ye-logo.v1.2

15 березня: історія, події та факти

Історія 2215
Проєкт Центральної площі Проскурова, 1937 рік
Проєкт Центральної площі Проскурова, 1937 рік. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 15 березня, відзначають Всесвітній день захисту прав споживачів. Його історія починається у США в 1962 році. Саме тоді 15 березня президент Джон Кеннеді під час свого виступу в Конгресі сформулював основні права споживачі. Зокрема, на безпеку, на якість товарів і послуг, на правдиву інформацію про них, а також — право захищати свої претензії у суді. Пізніше до них долучили ще чотири права: на відшкодування збитків, на споживацьку освіту, на задоволення базових потреб і на здорове довкілля.

На міжнародному рівні Всесвітній день захисту прав споживачів ООН запровадила у 1983 році. А 9 квітня 1985-го Генеральна Асамблея ООН закріпила головні принципи захисту прав споживачів, чим надала їм юридичний статус.

Крім того, 15 березня відзначається ще кілька міжнародних пам’ятних дат. Щоправда, вони є неофіційними. Серед них: День Брута або День проти зради, Міжнародний день боротьби з поліцейською жорстокістю та Міжнародний день захисту дитинчат тюленів.

Цей день також має історичне значення для Хмельницького, адже 15 березня 1941 року центр області було перенесено з Кам’янця-Подільського до Проскурова.

Впродовж березня-квітня 1941-го до нового обласного центру переїхали всі обласні державні та партійні установи. Однак до нападу Німеччини на Радянський Союз не встигли перебратись деякі установи й заклади. Наприклад, театр і бібліотека.

До речі, Проскурів через переваги свого географічного розташування міг би стати обласним центром ще у 1937 році. Проте на заваді цьому стала відсутність у місті адміністративних будинків. Також цьому статусу не відповідали стан забудови та благоустрою міста.

Тому 14 квітня 1941 року вже після отримання статусу обласного центру виконком Проскурівської міської ради видав постанову №1: «Про утримання в санітарному та впорядкованому стані вулиць, майданів і садиб міста». Постанова набувала чинності з дня оголошення, а за її порушення винуватців передбачалось карати штрафом до ста карбованців або примусовою працею до одного місяця.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

44 рік до нашої ери — Змовники на чолі з Марком Юнієм Брутом під час засідання сенату вбили римського імператора Гая Юлія Цезаря.

1493 рік — Два з трьох кораблів першої експедиції Христофора Колумба повернулися в Іспанію. На борту вони перевезли в Європу перших індіанців.

1867 рік — Австрійський імператор Франц Йосиф І та Ференц Деак, який очолював угорський національний рух, уклали угоду, за якою Австрійська імперія перетворилася на дуалістичну монархію — Австро-Угорщину.

1917 рік — У Росії сформований Тимчасовий уряд, адже імператор Микола II відрікся від престолу.

1939 рік — Карпатська Україна, яка раніше була автономною республікою Чехо-Словаччини, проголосила незалежність. Напередодні на її територію вдерлися угорські війська.

Цього дня народилися

1813 рік — Джон Сноу, британський лікар, який вивчав необхідну дозу ефіру та хлороформу для операцій, а також — один зі засновників епідеміології.

1854 рік — Еміль фон Беринг, німецький бактеріолог, розробник протиправцевої сироватки, перший лауреат Нобелівської премії у галузі медицини.

Цей день в історії Хмельниччини

15 березня 2014 року хмельницькі педагоги «пов’язали» ланцюгами миру усі під’їзди до міста. Всіх, хто в’їжджав у Хмельницький, чи виїжджав із нього зустрічали синьо-жовті прапори, стрічки та плакати з написами «Україно, єднаймося!». Таким чином сотні педагогів з різних шкіл міста, району та області об’єдналися у живий ланцюг дружби і єдності заради спокою та миру на планеті. Загалом акція зібрала понад чотири сотні педагогів і тривала до двох годин. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую