ye-logo.v1.2

24 лютого: історія, події та факти

Історія 686
24 лютого 1917 року народилася відома українська художниця Тетяна Яблонська
24 лютого 1917 року народилася відома українська художниця Тетяна Яблонська. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 104 роки тому народилася українська художниця-живописець Тетяна Яблонська. Завдяки своїй майстерності майстриня зібрала найвищі державні нагороди, ставши відомою далеко за межами України. Її твори експонувалися на багатьох виставках у різних країнах світу. Велику популярність й офіційне визнання художниця здобула у 1949 році завдяки тематичній картині «Хліб», над якою вона працювала в селі Летава Чемеровецького району.

Не покидала улюбленої справи Тетяна Яблонська й в останні роки життя. Художниця стала писати лівою рукою, бо права була паралізована після інсульту. Десять років вона не виходила зі своєї квартири на Печерську, будучи обмеженою тільки рамою вікна на своїй кухні. І все, що вона бачила, це був весь її світ.

Твори саме того часу торік демонстрували у Хмельницькому обласному художньому музеї. Картини останніх років життя художниці вражають технічною грою кольорів, витонченістю тих образів, які зазвичай не помічаються у буденному житті. Пейзажі за вікном, квіти, рослини, посуд – Тетяна Яблонська могла створити безліч різних образів, спостерігаючи на одне і те ж вікно.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1887 - уперше встановлено телефонний зв'язок між містами - Парижем і Брюсселем.
  • 1912 - уперше використана авіація для розвідки ворожих позицій (італійцями у війні з турками в Африці).
  • 1938 - в США почали продаватись нейлонові зубні щітки, перші вироби із щойно відкритого нового матеріалу.
  • 1942 - почало мовлення радіо "Голос Америки" (німецькою мовою).
  • 2015 - Велика Британія стала першою країною у світі, яка узаконила народження дитини від трьох батьків — більшістю голосів палата лордів британського парламенту затвердила законопроект, який дозволяє проводити штучне запліднення з використанням зразків ДНК від трьох людей.

Цього дня народилися

  • У 1865 році народився Іван Липа - борець за незалежність України у ХХ сторіччі. Був українським громадським і політичним діячем, письменником, за фахом лікарем. Співзасновник таємного товариства «Братство тарасівців», міністр віросповідань УНР (1919).
  • У 1930 році народився Григорій Чапкіс — український хореограф, народний артист України.
  • У 1955 році народився американський підприємець і винахідник Стів Джобс. Був засновником, генеральним директором корпорації Apple Inc. Джобс зі співзасновником компанії Apple Стівом Возняком створили один з перших комерційно успішних персональних комп'ютерів. На початку 1980-х Джобс був одним з перших, хто побачив потенціал керованого мишкою графічного інтерфейсу користувача, що призвело до створення Macintosh.

Цей день в історії Хмельниччини

24 лютого 1734 року Юзеф Потоцький призначив комендантом Кам’янця-Подільського Вацлава Жевуського - представника шляхетського роду і магнатства. Він увійшов в історію як державний і політичний діяч Речі Посполитої. Знаний також як поет, драматург, політичний письменник, теоретик поезії, меценат і покровитель мистецтва.

Як зазначає Валентин Пагор, кандидат історичних наук, науковий співробітник НІАЗ «Кам’янець» у статті"Управлінська діяльність Вацлава Жевуського в Кам'янці-Подільському", заступаючи на посаду коменданта, Жевуський виголосив промову про необхідність посилення фортифікацій міста. За свій рахунок провів ремонтні роботи фортеці. Частину власних коштів він виділив на утримання військових, які у випадку військової загрози мали захищати місто. Він добре розумів потребу реконструкції фізично і функціонально застарілих укріплень міста. Обіймаючи посаду коменданта, Вацлав Жевуський розпорядився провести інвентаризацію оборонних споруд і визначити перелік об’єктів фотифікації. Було розроблено проект будівництва нових оборонних споруд.

Він доручає поручикку артилерії коронної Яну Вітте (пізніше відомий як Ян де Вітте – комендант фортеці і талановитий архітектор) розробити військово-топографічний план Кам’янця-Подільського 1735 року. Сьогодні план зберігається у відділі картографії Національної бібліотеки Польщі.

Військово-топографічний план Кам'янця-Подільського, розроблений 1735 року. Фото: muzeum.in.ua

Наприкінці 20-х років минулого століття центральна влада СРСР почала стрімке згортання політики «українізації». Улітку 1929 року було заарештовано визначного історика Поділля Юхима Сіцінського, секретаря місцевого наукового товариства при Всеукраїнській академії наук Юхима Філя, колишніх керівників Подільської губернської «Просвіти» Євгена Кондрацького та Антона Шумлянського, професора Інституту народної освіти зоолога Олексу Кожухіва… Всім репресованим інкримінували участь у так званій «Спілці визволення України». І рішенням судової трійки головного політичного управління УРСР 24 лютого 1930 року Юхим Філь був засуджений до семи років позбавлення волі, Антон Шумлянський до п’яти років концтаборів. Ще раніше Євген Кондрацький отримав три роки ув’язнення. Юхим Сіцінський та Олекса Кожухів, враховуючи їх похилий вік, були звільнені, але до активної участі в науковому та освітньому житті міста вони вже не повернулись. Перший згодом виїхав до Києва, другий до Глухова.

Юхиму Сіцінському інкримінували участь у так званій «Спілці визволення України». Фото: uk.wikipedia.org

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую