ye-logo.v1.2

Оборона Донецького аеропорту, перейменування Південного Бугу — 26 травня в історії

Історія 2687
Бої за Донецький аеропорт розпочалися в ніч з 25 на 26 травня 2014 року
Бої за Донецький аеропорт розпочалися в ніч з 25 на 26 травня 2014 року. Фото: postimees.ee

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 2014 році відбувся перший бій за Донецький аеропорт. Тоді зведений загін українських військових за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків.

Загалом оборона об’єкту тривала понад 240 днів – по 22 січня 2015 року, коли аеропорт був повністю знищений російськими бойовиками. Тоді стався підрив нового терміналу ДАПу. Бетонні перекриття і стеля у багатьох секціях обвалилася, ховаючи під собою українських захисників. Цього дня загинули близько 50 воїнів України.

Бої за Донецький аеропорт стали символом незламності українського війська, а захисники терміналів отримали прізвисько - «кіборги». У боях за летовище загинуло дев’ять військовослужбовців з Хмельниччини. Шестеро з них полягли саме 20 січня 2015 року, коли бойовики підірвали новий термінал аеропорту.

Цей день в історії Хмельниччини

В архівних джерелах зберігається чимало інформації про перебіг на Поділлі Першої світової війни 1914-1918 років. Оскільки воно стало плацдармом для бойових дій армій країн Антанти і Четверного Союзу, постійне перебування іноземних військ на території краю впливало на життя людей. Зокрема, про це свідчать події, які стались саме 26 травня.

Так, у 1918 році начальник Ямпільської повітової міліції повідомляв Подільському губернському старості, що 26 травня австро-угорці розстріляли селян за пограбування цукру. А у Деражні австрійський комендант заборонив начальнику державної варти 3-ї дільниці Летичівського повіту Шереметі заарештувати отця Яворовича, який, на думку останнього, виголосив під час храмового свята антидержавну промову.

Вхід австро-угорських військ у Кам'янець-Подільський у 1918 році. Фото: sites.bu.edu

26 травня 2012 року хмельницькі екологи запропонували перейменувати річку Південний Буг. Вони сподівалися, що їх підтримає громадськість та місцева влада. За словами ініціаторів, Бугом річка стала через звичайну неуважність. Зміна історичної назви річки Бог на Південний Буг сталася 1814 року. Тоді російський геолог Володимир Ласкарев, який досліджував територію Правобережної України, звернув увагу на існування двох річок з однаковою назвою — Буг. Хоча насправді західну річку називали Буг, а південну — Бог. Втім, така ініціатива тоді не підтримала широкої підтримки.

На цьому «оригінальні» ініціативи цього дня не вичерпуються. Так, 26 травня, але 2013 року, член фракції Партії регіонів у Верховній Раді Сергій Гриневецький задумав змінити адміністративно-територіальний поділ України. Зокрема Хмельниччина, за цим поділом, мала стати центром Подільського краю, об'єднавшись з Вінницькою та Тернопільською областями. Така ініціатива, як показує історія, теж не отримала підтримки.

26 травня 2016 року у Кам’янці-Подільському відкрили другу меморіальну дошку загиблому бійцю російсько-української війни Миколі Гордійчуку. Встановили її на фасаді навчального корпусу факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, де він раніше навчався. Натомість першу меморіальну дошку відкрили того ж року на його рідній школі — Кам’янець-Подільській ЗОШ №7. Загинув Микола Гордійчук на Донбасі 22 липня 2015 року під час виконання військового обов’язку.

26 травня 2019 році у Хмельницькому завершився триденний рок-фестиваль «Rock&Buh». Зокрема, тоді виступали шведський гурт «Rideau» та столичний «O.Torvald». Проте тоді ні відвідувачі «Велодня», ні відвідувачі «Rock&Buh» навіть не уявляли, що у 2020 році таких заходів не буде через світову пандемію коронавірусу.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1733 – англійський винахідник Джон Кей отримав патент на модернізований ним човник до ткацького верстату. Ця деталь дозволила автоматизувати текстильну промисловість і перейти від ремісничо-мануфактурного до фабричного виробництва.
  • 1897 – вийшов друком роман «Дракула» ірландського письменника Брема Стокера. Автор працював над книгою близько шести років. Ім'я вампіра-аристократа було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття.
  • 1928 – на засіданні ФІФА прийнято рішення раз у чотири роки проводити чемпіонат світу з футболу.
  • 1977 – Джордж Вілліг, «людина-муха», забрався по стіні будівлі на дах 110-поверхової башти Центру всесвітньої торгівлі в Нью-Йорку. Там його затримала поліція за порушення громадського порядку.

Цього дня народилися

  • 1618 — народився Іван Федорович Богун, український військовий і державний діяч, козацький полководець періоду Національно-визвольної війни 1648—57 років.
  • 1874 —Анрі Фарман, французький авіатор, спортсмен, авіаконструктор. Першим літаком подолав рубіж у один кілометр (1908), два кілометри (1908), 180 кілометрів (1909).
  • 1901 — народився Борис Грабовський, український радянський фізик, творець радянської електронної системи передачі рухомого зображення на відстань (телебачення). Син поета-демократа Павла Грабовського.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую