ye-logo.v1.2

19 квітня: історія, події та факти

Історія 1369
19 квітня відзначають нетипове свято – День часнику
19 квітня відзначають нетипове свято – День часнику . Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

19 квітня відзначають нетипове свято – День часнику (або Часниковий день). Часник – це дуже корисна та незамінна рослина родини цибулевих, яку вирощують всюди. Часник відрізняється пікантним смаком та вираженим ароматом, який не сплутати ні з чим іншим. Окрім слугування в кулінарії, часник також виконує роль медичного помічника: рослина має противірусну та імуностимулюючу дію. Часник містить велику кількість мікроелементів та вітамінів, необхідних для організму.

Активне використання часнику розпочалось ще 5 тисяч років тому. Поширена думка про те, що запах рослини відлякує злу силу, тому голівки часнику нерідко слугували амулетом у наших прадідів.

На Хмельниччині кілька років поспіль влаштовували Фестиваль часнику. Проводили його у селі Песець, що в Новоушицькому районі, де фестиваль часнику збирав сотні товаровиробників цієї культури, селекціонерів, як вітчизняних, так і закордонних – з Франції та Чехії, новачків часникового бізнесу і тих, хто з’їв не один пуд солі, набуваючи досвіду його вирощування.

А ще в цей день на Поділлі у 1922 році в Кам’янці-Подільському було організовано Центральний губернський історичний архів. Цю дату можна вважати початком архівної справи на Поділлі. Саме у Кам’янці-Подільському було найбільше зосереджено документів дореволюційних установ. Під юрисдикцію Кам’янець-Подільське архівного управління переходили всі архіви міста.

На той час перед архівістами постали проблеми, як подолати розпорошеність місць збереження архівних документів у місті. Вони налагодити надійну охорону архівних підрозділів. Це дозволило зупинити масові крадіжки документів (десятками і сотнями) на обгортки для дрібних торгівців продуктами харчування (використовували їх і як папір, на якому можна писати, і для опалення приміщень). У 1925 році Подільський губернський історичний архів був ліквідований у зв’язку з ліквідацією губернії. На території теперішньої Хмельницької області були утворені три округи: Кам’янець-Подільську, Проскурівську і Шепетівську округу.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1882 рік - помер Чарлз Дарвін, британський природодослідник і натураліст, один із основоположників теорії природного добору, автор книги «Про походження видів шляхом природного добору».
• 1885 рік - У Санкт-Петербурзі на 68-му році життя помер Микола Іванович Костомаров, знакова постать для українського відродження та національної історичної науки XIX століття: історик, археограф, джерелознавець, фольклорист, етнограф, письменник-романтик, публіцист, громадський діяч, один з творців політичного українства, засновник народницького напрямку в національній історіографії.
• 1917 рік - У Києві відбувся Всеукраїнський національний конгрес, перший представницький форум українського руху, який перетворив Українську Центральну Раду з київської на загальноукраїнську організацію.
• 1930 рік - У приміщенні Харківського театру винесено вироки членам так званої «Спілки визволення України», вигаданої підпільної антирадянської організації, яка нібито існувала з 1926 року, виношувала плани контрреволюційного перевороту, отримуючи директиви від іноземних дипломатичних представництв та українських емігрантських організацій. Ця «судова» акція стала першою репетицією масових репресій проти української інтелігенції.
• 1943 рік - За наказом Генріха Гіммлера двотисячний загін СС розпочав ліквідацію єврейського гетто Варшави, невеликого району міста площею близько 9 км2, куди у вересні 1939 року було примусово переселено майже 400 тисяч євреїв. У відповідь в гетто спалахнуло повстання, яке тривало протягом чотирьох тижнів, незважаючи на те, що проти повстанців, озброєних лише гвинтівками, пістолетами, одним кулеметом і саморобними бомбами, застосовувались танки, вогнемети і автоматична зброя. До 16 травня з 60 тисяч жителів гетто загинуло 56065 чоловік, а втрати німців склали 300 вбитих і більше 1000 поранених.
• 1971 рік - На Волзькому автомобільному заводі у Тольятті (Росія) зібрано перші шість автомобілів ВАЗ-2101, прототипом якого був італійський Fiat 124, виробництво якого розпочалось в 1966 році. У 1973 році було зібрано рекордну кількість ВАЗ-2101 - 379 007 штук.
• 1987 рік - На каналі Fox відбулась прем'єра першої серії про життя сімейки Сімпсонів.

Цього дня народилися

• 1834 рік -  Оле Евінруде, норвезький винахідник першого у світі морського двигуна внутрішнього згоряння.
• 1850 рік -  Руфін Судковський, український маляр-мариніст.
• 1979 рік - Дмитро Васильович Халаджі, український спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу, актор («Іван-сила»); автор двох рекордів, занесених до «Книги рекордів Гіннеса».

Цей день в історії Хмельниччини

19 квітня 1831 року на з’їзді «Патріотичного товариства» в Кам’янці була затверджена дата повстання польського населення на Поділлі.

Впродовж 1820-х рр. в Подільській губернії зародились польські конспіративні організації патріотичного спрямування. Апогей їх діяльності припав на перші місяці польського повстання 1830-1831 років. Звістка про успіх варшавського виступу викликала хвилю революційного піднесення в польської частини населення міста.

Почалася підготовка до повстання на Поділлі. Завдяки потужному польському впливу в місцевих органах влади, у повітових, і навіть губернських правліннях, підготовку повстання довгий час вдавалось приховувати від поліції та жандармерії.

19 квітня на з’їзді «Патріотичного товариства» була затверджена дата повстання: «З метою організації допомоги корпусу Дверницького на Волині, почати всезагальне повстання на Поділлі та Київщині 3 травня». Вся повнота влади перейшла до новообраного керівника повстання В. Тишкевича. У день роботи з’їзду до губернії прибув посланець Дверницького, майор Б. Хрусцековський. Він об’їхав низку повітів Поділля, відвідав Кам’янець-Подільський. Після кількаденної поїздки губернією майор отримав лист Дверницького із закликом якомога швидше розпочати повстання. Не порадившись із головним організатором повстання Тишкевичем, постання було призначено на 27 квітня.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую