ye-logo.v1.2

5 березня: історія, події та факти

Історія 1605
Вшанування пам
Вшанування пам'яті Романа Шухевича у Гукові . Фото: facebook.com/slavko.polyatynchuk

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 71 років тому загинув український державний діяч, головнокомандувач Української повстанської армії Роман Шухевич. Для його захоплення радянська влада розробила спецоперацію. У результаті 5 березня 1950 року в селі Білогорща, яке нині перебуває у складі Львова, Романа Шухевича вбили під час перестрілки, адже він вирішив не даватися живим у руки ворога й викрив по ньому вогонь.

На питання, де ж саме похований Роман Шухевич, однозначної відповіді досі немає. За однією з версій, 9 березня 1950 року його тіло спалили поблизу села Гуків Чемеровецького району. Там ж його таємно поховали. Це ймовірне місце його поховання знайшли у 2005 році. Того ж року поблизу Гукова відкрили пам’ятний знак.

Відтоді щорічно 5 березня у Гукові вшановують пам'ять головнокомандувача УПА.

До речі, у Хмельницькому в травні 2018 року встановили меморіальну дошку Романові Шухевичу. Вона розміщена на стіні кінотеатру імені Тараса Шеченка.

Сьогодні також День подяки співробітникам. Половина всіх людей на планеті проводить більшу частину дня на роботі. При цьому мало хто знає, що існує особливий день, коли роботодавці можуть подякувати своїм працівникам за сумлінну працю та зусилля, яких ті докладали на роботі протягом усього року.

Неофіційне свято День подяки співробітникам у світі відзначають у першу п’ятницю березня. Цьогоріч свято припадає на 5 березня. Вперше його святкували у 1995 році. З тих пір День подяки співробітникам регулярно святкують у США, Великобританії та Канаді. Святкові заходи включають відкрите висловлення роботодавцями всіх галузей вдячності своїм співробітникам.

Свято не є популярним на теренах України, однак цей факт не применшує його значення.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1911 рік - Вперше у військових діях прийняли участь дирижаблі. На італійських дирижаблях Р-1 і Р-3 проведено вивчення турецьких позицій поблизу Тріполі.
• 1940 рік - У Москві політбюро ЦК ВКП(б) на чолі з Йосифом Сталіним прийняло рішення про знищення майже 26 тисяч поляків, здебільшого офіцерів з числа інтернованих після радянської окупації Речі Посполитої. Їх страти пройшли в Калініні, Харкові, містах Західної України і Білорусії та Катинському лісі під Смоленськом, де через три роки німцями було знайдене їх перше масове поховання і ексгумовано більше 4 тисяч тіл.
• 1963 рік - Артур Мелін, засновник компанії Wham-O, отримав патент на обруч (хулахуп), спортивний пристрій розроблений ще у 1958 році. Того року за перші чотири місяці продажу було реалізовано 25 мільйонів обручів, а всього за 1958-й рік - більше 100 мільйонів.

Цього дня народилися

• 1827 рік - Леонід Іванович Глібов, український поет та байкар.
• 1922 рік - П'єр Паоло Пазоліні, італійський письменник, сценарист, кінорежисер.

Цей день в історії Хмельниччини

5 березня 1775 року був сформований 46-й Дніпровський піхотний полк, який наприкінці XIX століття вплинув на життя Проскурова. Власне, як пише краєзнавець Сергій Єсюнін у книзі «Прогулянки Проскуровом. Історичні написи», цей військовий підрозділ з’явився у містечку у вересні 1875 року. Спочатку частини полку розташувалися на Хлібній площі у ярмаркових лавках і складах, а з 1893-го перебазувалися у новозбудовані міські казарми за залізницею, у нинішній мікрорайон район Дубове.

Присутність у Проскурові великої військової частини впливала на життя провінційного міста, адже у ті часи офіцери в певному розумінні були носіями інтелігентності, культури та благородства. Дехто з них навіть викладав у міських освітніх закладах, а полкові медики працювали у місцевих лікарнях. Присутність військ сприяла також економічному розвитку міста.

До речі, у лавах 46-го Дніпровського піхотного полку служив письменник Олександр Купрін, який прибув у Проскурів 16 вересня 1890 року. Зокрема, роки служби в містечку зобразилися у його повісті «Поєдинок».

5 березня 1953 року у Хмельницькому демонтували пам’ятник Йосипу Сталіну, який стояв у центрі міста. Згодом там облаштували невеличкий сквер. Насадили верби, кущі, квітники та збудували фонтан із жабенятами. Нині на цьому місці скверу вже немає. Після трагедії 2007 року, коли під зламаною буревієм вербою загинув молодий чоловік, всі дерева позрізали та облаштували біля фонтану квітники.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую