ye-logo.v1.2

3 березня: історія, події та факти

Історія 1603
У 2013 році ООН проголосила 3 березня Всесвітнім днем дикої природи
У 2013 році ООН проголосила 3 березня Всесвітнім днем дикої природи. Фото: Даші Пастернак

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У грудні 2013 року Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй ухвалила проголосити 3 березня Всесвітнім днем дикої природи і цим самим підвищити рівень обізнаності в питаннях дикої фауни і флори.

Представники дикої природи мають безліч цікавих фактів. Так відомо, що кажани є єдиними ссавцями, які можуть літати. Вони завжди повертають наліво, коли вилітають з печери. Мурахоїди їдять більше 35 тисяч мурах в день. Бджоли мають крихітні волоски на очах, щоб і ними збирати пилок. Метелики розрізняють смак своїми ногами. Дорослий панда може витратити до 12 годин на день для прийому їжі. Всі білі ведмеді лівші, або, вірніше, ліволапі. Дитинчата жирафів можуть стояти вже протягом півгодини після народження. Щури сміються, коли їх лоскочуть. Дельфіни, коли сплять, роблять це однією половиною мозку і з одним закритим оком…

А ще сьогодні - Всесвітній день письменника. Відзначають це свято за рішенням 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу, що відбувся 12-18 січня 1986 року. Назва організації – абревіатура, утворена першими літерами англійських слів poets- поети, essayists – нарисовці, novelists – романісти (слід відзначити, що абревіатура в даному випадку співпадає зі словом pen – ручка в перекладі з англійської). Ідея її створення належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1802 рік - У Відні опублікована «Соната для фортепіано № 14» Бетховена, присвячена його 17-річній учениці, графині Джульєтті Гвічарді. Назву «Місячна» запропонував у 1832 році, вже після смерті автора, поет Людвіг Рельштаб.
• 1861 рік - У Петербурзі російський імператор Олександр II підписав маніфест про відміну кріпацтва. Опублікований 15 березня, він приніс свободу 22,5 мільйонам кріпаків.
• 1875 рік - У Монреалі на катку «Вікторія» відбувся перший у світі матч по хокею з шайбою в закритому приміщенні.
• 1924 рік - Великі національні збори Турецької республіки ліквідувала халіфат, інституцію, що існувала у мусульманському світі майже 1300 років. Уранці наступного дня останній халіф Абдул Меджид II з династії Османів разом з родиною був примусово висланий за кордон й наступні два десятиліття свого життя провів здебільшого у Франції, повністю відійшовши від політичної діяльності.
• 1941 рік - Компанія Mars розпочала випуск шоколадних цукерок M&M’s. Завдяки спеціальній оболонці вони не мурзали руки споживачів.
• 1991 рік - У Латвії та Естонії відбулися референдуми, переконлива більшість учасників (74% у Латвії, 83% в Естонії) яких висловились за вихід цих республік зі складу СРСР.

Цього дня народилися

• 1831 рік - Джордж Мортімер Пуллман, американський винахідник, конструктор знаменитих спальних вагонів.
• 1912 рік - Лев-Роман Михайлович Ребет, український політичний діяч, публіцист, один з лідерів ОУН.
• 1920 рік - в селі Михля Зяславського повіту (нині Ізяславського району - авт.) народився український поет Герась Соколенко (справжнє ім’я Герасим Іванович Шмигельський). Після завершення навчання, продовжив працювати у рідному селі. А у 1941 році у Заславі спільно з Харитоном Довгалюком і Миколою Болкуном долучається до створення і діяльності Організації Українських Націоналістів. Там же стає дописувачем газети «Заславський вісник». Із зими 1942 року працює в газеті «Нова Шепетівщина».

У березні 1943 року Герася Соколенка нацисти арештовують за причетність до українського підпілля. Після чотирьох місяців в’язниці його переводять у Німеччину на примусові роботи, з часом він тікає до Зяслава, де його арештовують вдруге й відправляють на глиняні копальні у Польщі. А під час наступу радянської армії він долучився до 125-ї стрілецької дивізії. Герась Соколенко загинув від ран 20 лютого 1945 року. На його честь названо одну з вулиць Ізяслава.

Цей день в історії Хмельниччини

3 березня 2014 року тисячі жителів Хмельницького вийшли на головну площу міста, щоб засудити військову інтервенцію Росії та підтримати кримчан і українських солдат у Криму.

Підтримку українському народу висловили священнослужителі Хмельницького, а дехто - заявив про готовність поповнити лави Збройних Сил України.

Також у 2014-у в цей день надійшла сумна звістка - 3 березня в лікарні після смертельного поранення помер хмельничанин Артем Мазур. Юнак отримав важке поранення 18 лютого у Маріїнському парку в Києві.
На початку Революції Гідності Артем поїхав у столицю й охороняв там інформаційний намет. Був у козацькій сотні самооборони.

Торік в цей день повідомили про перший випадок коронавірусної інфекції в Україні. Це сталося у сусідній з Хмельницькою області – на Чернівеччині.

Інфікований чоловік був госпіталізований 29 лютого, а дослідження референс-лабораторії Центру громадського здоров’я показали позитивний результат за кілька днів. У світі ж станом на 3 березня 2020 року було вже зареєстровано 90 937 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 3 117 - летальні. Одужало на той час вже 48 017 осіб.

Також в цей день в 2020 році сайт «Є» писав про те, що на Дунаєвеччині досліджуватимуть залишки поселення до нашої ери. Тут під прокладання дороги потрапив археологічний культурний шар багатошарового поселення Чаньків-1. Тож, згідно чинного пам’яткоохоронного законодавства, цю територію перед будь-якими земельними роботами необхідно було дослідити.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую