ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Цей день в історії Хмельниччини: 2 травня

Історія 3222
Село Лисець увійшло до туристичних маршрутів Дунаєвеччини
Село Лисець увійшло до туристичних маршрутів Дунаєвеччини. Фото: agroportal.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У 1793 році 2 травня (21 квітня за старим стилем) Кам’янець-Подільський відійшов від Польщі до Росії. Він був останнім з міст Подільського, Волинського та Брацлавського воєводств. Тоді протягом декількох днів присягу на вірність російському царату склали представники більшості магнатських родин Правобережної України (Потоцькі, Ржевуські, Сангушки та ін.), а також вищі ієрархи католицької церкви. Польські гарнізони міст Правобережної України, за винятком Кам’янця-Подільського також склали присягу на вірність Росії. Кам’янець-Подільський було взято 2 травня 1793 року без бою. На цьому закінчилося загарбання Росією Правобережної України. Землі області відійшли до Волинської та Подільської губерній. З цього часу річка Збруч майже на півтора століття стала кордоном між Російською та Австро-Угорською імперіями (до 1917 року).

2 травня 1920 року студенти заявили про підтримку Уряду УНР. На загальних зборах студентства Кам’янець-Подільського державного українського університету було ухвалено резолюцію, у якій зафіксували, що «студентство хоче прийняти якнайдіяльнішу участь в творчій державній роботі Українського Народної Республіки по першому заклику Уряду». Було обрано делегацію у складі п’яти осіб, якій доручили переказати Головному Отаманові зміст ухвали. Після аудієнції Симона Петлюри обнадієні студенти вирішили «перевести в життя добровільну мобілізацію студентства Кам’янець-Подільського державного українського університету». Як свідчать архівні джерела, студентська мобілізаційна комісія при активно працювала в травні 1920 року. А влітку чимало студентів пішли працювати інформаторами у підрозділи українського війська, зокрема ІІ Подільського корпусу. Восени того ж року мобілізовані студенти воювали в складі Залізної дивізії, захищаючи Проскурівський стратегічний район.

У 2015 році цього дня сучасна історія ожила на парканах Хмельницького. В місті відкрилась вулична фотовиставка присвячена річниці подій на Майдані «Людський фактор. Останнє видання». Вражаючі знімки подій Революції Гідності, зафільмовані найкращими фотографами країни, розмістили просто неба, поблизу Хмельницького національного університету.


«Людський фактор. Останнє видання» 2015 рік. Фото: з архіву.

У 2015 році в цей день ожила цього дня історія і у Меджибожі на фестивалі «МотоМежибож’є-2015». 2 травня був найгарячіший день, а особливо вечір – музика, танці та благодійність на користь учасників АТО.

У 2018 році 2 травня стало відомо, що четверо футболістів з волочиського «Агробізнесу» викликані до збірної України, для участі у міжнародному турнірі. Це голкіпер Сергій Чернобай, захисник Дмитро Юхимович, а також півзахисники Іван та Микола Когути.

У 2019 році 2 травня сайт «Є» писав про те, що у Славуті заклали ірландський сад. Ініціаторами створення такого незвичного для нашого краю насадження стали працівники Славутського лісового господарства. Цікаво, що створений сад згідно з гороскопом друїдів. Це своєрідна колонада дерев у рунічному колі з 22 порід, де певні рослини відповідають тій чи іншій даті народження людини, тобто конкретним відрізкам часу. Власне, 18 порід символізують народження, а 4 - є символами весняного й осіннього рівнодення та літнього і зимового сонцестояння. Відтак кожен відвідувач ірландського саду може тут знайти «своє» дерево та зарядитись від нього позитивною енергетикою.

Ініціатори закладення саду зазначали, що рослини шукали по всій Україні, адже серед них є багато незвичних для нашої місцевості. Наприклад, інжир чи кипарисовик.

Ірландський сад є ідея перетворити на туристичну візитівку міста. Фото: slavuta-mvk.gov.ua

Також у 2019 році 2 травня сайт «Є» писав про те, що у Дунаївцях вперше відкриватимуть туристичний сезон. Керівництво громади розповіло про бажання перетворити Дунаєвеччину на своєрідний туристичний майданчик на шляху до Кам’янця-Подільского, залучити край до туристичних маршрутів. Торік уже розробили таких чотири: три – мальовничими селами громади та один містом Дунаївці. Серед них є веломаршрут, і автомаршрут, і пішохідні екскурсії.

Маєток Скібневських в Голозубинцях також увійшов до туристичних маршрутів Дунаєвеччини. Фото: Maxim Ritus

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую