
  • 1935 рік – поліграф, або детектор брехні, уперше використаний у США з практичною метою – під час процесу над двома злочинцями. Свідчення приладу, вдосконаленого детективом Леонардом Кілером, послужили доказом їхньої провини.
  • 1947 рік – Едвін Ленд на засіданні Оптичного товариства США вперше продемонстрував свою фотокамеру, що дозволяла через хвилину отримувати готовий знімок. Наприкінці наступного року перші «Полароїди» надійшли в продаж.
  • 1950 рік – у рідному селі Іванівці на Поліссі в бою з радянськими військами загинув 28-річний Михайло Москалюк на прізвисько Спартан – сотник УПА, один з останніх керівників Української повстанської армії.
  • 1961 рік – на Байконурі відбувся перший порівняно успішний пуск міжконтинентальної балістичної ракети Р-16 із дальністю польоту до 13 000 км. Ракета була розроблена в КБ Янгеля. Цього разу ракета впала на трасі через втрату стійкості, але розробники переконалися в її життєздатності.
  • 1970 рік – у Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва.
  • 2001 рік – Україна знищила свій передостанній стратегічний ядерний бомбардувальник Ту-160 («Блекджек»). Найпотужнішому у світі міжконтинентальному стратегічному багаторежимному ядерному ракетоносцю відпиляли носову частину в рамках спільної американсько-української програми зменшення загрози.

Цього дня народилися

  • 1812 року народився Євген Гребінка, український письменник, педагог, видавець («Малоросійські приказки», «Човен», «Українська мелодія», «Очи черные»), прозаїк («Записки студента», «Петербурзька сторона», «Фактор»).
  • 1845 року народився Іван Пулюй, український фізик і електротехнік, організатор науки, громадський діяч. Автор близько 50 наукових праць українською, німецькою, англійською мовами, насамперед із проблем катодного випромінювання та Х-променів, які відкрив на три роки раніше від німця Рентгена.
  • 1901 року народився Валер'ян Підмогильний, український письменник («Місто») доби «розстріляного відродження».

Цей день в історії Хмельниччини

2 лютого 1925 року Кам’янець-Подільський кооперативний технікум був реорганізований. На той час заклад функціонував три роки. Займався підготовкою кадрів для системи губернської спілки, що об’єднувала споживкооперацію нинішніх Хмельницької, Вінницької та Одеської областей. Роботу технікуму часто перевіряли високі комісії з центру, висловлювали зауваження щодо роботи керівництва, окремих викладачів, якості підготовки спеціалістів. Зрештою, реорганізований у кооперативні курси – «через те, що зміст і мета його роботи не відповідали завданням технікумів». В наступні роки діяльність технікуму здійснювалася коштом внесків кооперативних установ та оплати навчання приватними особами.

У Кам'янці-Подільському збереглась будівля, де у 1929 році оселився комбінат кооперативної освіти. Фото: з архіву

У 1929 році заклад знову був реорганізований і перейменований у комбінат кооперативної освіти (об’єднував технікум і училище). У технікумі навчались майбутні плановики-економісти, інструктори, бухгалтери-економісти. Війни та зміни в країні щоразу переривали навчальний процес і реорганізовували заклад. Та в 1950-х роках Кам'янець-Подільський період історії кооперативного технікуму завершився остаточно. Його перемістили у Хмельницький, де і збудували для нього нове приміщення та гуртожиток. На новому місці дислокації заклад пережив ще декілька реорганізацій. Сьогодні це Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут.

2 лютого 2014 року у Хмельницькому майже сотня активістів з майдану вирушила до будівлі Служби безпеки України, аби запросити «силовиків» на позачергову сесію міської ради. Також вимагали захищати «українців від тітушок, бандитів та провокаторів». Акція була мирною і не тривалою, оскільки це була неділя до мітингувальників ніхто не вийшов і вони повернулись на майдан.

Торік, 2 лютого, у 5-ту річницю з дня загибелі в автокатастрофі українського музиканта Кузьми «Скрябіна» у Хмельницькому відбувся вечір-спомин пам’яті. Вуличний концерт влаштували молоді місцеві музиканти у сквері імені Скрябіна поруч з обласною філармонією. Юні артисти виконали кавери на пісні Кузьми. Разом з ними улюблені хіти співали й хмельничани, які стали глядачами концерту.

Близько години тривав концерт, під час якого звучали композиції «Скрябіна». Шанувальники його творчості переспівали найулюбленіші хіти. Фото: з архіву

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую