ye-logo.v1.2

14 лютого: історія, події та факти

Історія 1308
Сьогодні - день закоханих та Міжнародний день дарування книг
Сьогодні - день закоханих та Міжнародний день дарування книг. Фото: ілюстративне pixabay.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У цей день у 269 році, за легендою, римський імператор Клавдій II стратив християнського проповідника Валентина, який таємно одружував закоханих. На честь цього відзначається День святого Валентина, як свято всіх закоханих.

А ще сьогодні, 14 лютого у світі відзначають Міжнародний день дарування книг. Це добровільна ініціатива, яка була започаткована у 2012 році. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.
Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу бібліотеці, друзям або членам родини. У цей день люди дарують книги дітям та надихають на це інших: дарують знайомим і рідним; залишають книги в приміщеннях, де є велика кількість дітей, але мало книг; жертвують свої книги бібліотекам, школам, дитячим будинкам, лікарням; розповідають про це на своїх сайтах, в блогах, соціальних мережах з хештеґом #bookgivingday.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1779 рік - Під час свого третього візиту до Гавайських островів у сутичці з тубільцями загинув 50-літній англійський мореплавець Джеймс Кук. 22 лютого 1779 останки Кука були поховані в морі. В Англію кораблі повернулися 4 жовтня 1779 року. Смерть Кука Англія відзначила загальним трауром. Лондонське королівське товариство, членом якого він був, розпорядилось виготовити на його честь медаль.

• 1876 рік - Канадський винахідник Александер Белл запатентував перший телефон. Він зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.

• 1933 рік - у Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.
• 2005 рік - троє працівників PayPal заснували відеохостинг YouTube

Цього дня народилися

• 1859рік - Джордж Ферріс, американський інженер. Відомий завдяки створенню оглядового колеса в 1893 році.
• 1930 рік - Георгій Якутович, український митець-графік, ілюстратор, майстер лінориту, деревориту й офорту, художник кіно, художник-постановник.

Цей день в історії Хмельниччини 14 лютого

14 лютого у 1919 році до Кам’янця-Подільського дістався український історик, екс-голова Української Центральної Ради - Михайло Грушевський. Потяг на якому їхав Михайло Сергійович, потрапив у аварію.
Кирило Миколайчук, член Української республіканської капели, який їхав цим же поїздом у своїх нотатках писав:

«П’ятниця, 14 лютого, була для нас нещасливим днем, і ми мало що не заїхали на той світ. Десь коло 7-ї години ранку сталася катастрофа. Два сильні штовхуни викинули з місць пасажирів з переляканими очима. Розляглися крики, лементи про рятунок. Серед поля потяг врізався в сніг і зійшов з колії. На шматки розлетілися два старі вагони, в яких покалічилися люди. Професор Михайло Грушевський, міністр Іван Огієнко, Олександр Жуковський, Всеволод Голубович і ми, капеляни, вийшли з катастрофи непошкодженими. Над’їхали два «рятункові» паровози і витягнули нас назад до станції Нестерівці. Звідси ми пішки добралися до села, а там найняли підводи в селян, щоб таки добратися до Кам’янця-Подільського. Ми вирушили о 2-й годині по полудні і після різних цікавих пригод прибули до Кам’янця о 10-й годині вечора».

Цей візит у Кам'янець для Михайла Сергійовича був дуже важливим. Автори біографічного нарису «Михайло Грушевський» - Юрій Шаповал та Ігор Верба писали: «Це був його останній шанс залишитися у великій політиці, стати біля керма державного управління. Очевидно, цей план визрів у нього в самому Кам’янці і посилювався з падінням авторитету Директорії УНР. Очоливши кам’янецьку опозицію, колишній голова Української Центральної Ради прагнув повернутися до державного керма, але програв».

Наприкінці березня 1919 року з Кам’янця Грушевський виїхав за кордон, жив у Женеві, Празі та Відні. У березні 1924 року він, вже у ранзі академіка Всеукраїнської академії наук (обраний наприкінці 1923 року), повернувся з еміграції до радянської України.

У 2001 році, 14 лютого, сесія Кам’янець-Подільської міської ради передала міст «Стрімка лань» з комунальної власності до державної. Але пройшло майже чотири роки, поки цю ухвалу було реалізовано на державному рівні. Відповідне розпорядження уряду підписано 8 жовтня 2004 року. Головною причиною такого рішення стало те, що міст через Смотрич — важлива для України комунікація. Через цей міст проходить магістральний автомобільний шлях Н-03, який сполучає Хмельницький і Чернівці.

Проєкт мосту розробили у 1965 році фахівці всесвітньо відомого Інституту електрозварювання імені Євгена Патона. Уперше у світовій практиці інженери вирішили застосувати бісталеві балки, які дозволили зробити міцний міст без жодного підпорного «бика». Це найвищий міст України (в різних джерелах дається висота від 50 до 70 метрів).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую