ye-logo.v1.2

11 січня: історія, події та факти

Історія 1583
Торік 11 січня у Хмельницькому пройшов парад вертепів
Торік 11 січня у Хмельницькому пройшов парад вертепів. Фото: з архіву редакції

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

11 січня можна назвати одним з найпривітніших днів у році. Саме сьогодні відзначають Всесвітній день «дякую». Його заснували з ініціативи міжнародних організацій ЮНЕСКО і ООН. Таким чином їх представники вирішили нагадати людям про важливість гарних манер. У цей день у деяких країнах також заведено проводити благодійні акції та ярмарки.

Якщо трішки заглибитися в історію, то слово дякую чи не вперше зафіксували у словнику, який був виданий у Парижі в 1586 році.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1787 рік — фактично через шість років після відкриття планети Уран, британський астроном Вільям Гершель відкрив два його супутники. Згодом науковець назвав їх Титанією та Обероном.

1911 рік — у Чорному морі під час шторму затонув російський пароплав «Русь». Загинули 172 людини.

1922 рік — 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою у світі людиною, яку врятували від смерті від діабету за допомогою ін’єкції екстракту підшлункової залози, де містився інсулін.

1971 рік — американський журналіст Дон Гефлер започаткував термін Кремнієва долина. Він вжив його у серії статей, яка й мала назву «Кремнієва долина США». Цим терміном називають регіон у штаті Каліфорнія, де зосередилося виробництво сучасних технологій.

1992 рік — у Мінську делегації України та Росії дійшли згоди, що частина сил Чорноморського флоту повинна увійти до складу Збройних Сил України.

Цього дня народилися

1913 рік — Василь Кук, останній командувач Української повстанської армії. УПА він очолив у 1950 році після загибелі Романа Шухевича.

Цей день в історії Хмельниччини

Роботи краєзнавців та архівні матеріали розповідають, що 11 січня 1914 року стартувало будівництво залізничної магістралі Шепетівка-Коростень-Жлобин (Білорусь). Її неофіційно називали «Трансслов’янською магістраллю», адже вона об’єднувала українські та білоруські землі, а у майбутньому колії планували подовжити до Росії.

Довжина магістралі становила 460 верст, тобто майже 500 кілометрів. Вартість залізниці склала 32 мільйони рублів. Головним інженером призначили Петра Березіна.

Нову залізницю неофіційно називали «Трансслов'янською магістраллю». Фото: shepvisnyk.com.ua

Нову залізницю неофіційно називали «Трансслов'янською магістраллю». Фото: shepvisnyk.com.ua

З початком Першої світової війни будівництво стало стратегічним військовим об’єктом, адже залізниця була необхідна для забезпечення російській армії. Тому у травні 1915 року вже стартувало укладання рейок. Тимчасовий рух було відкрито восени 1915 року, хоча офіційно рух пасажирських поїздів на дільниці Шепетівка-Коростень відкрили 25 травня 1916 року. Саме цього дня з Шепетівки прибув перший поїзд в напрямку на Коростень.

Шепетівка, через яку ще у 1872 році пролягла одна із ліній Південно-Західної залізниці, після прокладання Подільської залізниці перетворилось на великий транспортний вузол і згодом отримала усі підстави отримати статус міста.

А торік 11 січня у Хмельницькому пройшов парад вертепів. Спершу його планували провести 8 січня, але того дня в Ірані був збитий український літак. Тому свято вирішили перенести на інший день.

На жаль, цього року подібних заходів в обласному центрі не проводять через карантин.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую