FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
22 Липня, 2024

Спротив новим тарифам і січневому локдауну — підсумки тижня

У Хмельницькому запровадження локдауну найперше торкнулося місцевого речового ринку. Фото: з архіву редакції

Про головні події, які сталися впродовж інформаційного тижня.

Цей інформаційний тиждень на Хмельниччині та й в Україні загалом став першим тижнем дії січневого локдауну. Після завершення свят посилення обмежень викликало обурення у частини населення. А, наприклад, депутати Хмельницької міської та обласної рад закликали центральну владу скасувати запроваджені заборони. Проте найголовнішою темою тижня можна назвати тарифи на електроенергію, газ та його транспортування. Країною та областю прокотилися хвиля протестів проти підвищення цін на енергоносії. А низка органів місцевого самоврядування звернулися з вимогою до очільників держави скасувати зростання тарифів. На цьому актуальні події не вичерпалися.

Тому детальніше про найголовніші події цього інформаційного тижня — у підсумковому матеріалі від кореспондентів сайту «Є».

Скасувати підвищення тарифів і збільшити видобуток українського газу: вимоги до центральної влади

Нове підвищення тарифів на електроенергію, блакитне паливо та його транспортування викликало спротив у населення та органів місцевого самоврядування. У деяких частинах України люди на знак протесту почали перекривати дороги. Мітингували й на Хмельниччині, хоча й не вдавалися до подібних методів.

Наприклад, жителі Кам’янця-Подільського вийшли на акцію протесту ще у неділю, 10 січня. Вони зібралися під стінами міської ради, щоб долучитися до всеукраїнського руху проти збільшення плати за енергоносії. Як наслідок представники місцевої влади пообіцяли кам’янчанам звернутися до органів центральної влади.

Через кілька днів, 12 січня, депутати Кам’янець-Подільської міської ради прийняли звернення до президента, уряду та парламенту з вимогою скасувати підвищення тарифів. Також вони вирішили вивчити питання щодо можливості повернення у комунальну власність газорозподільчих систем, які розташовані на території Кам’янця-Подільського.

14 січня депутати Хмельницької міськради виступили проти підвищення тарифів, а також січневого локдауну. Фото: з архіву редакції

А депутатів Хмельницької міської ради питання тарифів зібрало на позачергову сесію 14 січня. Місцеві обранці у своєму зверненні до органів центральної влади вимагали не лише скасувати різке підвищення тарифів та окремий тариф на транспортування газу, а й зробити прозорішим їх ціноутворення, забезпечити функціювання незалежної інституції для здійснення контролю за якістю блакитного палива та унеможливити монополізацію вітчизняного енергетичного ринку приватними компаніями. Крім того, хмельницькі депутати закликали державну владу збільшити видатки та залучення інвестицій для видобутку українського газу задля забезпечення потреб громадян.

Подібне рішення наступного дня, 15 січня, прийняли й депутати Хмельницької облради. Крім того, вони поставили додаткові вимоги. Наприклад, на найближчому засіданні Верховної Ради України прийняти зміни до державного бюджету на 2021 рік, збільшивши видатки на субсидії для населення до 71 мільярда гривень — торішнього показника.

Натомість у Нетішині місцеві обранці вимагали повернути пільговий тариф на електроенергію для споживачів, які проживають у 30-кілометровій зоні атомних електростанцій.

Початок локдауну та вимоги скасувати його дію

В Україні посилений карантин почав діяти з опівночі 8 січня. З цієї дати, наприклад, настала заборона на роботу непродовольчих ринків. А торгувати урядовці дозволили лише продуктами харчування, медикаментами, засобами гігієни, побутовою хімію, друкованою пресою, кормами у закладах, у яких від 60 відсотків торговельної площі призначені для цих груп товарів. Решту продукції можна реалізовувати лише шляхом їх доставки. Тому виникла дивна ситуація: у супермаркеті можна придбати пральний порошок чи антисептик, а батарейки — ні.

Оскільки 13 січня на черговому засіданні Кабміну урядовці не внесли жодних правок щодо запровадження карантину, локдаун і надалі діятиме до 24 січня включно.

Тому спершу депутати Хмельницької міської ради, а наступного дня — Хмельницької обласної прийняли звернення до центральних органів влади з вимогою скасувати локдаун. Натомість обранці вимагають повернути органам місцевого самоврядування повноваження самостійно визначати карантинні обмеження відповідно до епідеміологічної ситуації.

У Хмельницькій міській громаді на час локдауну рекомендували школам перейти на дистанційну форму навчання. Нагадаємо, що дитсадки під час січневого посилення карантину можуть працювати й надалі.

Про передачу комунальному підприємству майна кінотеатру, нові тролейбуси та втрати

Цього інформаційного тижня актуальні для краю події стосувалися не лише тарифів і локдауну. Наприклад, 14 січня члени виконавчого комітету Хмельницької міської ради погодили прийняти на баланс комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності майно кінотеатру «Сілістра», що на вулиці Свободи, 1А. А також доручили його працівникам впродовж трьох тижнів провести його інвентаризацію.

Комунальне майно «Слістри» з 2000 року перебувало в оренді ТОВ «Браво», яке належить місцевому підприємцю Віктору Вікарчуку. А наприкінці 2019 року виконком за згодою сторін розірвав цей договір оренди. Проте підприємець досі продовжує ним користуватися. Найбільшою проблемою стало те, що через зміни проведені за роки оренди, важко відокремити майно ТОВ «Браво» та громади. Тому Хмельницький міський голова Олександр Симчишин припускає, що попереду може бути тривала судова тяганина з колишнім орендарем.

За словами правоохоронців, на час початку обшуку о 19-й годині у приміщенні закладу Віктора Вікарчука зафіксували присутність відвідувачів та робочого персоналу. Фото: сектора комунікації поліції Хмельницької області

На цьому новини, пов’язані з Віктором Вікарчуком, не завершуються. Того ж дня, 14 січня, правоохоронці провели обшуки в його розважальному закладі, який власне й розташований у колишньому кінотеатрі «Сілістра». Але причиною проведення слідчих дій стало не комунальне майно, а кримінальне провадження за фактом порушення санітарних правил і норм.

Також дві новини були пов’язані з роботою комунального електротранспорту в обласному центрі. У понеділок, 11 січня, на сайті Хмельницької міської ради було опубліковано розпорядження Олександра Симчишина про звільнення Віктора Паламарчука з посади директор комунального підприємства «Електротрансу». Таким чином до 4 січня Віктор Анатолійович очолював це комунальне підприємство з квітня 2011 року.

А 14 січня на сесії міської ради прийняли програму розвитку місцевого електротранспорту на 2021-2025 роки. У ній передбачили за цей час придбати 50 нових низькополих тролейбусів і 25 на автономному ходу.

На жаль, цього тижня не обійшлося без трагічних новин. У понеділок, 11 січня, стало відомо, що пішов з життя заслужений журналіст України Олександр Космач. Його серце зупинилося на 62 році життя після тривалої боротьби з важкою хворобою. Свого часу він працював журналістом на телеканалах «Поділля-Центр», «Ексклюзив» та головним редактором газет «Подільська хроніка» та «Подільський кур’єр». Поховали Олександра Володимировича у Хмельницькому 9 січня.

А ввечері 12 січня в обласному центрі зупинилося серце 72-річного заслуженого артиста України Олександра Шиманського. Він понад 30 років працював в обласному музично-драматичному театрі імені Михайла Старицького, зокрема був головним балетмейстером театру.

На останок про яскраве. Кореспонденти сайту «Є» дізналися, що на фасаді будинку на вулиці Курчатова, 1-Д, що у мікрорайоні Гречани, завершено новий стінопис. Він зображує місцевого супергероя Хмельмена, який триває у руках термометр. Останній є спеціальним пристроєм, який показує зміну температури повітря надворі. 

Більше інформації про актуальні події з життя краю можна у рубриці «Всі новини Хмельниччини».