ye-logo.v1.2

Надзвичайна ситуація, продовження карантину та робота ринків — підсумки тижня

Суспільство 3410
Якими подіями запам'ятався цей інформаційний тиждень
Якими подіями запам'ятався цей інформаційний тиждень. Фото: з архіву редакції

Не лише актуальні події, а й поради, як провести період карантину.

Карантин триває. Більше того, цього тижня Кабмін продовжив його до 24 квітня та запровадив на території країни режим надзвичайної ситуації. Відповідно переважна більшість новин досі пов’язана з коронавірусом і карантинними заходами, які зазнали деяких коректив.

Отож, чи не найголовнішою новиною цього інформаційного тижня стало запровадження на всій території України режиму надзвичайної ситуації та продовження карантину до 24 квітня (раніше планувалося, що він триватиме до 3 квітня). Відповідне рішення урядовці ухвалили 25 березня. До цього часу такий режим був запроваджений лише у кількох областях.

Втім, потрібно не плутати «надзвичайну ситуацію» з «надзвичайним станом». На відміну від останнього, надзвичайна ситуація не передбачає суттєвого обмеження прав і свобод громадян. Її можуть навіть оголошувати під час стихійних лих. І все ж вона передбачає певні обмеження та обов’язки. Наприклад, обмеження вільного пересування (хоча міжобласні та внутрішньообласні пасажирські перевезення були припинені ще раніше), посилення охорони правопорядку, обмеження масових зібрань тощо.

На кордонах Хмельниччини має з’явитися одинадцять таких КПП. Про це свідчить рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації датоване 26 березням.

А 27 березня Хмельницький міський голова Олександр Симчишин заявив, що на в’їздах в обласний центр з понеділка також будуть встановлені блокпости. Він порадив жителям області, які запланували візит у Хмельницький «просто так», відмовитися від таких мандрівок, адже в’їзд у місто буде обмежений. 

Крім того, Кабмін цього тижня дещо послабив окремі карантинні обмеження, які стосуються міського громадського транспорту та роботи продуктових ринків. Зокрема, у тролейбусах вже можна перебувати одночасно не десятьом, а 13-15 пасажирам в залежності від його характеристик. А ось у маршрутках — без змін: не можна перевозити понад десять людей. До того ж, з 24 березня хмельничанам заборонили заходити у громадський транспорт без одягнених медичних масок чи респіраторів.

Певно найбільш неоднозначною подією цього інформаційного тижня стала тема роботи продовольчих ринків, адже спершу влада вирішила їх закрити, а пізніше через нову постанову урядовців частко змінила своє рішення. В контексті цієї історії найбільша епопея розгорілася навколо ринку у мікрорайоні Дубове, що в обласному центрі.

Адже ще 20 березня комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Хмельницької облдержадміністрації зобов’язали органи місцевого самоврядування припинити роботу всіх ринків, зокрема, продовольчих. Втім, у самому Хмельницькому вони працювали ще впродовж вихідних і закрилися у понеділок, 23 березня. Як виявилося, не всі… 

Працювати продовжив ринок у мікрорайоні Дубове. Так, голова Хмельницької облдержадміністрації Дмитро Габінет під час одного зі щоденних брифінгів заявив, що порушення карантинних заходів керівництвом цього ринку зафіксували правоохоронці, на яке склали протокол про адміністративне правопорушення. На цьому історія не завершилася. Через це виконком Хмельницької міської ради 24 березня прийняв рішення про припинення роботи місцевих ринків, зокрема, дубівського. А обов’язок фіксувати порушення поклав на поліцію. Проте цей ринок продовжив працювати й далі.

«У нас немає ринків, у нас торгово-сервісний центр. Ми працюємо у штатному режимі. Є розпорядження Кабміну, яке прийняте вчора (мається на увазі 25 березня — авт.). Згідно з ним, гуртова торгівля має працювати», — пояснив виконавчий директор ринку Олег Томчук. Дійсно роботу гуртових продовольчих ринків поки офіційно дозволили

У Хмельницькій міській інфекційній лікарні з’явився ампліфікатор — обладнання, яке дозволяє за кілька годин на місці зробити аналіз на COVID-19. Про це заявили в Хмельницькій ОДА 23 березня. 

«Швидкі експрес-тести в нашій лікарні є в обмеженій кількості і ми ними користуємося якщо виникає така необхідність. Вони виявляють не сам вірус, а антитіла, які починають вироблятись в організмі лише на п’ятий-шостий день після появи симптомів, — розповідає головний лікар Хмельницької міської інфекційної лікарні Оксана Піддубна. — Тобто, якщо людина захворіла сьогодні, чи два-три дні тому, швидкий тест нерезультативний. А дослідження за допомогою ампліфікатора дає змогу достовірно встановити наявність або відсутність коронавірусу в людини навіть до початку прояву симптомів».

На той час апарат налаштували, але аналізи поки не робили — у лікарні чекали на поставку супутнього матеріалу, який дозволяє робити такі дослідження. Опісля медики отримали необхідні матеріали, але аналізи пацієнтів, у яких підозрюють коронавірус й далі відправляють у Київ.

Як пояснила заступниця голови Хмельницької ОДА Оксана Ситницька, ампліфікатор наразі працює у тестовому режимі. Щоб зрозуміти точність проведених на ньому аналізів, їх потрібно перевірити з результатами столичної референс-лабораторії. 

У середу, 25 березня, пройшла позачергова сесія Хмельницької міської ради. Депутати проголосували за три рішення, два з яких так чи інакше стосувалося ситуації з коронавірусом. Зокрема, місцеві обранці внесли зміни до міського бюджету на цей рік. Вони спрямували майже 20 мільйонів гривень на придбання десяти апаратів штучної вентиляції легень, двадцяти моніторів, пульсоксиметрів, захисного одягу, а також на впорядкування роботи кисневої станції у Хмельницькій міській лікарні.

Крім того, депутати звернулися до центральної влади з вимогою відтермінувати сплату кредитів для громадян, частини комунальних послуг, податку на додану вартість для комунальних підприємств та вирішити низку питань соціального захисту, зумовлених запровадженням в Україні карантину. Також вони виступили проти залучення представників окупованих територій Донецької та Луганської областей до переговорів і створення консультативних груп.

Але головною особливістю цієї сесії стало те, що вона пройшла у «закритому» режимі. Тобто навіть у приміщення міської ради не пускали не лише представників громадськості, а й журналістів. Всередину заходили лише депутати та працівники органу місцевого самоврядування.

«В Україні запроваджено режим надзвичайної ситуації, що передбачає низку обмежень. Тому було прийнято рішення залучити на засідання сесії міської ради лише депутатів і двох доповідачів», — пояснив таку ініціативу Олександр Симчшин.

На зачинених дверях міської ради висить повідомлення про карантин

Ще однією доволі резонансною темою цього інформаційного тижня стало повернення жителів Хмельниччини з-за кордону. Так, голова Хмельницької ОДА Дмитро Габінет розповів, що станом на 24 березня встановлено контроль за 215 жителями області, які централізовано повернулися з інших країн. Вони підписали згоди про проходження двотижневої самоізоляції. За порушення цього заходу їм може загрожувати адміністративна та навіть кримінальна відповідальність. Крім того, правоохоронці виявили 42-х громадян, які раніше самостійно повернулися з-за кордону.

А ось напередодні виконувач обов’язків головного санітарного лікаря Хмельницької області Олег Балашов зазначив, що станом на 23 березня із 163 жителів Хмельниччини, які централізовано повернулися додому, 17 людей надали прикордонникам неправдиву інформацію про свої контактні телефони й місця перебування. Загалом людей закликають повідомляти про мешканців області, які приїхали з інших країн, але не самоізолювалися

У Хмельницькому зафіксували перший лабораторно підтверджений випадок COVID-19. Ввечері 27 березня пресслужба Хмельницької міської ради повідомила, що коронавірус виявили у жінки, яка повернулася з-закордону. Наразі її стан стабільний.

Інші матеріали, які стосуються теми COVID-19 й карантинних заходів:

Також кореспонденти сайту «Є» продовжують готувати корисні поради, як хмельничанам безпечно та цікаво провести карантин:

Новини не пов’язані з коронавірусом та карантином:

За рештою новин слідкуйте у категорії «Всі новини Хмельниччини».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую