ye-logo.v1.2

19 січня: історія, події та факти

Історія 1268
Торік цього дня у Хмельницькому урочисто закривали Різдвяний ярмарок
Торік цього дня у Хмельницькому урочисто закривали Різдвяний ярмарок. Фото: з архіву

Про визначні та цікаві події з історії світу, України та Хмельниччини.

Сьогодні, 19 січня, в Україні відзначають Водохреще, або день Богоявлення та Хрещення Господнього. Свято Водохреще увібрало в себе багато обрядів, центральне місце серед яких займали обряди, пов'язані з водою. Цього дня зранку ходять до церкви святити воду. Іноді освячення проводиться прямо на водоймах у спеціально пробитих ополонках, які називають «йордань», в спогад хрещення Христа в Йордані. Серед українців побутує традиція у цей день масово пірнати в ополонки.

Водночас у Православній церкві України вирішили розвіяти міф про необхідність пірнання на Водохреще. У Хмельницькому ж цього року не організовуватимуть масових купань на Водохреще через карантин, тож спеціально облаштованих місць для пірнання у місті не буде.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1809 рік – після майже 15 років експериментів француз Ніколя Аперт отримав патент на консервну банку. Наступного року він опублікував книгу «Мистецтво зберігання тваринних і овочевих речовин», яка вважається першим методичним посібником по книгою по консервуванню. Він довгий час кип’ятив в закритих скляних банках бульйон, м'ясо, які зберігалися незіпсованими на багато місяців. Лише через півстоліття Луї Пастер розгадає загадку цього, відкривши мікробіологічну основу бродіння. А 25 серпня 1810 року англієць Пітер Дюран запатентував іншу новинку – металеві банки для консервів.
  • 1906 рік – у Києві вийшов перший номер українського гумористичного журналу «Шершень» під редакцією Володимира Лозинського. Він видавався до 14 липня і за цей час вийшло 26 номерів журналу.
  • 1915 рік – американець Джордж Клод отримав патент на рекламне оголошення, оформлене неоновими лампами.
  • 1938 рік – американська фірма «Дженерал Моторз» першою в світі почала серійне виробництво дизельних двигунів.
  • 2010 рік – Джеймс Камерон побив власний рекорд, встановлений після виходу "Титаніка" і занесений у Книгу рекордів Гіннеса, — всього за 32 дні касові збори фільму "Аватар" склали 500 мільйонів доларів.
  • 2014 рік – у Києві почалось силове протистояння режиму президента Віктора Януковича, спровоковане ухваленням Верховною Радою з порушенням установленої процедури законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян.
  • 2017 рік – дослідники з Northwestern University розробили систему штучного інтелекту, яка пройшла на людському рівні стандартний тест на візуальний інтелект.

Цього дня народилися:

1736 року народився Джеймс Ватт - шотландський винахідник, конструктор парового двигуна; його іменем названа одиниця потужності. Помер 25 серпня 1819.

1809 року народився Едгар Аллан По – американський письменник, поет, один із найбільш значних представників американського романтизму. Вважається творцем детективно-фантастичного жанру в літературі («Убивство на вулиці Морг», «Золотий жук»).

1912 року народився Тимофій Васильович Левчук, український кінорежисер («І в звуках пам'ять відгукнеться», «Ми звинувачуємо», «Від Буга до Вісли», «Помилка Оноре де Бальзака», «В степах України»).

1846 року народився польський історик, генеалог, дослідник історії правобережної України Казімеж Фердинанд Пуласький. Історик народився в маєтку Борушківці (нині село Любарського району Житомирської області). Навчався в гімназії у Варшаві, універститетах у Празі та Відні. Майже пів сотні років жив у власному маєтку в селі Завадинці (нині село Городоцького району Хмельницької області). Однак у 1918 році маєток спалили, разом з ним згорів зібраний Пулаським родинний архів. Після того історик переїхав у польське місто Познань. Там він і помер у 1926 році, похований на місцевому старому гарнізонному цвинтарі.

У працях Казімежа Фердинанда Пуласького є чимало матеріалів до середньовічної та ранньомодерної історії України. Він є автором досліджень з генеалоії та політичної історії Польщі 15–18 століть. Основні праці: «Київські воєводи в 15 і 16 столітті» (1876), «Хроніка польських шляхетських родів Поділля, Волині й України» (т. 1, 1911), «Історичні нариси і розшуки» (т. 1–5, 1887–1909), «Стосунки Польщі з Татарщиною від середини 15 ст.» (т. 1, 1881), в яких вміщено матеріали, що стосуються історії України, зокрема історії козацтва, української шляхти, окремих місцевостей та документи до історії Барської конфедерації 1768.

Цей день в історії Хмельниччини

19 січня 1797 року, згідно з Лікарським статутом, заснована Подільська губернська лікарська управа. Її створили для нагляду за санітарним станом губернії, за лікарнями, військовими шпиталями, 93 приватними лікарями і аптекарями та їх учнями. Також лікарська управа брала участь у судових слідствах (медичних експертизах), в рекрутських наборах, у визначеннях дієздатності. Управа складалась з лікарського інспектора, оператора і хірурга. Ліквідована Подільська губернська лікарська управа 9 лютого 1861 року. Її функції після того перейшли до лікарського відділення губернського правління.

Торік 19 січня хмельничани вже традиційно з самого ранку на Південному Бузі відзначали Хрещення Господнє. Як і в попередні роки, на річці облаштувати спеціальні місця для купання. На центральній набережній міста представники духовної ради міста зачитали молитви і також освятили воду. Щоправда, охочих зануритися у зимову воду, якщо порівнювати з минулими роками, було дещо менше.

Цього року через карантин у  Хмельницькому не організовуватимуть масових купань на Водохреще. Фото: з архіву

Того ж дня у Хмельницькому урочисто закривали Різдвяний ярмарок. Увечері відбувся останній концерт із циклу новорічного-різдвяних святкувань. Перед хмельничанами на сцені виступили місцеві колективи закладів культури. Із піснями і танцями завершували у Хмельницькому зимові свята. А фінальною композицією концертної програми стала нова пісня про Хмельницький гурту «Станза» під назвою «Ми над Бугом». Свій новий трек музиканти заспівали разом із хором Хмельницької дитячої школи мистецтв «Райдуга».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую